CISO nie mogą pozwolić, aby sztuczna inteligencja kontrolowała ich organizację

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Według Gartnera, do 2026 r. w organizacjach, które wdrożą przejrzystość, zaufanie i bezpieczeństwo sztucznej inteligencji AI, ich modele AI poprawią się o 50% pod względem wdrożenia, celów biznesowych i akceptacji użytkowników.

Sztuczna inteligencja – błogosławieństwo czy klątwa?

Sztuczna inteligencja, mimo swojego potencjału do przyspieszenia innowacji i optymalizacji procesów, niesie ze sobą również ryzyka. Dla CISO (Chief Information Security Officer) kluczowe jest, aby AI nie przejęła kontroli nad ich organizacją. Wymaga to nowych form zarządzania zaufaniem, ryzykiem i bezpieczeństwem, określanych jako TRiSM, które nie są obsługiwane przez konwencjonalne kontrole. AI TRiSM to nie tylko kwestia technologii. To rodzaj wyzwania zespołowego, wymagający edukacji i współpracy między różnymi działami organizacji. Bez solidnego programu AI TRiSM, modele AI mogą działać przeciwko interesom biznesowym, prowadząc do nieoczekiwanych ryzyk, naruszeń prywatności i szkód reputacyjnych.

Priorytety zarządzania ryzykiem AI

CISO muszą podjąć konkretne działania w zakresie zarządzania ryzykiem AI, takie jak zwiększanie świadomości pracowników, wspieranie niezawodności i bezpieczeństwa modelu oraz eliminowanie ryzyka narażenia danych AI. Wszystko to, aby zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie służyć organizacji, a nie jej szkodzić. Wdrożenie AI TRiSM umożliwia organizacjom zrozumienie, jak działają ich modele AI, jak dobrze są zgodne z pierwotnymi zamierzeniami i czego można się spodziewać pod względem wydajności i wartości biznesowej.

Sztuczną inteligencję można postrzegać jak każdą inną aplikację, CISO może więc potrzebować ponownej kalibracji oczekiwań w zespole i poza nim. Po ustaleniu oczekiwań CISO i jego zespoły muszą podjąć pięć następujących działań w zakresie zarządzania ryzykiem AI:

- Advertisement -
  1. Uchwycenie zakresu narażenia poprzez inwentaryzację sztucznej inteligencji stosowanej w organizacji i zapewnienie wyjaśnialności na odpowiednim poziomie.
  2. Zwiększenie świadomości pracowników w całej organizacji, prowadząc formalną kampanię edukacyjną na temat ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją.
  3. Wspieranie niezawodności, wiarygodności i bezpieczeństwa modelu poprzez włączenie zarządzania ryzykiem do operacji modelowych.
  4. Wyeliminowanie ryzyka narażenia wewnętrznych i współdzielonych danych AI, wdrażając programy ochrony danych i prywatności.
  5. Przyjęcie specjalnych środków bezpieczeństwa AI przed atakami kontradyktoryjnymi, aby zapewnić odporność.

Sztuczna inteligencja to potężne narzędzie, które może przynieść organizacjom niezliczone korzyści. Jednak, aby w pełni wykorzystać jej potencjał, musimy zrozumieć i zarządzać ryzykami związanymi z jej wdrożeniem. AI TRiSM jest krokiem we właściwym kierunku, ale wymaga zaangażowania, edukacji i współpracy na wszystkich szczeblach organizacji. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się korzyściami płynącymi z AI, nie narażając przy tym naszych danych, prywatności i reputacji.

Udostępnij
- REKLAMA -