Czym są meme coins?

Materiał Partnera

Społeczność kryptowalutowa uwielbia meme coins, a jednym z ulubionych jest dogecoin, który łączy w sobie psa Shiba Inu Kabusu z napisem WOW. Czym są meme coins?

Społeczność kryptowalutowa uwielbia meme coins, a jednym z ulubionych jest dogecoin, który łączy w sobie psa Shiba Inu Kabusu z napisem WOW.

Wraz z wprowadzeniem dogecoina, który został stworzony jako żart w grudniu 2013 r., powstała zupełnie nowa kategoria kryptowalut. Są to meme coins, czyli kryptowaluty, które kojarzą się z internetowym żartem lub nawiązaniem do popkultury.

Po stworzeniu meme Doge, dogecoin wywołał eksplozję kryptowalut z podobizną uroczego pieska, czyniąc go najczęściej używanym meme dla tego typu kryptowalut.

Ad imageAd image

W rezultacie, w ramach kategorii monet meme, pojawiła się bardziej specyficzna grupa, czyli monety o tematyce związanej z psami. Większość inwestorów detalicznych będzie je znała, ponieważ w 2021 r. odnotowano znaczące spekulacje na temat nowego podzbioru monet meme, do których należą dogecoin i jego pochodne, shiba inu i dogelon mars. Założyciel Tesli, Elon Musk, był kluczowym powodem, dla którego te kryptowaluty zyskiwały na wartości i rozwijały się w zeszłym roku, po tym jak tweetował o swoim zainteresowaniu i wsparciu dla dogecoin.

Inne meme monety spoza niszy monet o psich motywach to pepe cash, oparta na postaci żaby Pepe, oraz “HODL” (hold on for dear life), pochodząca z kryptowalutowego okrzyku mobilizującego do trzymania się swoich monet za wszelką cenę, nawet w czasie spadków na rynku.

Jak powstał dogecoin?

Dogecoin jest uważany za pierwszą monetę meme i choć początkowo miał służyć do żartowania z dzikich spekulacji, które kwitną na rynkach kryptowalut, szybko rozwinęła się wokół niego cała społeczność. Entuzjaści kryptowalut widzieli w dogecoinie sposób na poznanie i eksperymentowanie z technologią przez nowych inwestorów, którzy nie musieli się martwić o wyższe stawki związane z bitcoinem, który w tamtym czasie właśnie przekroczył próg 1000 dolarów za monetę.

W rezultacie dogecoin był promowany jako “zabawna i przyjazna waluta internetowa”. W porównaniu ze społecznością bitcoina, społeczność dogecoina mniej przejmowała się ceną kryptowaluty, a bardziej interesowała się wykorzystaniem tej monety w przypadkach, które uznano za kluczowe dla całej kryptowaluty.

Na przykład, na platformach społecznościowych pojawiło się wiele botów do zbierania dogecoinów, które pozwalały ludziom na wysyłanie niewielkich ilości dogecoinów komuś, kto polubił jego post. Społeczność wykorzystała również dogecoiny do zebrania funduszy na kilka szczytnych celów.

podatki, pieniądze, kryptowaluty

Ryzyko inwestycyjne

Choć dogecoin może wydawać się lekkim projektem, inwestowanie w tego typu kryptowalutę lub inne podobne monety meme wiąże się z pewnym ryzykiem. Szukasz sposobu na zniwelowanie niebezpieczeństw? Sprawdź jak działa bot. Kryptowaluty to dobra inwestycja, przy użyciu robota do automatycznego handlu.

Niektóre meme coins osiągnęły wysoką kapitalizację rynkową, podczas gdy w innych przypadkach cena jednej monety poszybowała w górę o tysiące procent w ciągu kilku dni.

Warto również zauważyć, że kryptowaluty oparte na memach nie są na ogół poważnymi, merytorycznymi projektami. Zazwyczaj powstają poprzez kopiowanie i wklejanie kodu z innego typu kryptowaluty. Nie posiadają one również znaczących społeczności deweloperów, które pomagają w utrzymaniu ich bezpieczeństwa i technologicznej aktualności. Na przykład rozwój dogecoina niemal stanął w miejscu w różnych momentach jego historii.

Ponadto wiele meme coinów jest w posiadaniu niewielkich grup ludzi, którzy posiadają duże, zmieniające się na rynku ilości tych monet, a także niewielkie zasoby płynności. W związku z tym ich ceny charakteryzują się dużą zmiennością, na którą znaczący wpływ mają nastroje panujące w mediach społecznościowych oraz FOMO. Z tego powodu meme coins są szczególnie podatne na programy typu “pump-and-dump” (pompuj i wyrzuć), w ramach których osoba lub grupa posiadaczy dużych monet wyolbrzymia je, nakłaniając innych do zakupu i zawyżając cenę, a następnie wyrzucając wszystkie swoje pakiety na rynek.

Chociaż ta konkretna osoba lub grupa osiągnie w końcu znaczne zyski, tego rodzaju szybka sprzedaż może spowodować, że rynek zacznie się czerwienić, pozostawiając wszystkich innych, jak to się mówi w kryptowalutach, “z założonymi rękami”. Nieświadomi inwestorzy, którzy myśleli, że cena ich monet wzrośnie, kończą z tokenami, które są warte znacznie mniej niż to, co początkowo zapłacili.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij