Ad image

Dysk SSD do laptopa: Jak wybrać odpowiedni i jakie są najlepsze opcje?

Dysk SSD do laptopa to w dzisiejszych czasach standard, który zapewnia nam wydajną pracę urządzenia i optymalne bezpieczeństwo danych. Dlaczego dyski SSD są lepsze niż HDD? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego dysku? Jakie modele są obecnie najlepsze na rynku?

Dysk SSD vs dysk HDD 

Jeszcze kilka lat temu zażarta walka pomiędzy producentami dysków SSD i HDD była niezwykle zacięta i nie dawała jasnej odpowiedzi na pytanie o wyższość konkretnego rozwiązania. Z czasem jednak zdaliśmy sobie sprawę, zarówno my, eksperci, jak i sami producenci, że to właśnie dysk SSD jest rozwiązaniem optymalnym, które nie tylko zapewnia większą wydajność, ale także trwałość i szybkość. SSD to po prostu twór lepszy pod względem technologicznym, niż HDD, który na rynku jest już obecny od wielu lat.

Dysk SSD, ze względu na specyfikę produkcji, w której wykorzystuje się znacznie mniej części, jest znacznie wydajniejszy. Praktycznie wszystkie dane znajdują się na jednej, drukowanej płytce, a odpowiednio zaprojektowany kontroler gwarantuje zarządzanie pamięcią i dodatkowo dba o integrację z danymi znajdującymi się na płycie głównej. To tylko kilka przekładów wyższości dysku SSD na HDD.

Dysk SSD
źródło: Materiały partnera

Dysk SSD – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego dysku SSD to trudny wybór, zwłaszcza dla osób, które nie są biegłe w kwestiach sprzętowych o po raz pierwszy stają przed wyborem zakupu odpowiedniego i kompatybilnego z resztą komponentu. Na co więc zwrócić uwagę, zanim sfinalizujemy zakup?

Przede wszystkim na bezawaryjność dysku. Nie od dziś wiadomo, że ten typ jest bardzo trwały i odporny na zmiany temperatury, jednak dokładne dane zawsze uzależnione są od konkretnego modelu. Warto więc poszukać opinii o bezawaryjności dysku SSD, który i tak, bez względu na wybór będzie kilkukrotnie bardziej żywotny niż starszy dysk HDD. Nie bez znaczenia jest także poziom hałasu podczas pracy i pobór energii. To ważne cechy, które sprawią, że praca z danym dyskiem będzie dla nas zawsze komfortowa i energooszczędna. Na samym końcu oczywiście sama wydajność. Tutaj warto przejrzeć dostępne opcje i upewnić się, że parametry podane przez producenta spełniają nasze oczekiwania. 

Dysk SSD
źródło: Materiały partnera

Polecane modele dysków SSD

Jaki dysk SDD wybrać? Spośród wielu dostępnych modeli, które mogą z powodzeniem walczyć o miano godnego zaufania sprzętu, wymienimy kilka modeli, które naszym zdaniem spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Przede wszystkim:

  • Kingston SSD A400,
  • Samsung 870 Evo,
  • Crucial P2 M.2 PCI-e NVMe,
  • WD Blue SN570 M.2 PCIe NVMe.

Każdy z podanych dysków charakteryzuje się świetną szybkością pracy, dużą wydajnością, wysoką żywotnością i oczywiście trwałością – upadki i inne mechaniczne uszkodzenia są im niestraszne. W każdym wypadku klient ma do dyspozycji kilka dostępnych wariantów, które różnią się pojemnością. Dobra wiadomość dla miłośników wydajnej pracy laptopa jest taka, że dyski SSD z roku na rok są coraz tańsze i już dzisiaj wysokiej jakości dysk SSD o pojemności około 500 GB możemy kupić za niewiele ponad 100 złotych. Nic tylko wymieniać stare HDD na nowy, szybki dysk SSD.