Co wspólnego ma Toruń z Włochami?

Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Gród Kopernika każdego roku odwiedzany jest przez ponad 2 miliony turystów. Przyciąga ich tu tajemnicza atmosfera miasta i piękno średniowiecznych zabytków. Wspaniałe legendy i zakątki tchnące historią działają na gości jak magnes. Toruń może śmiało konkurować swą atrakcyjnością z włoskimi miasteczkami, mamy tu nawet własną polską Krzywą Wieżę i świetne włoskie restauracje!

Ciekawostki jak we Włoszech

Krzywa Wieża to zabytek, który możemy oglądać nie tylko w słonecznej Italii. Nie każdy wie, że na terenie Polski znajdziemy kilka podobnych, pochyłych budowli. Specyficzne wieże z Pizy i Torunia wyglądają inaczej, różnią się wysokością i stylem, jednakże obie cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów.

Wieża w Grodzie Kopernika datowana jest na XIV wiek i jest integralną częścią murów obronnych miasta. Wybudowano ją w pionie, jednak dziś jej odchylenie wynosi obecnie 146 cm. Nie każdy wie, że w XVIII w. w miejscu tym znajdował się kancer dla kobiet, a 100 lat potem pracował tu kowal.

Fascynujące opowieści

O toruńskiej Krzywej Wieży opowiada się wiele legend. Jedną z nich jest ta , która opowiada o zakazanej miłości Krzyżaka i mieszkanki Torunia. Zakochani spotykali się ukradkiem, ale w końcu ich romans wyszedł na jaw. Wtedy przełożeni zakonnika nakazali mu wybudować budowlę odchyloną od pionu. Miało to być przypomnieniem grzechu i życia, które odchyliło się od reguły zakonu. Przewodnicy zachęcają dziś każdego turystę do sprawdzenia swojej nieskazitelności. Opowiadają, że jeśli ktoś jest grzesznikiem gorszym od zakonnika, to nie będzie w stanie bez straty równowagi oprzeć się plecami o mur i wyciągnąć rąk do przodu. Niewielu turystom to wychodzi!

Piękne uliczki Grodu Kopernika

Stary Toruń jest pełen uroku, to wspaniałe miejsce na romantyczną wycieczkę we dwoje. Obok Ratusza znajdują się kwiaciarnie, po brzegi wypełnione najróżniejszymi kwiatami, które są chętnie kupowane przez zakochanych. Po zmroku, gdy zapalają się światła latarni, wspaniale jest się przejść bulwarem nad Wisłą. Średniowieczna aura Torunia emanuje tajemnicami dawnych historii.

Przechadzając się wśród zabytków, może przyjść ochota, by coś przekąsić. Restauracja Stare Metropolis  zaprasza do swoich miłych i gościnnych wnętrz każdego, kto gustuje we włoskich daniach. Wspaniałe, ręcznie wyrabiane makarony z aromatycznymi sosami i znakomita pizza, wypiekana w piecu opalanym drewnem, to specjały, których trzeba spróbować. Świetna, włoska kuchnia, którą tu znajdziecie, to prawdziwa podróż kulinarna do romantycznych Włoch!

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *