Dlaczego live streaming opłaca się coraz bardziej?

Materiał Partnera
3 min

Live streaming coraz bardziej wchodzi do naszej codzienności. Odchodzimy od telewizji na rzecz firm oferujących nam wideo na żądanie. Oglądamy coraz więcej sportu w formule pay per view. Wideokonferencje ze współpracownikami jak i rodziną, do niedawna odbierane raczej zło konieczne, dziś nikogo już nie dziwią. Coraz więcej firm zaczyna interesować się tą technologią. Czy budować lub rozwijać biznes na kanwie technologii do live streamingu? Dlaczego inwestycja w live streaming może okazać się w najbliższych latach strzałem w dziesiątkę? Poniżej kilka faktów.

VOD zamiast telewizji kablowej

Mimo ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, niestabilnej sytuacji finansowej i ograniczeniach w budżetach domowych, nie oszczędzamy na wideo online. Live streaming jaki technologia VOD to rzeczy, bez których jak widać nie wyobrażamy sobie miru domowego. W 2018 roku ten segment przemysłu wzrósł o 72.4%.  Co szczególnie ciekawe, wzrost ten odnotowywany jest w obliczu spadku subskrypcji abonamentów telewizji kablowej. W tym samym okresie blisko 12% badanych w USA zrezygnowało z telewizji kablowej.

Coraz szybszy Internet

- Advertisement -

W roku 2021 standardem zaczyna być Internet 5G, zapewniający szybsze i stabilne przesyłanie danych. Badania pokazują, że technologia 5G jest kilkadziesiąt razy szybsza niż 4G LTE. Szybszy Internet to coraz łatwiejszy dostęp do wideo w wysokiej jakości. Im wyższa jakość materiałów wideo, które może obejrzeć użytkownik, tym lepsza będzie jego ocena usługi VOD czy live streamingu. Już za chwilę w Internecie bez zakłóceń oglądać będziemy mogli materiały 4 K, a to  policzek wymierzony w kierunku telewizji kablowej, której jakość dystrybuowanego wideo dawała do tej pory przewagę rynkową.

Giganci VOD nie przestają rosnąć

Firmy oferujące wideo na życzenie, wideo w formule pay per view wkraczają coraz bardziej w naszą codzienność. Stosunkowo niskie opłaty abonamentowe, duża paleta tematyczna i stosunkowo wysoka jakość produkcji wideo sprawia, że wzrost popularności firm takich jak Netfliks zaobserwować można gołym okiem nawet w stosunkowo niewielkim kraju jak Polska. Coraz więcej osób subskrybuje kilka serwisów streamingowych jednocześnie.

Streaming na telewizorze

Dla wielu konsumentów wywodzących się z rynku telewizji kablowej punktem zwrotnym była możliwość strumieniowania / czy też wprost korzystania z usług live streamingu przy użyciu telewizora. Obecne telewizory posiadają już systemy operacyjne pozwalające na instalowanie nowych aplikacji, a to z kolei pozwala na obsługę platformy do live streamingu przy pomocy pilota TV.

Wszystko to sprawia, że live streaming raczej nie musi specjalnie obawiać się zwrotów, nagłych spadków popularności w nadchodzących latach, odwrócenia się trendu. Każdy kto chciałby wykorzystać tą technologię w swojej działalności – produkując i transmitując własne treści, tworząc platformy do streamingu, projektując aplikacje czy specjalistyczne oprogramowanie – może z dużym spokojem skupić się na doskonaleniu efektu swojej pracy. Oczywiście jak w każdej branży i biznesie liczyć będzie się to na ile oferowany pomysł faktycznie zagospodaruje potrzeby i oczekiwania potencjalnych nabywców.

Udostępnij
- REKLAMA -