Boom, krach, odrodzenie. Krótka historia kryptowalut. Na czym stoimy w 2023?

Boom, krach, odrodzenie. Krótka historia kryptowalut. Na czym stoimy w 2023?

Gwałtowne wahania wartości kryptowalut zdają się przynosić więcej pytań niż odpowiedzi. Kryptowaluty to nieznane wody dla większości graczy na rynku. W ciągu zaledwie kilku lat przeżyły boom, krach, a następnie odrodzenie. Czy mamy do czynienia z nową normalnością w świecie finansów, czy to tylko kolejna bańka, która zaraz pęknie?

W listopadzie 2021 r., łączna wartość rynkowa kryptowalut wynosiła rekordowe 3 biliony dolarów, zgodnie z danymi GlobalData. Jednak już w roku następnym wartość ta spadła o 64%, obniżając się do poniżej 800 miliardów dolarów, głównie z powodu upadku takich gigantów jak FTX. Niemniej jednak, w 2023 roku rynek ożywił się, osiągając wartość 1,1 biliona dolarów. Czy możemy więc mówić o stabilizacji?

GlobalData zwraca uwagę, że pomimo tych wahnięć, zainteresowanie kryptowalutami – zarówno instytucjonalne, jak i detaliczne – nie maleje. Wręcz przeciwnie – rządy coraz chętniej widzą siebie jako centra przyjazne dla kryptowalut, a dyskusje na temat tego zagadnienia gwałtownie rosną na platformach mediów społecznościowych.

Rynek kryptowalut zdaje się być niezwykle zmienny i nieprzewidywalny, a jednocześnie fascynujący. W ostatnich latach wartość rynku kryptowalut wzrosła o prawie 400% w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Przestrzeń ta nadal doświadcza gwałtownych innowacji, co skłania do myślenia, że jest to dopiero początek jej rozwoju.

Oczekuje się, że rynek kryptowalut pozostanie niestabilny, ale spodziewane są znaczące zmiany w nadchodzących latach. Nawet Bernard Arnault, najbogatszy człowiek na świecie, mógłby nabyć większość krążących bitcoinów, a całkowita wartość kryptowaluty jest nadal niższa niż kapitalizacja rynkowa Amazona.

Jednak nadal istnieją bariery na drodze do pełnej akceptacji kryptowalut. Regulacje prawne są kluczową kwestią, która może decydować o dalszym losie tego rynku. UE, Wielka Brytania, Singapur, czy Japonia to tylko niektóre z regionów, które aktywnie pracują nad swoimi ramami regulacyjnymi. W związku z tym możemy się spodziewać, że rynek kryptowalut będzie ewoluować i kształtować się w sposób, którego dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów