HPE inwestuje w Europie i otwiera pierwszą fabrykę HPC w regionie

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
5 min

Nowa fabryka jest znaczącą inwestycją HPE w Europie i wspiera cel rozwoju technologii superkomputerów w regionie. Pozwoli ona na produkcję nowej generacji systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności i systemów sztucznej inteligencji na dużą skalę.

Hewlett Packard Enterprise (HPE) buduje swą pierwszą w Europie fabrykę systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC) i sztucznej inteligencji (AI). Pozwoli to przyspieszyć dostawy i wzmocnić ekosystem partnerów w regionie. W nowej placówce będą produkowane na zamówienie wiodące w branży systemy HPE, a odbiorcami tej technologii będą organizacje prowadzące badania naukowe, mające zaawansowane projekty w obszarze AL/ML, a także wprowadzające nowe innowacje.

Europejska fabryka HPC jest częścią sieci czterech globalnych zakładów HPE i będzie zlokalizowana w Kutná Hora w Czechach, obok zakładu HPE produkującego serwery i rozwiązania pamięci masowej. Fabryka zostanie uruchomiona latem 2022 roku.

„Wdrażając superkomputery nowej generacji, europejskie organizacje zyskują możliwość wykorzystania wzrastającej ilości danych w celu przyspieszenia odkryć naukowych, wzmocnienia suwerenności cyfrowej, napędzania innowacji oraz wytworzenia większej wartości ekonomicznej”mówi Justin Hotard, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny HPC i AI w HPE. „Zobowiązujemy się w dalszym ciągu wspierać w tym Europę. Umożliwi to nasza nowa fabryka w czeskiej miejscowości Kutná Hora, która jest kolejną znaczącą inwestycją w obszarze R&D w Europie. Będziemy tam produkować wiodące systemy superkomputerowe i AI, jednoczenie zwiększając stabilność i odporność naszego łańcucha dostaw”.

- Advertisement -

HPE działa na rzecz rozwoju Europy w dziedzinie superkomputerów nowej generacji i sztucznej inteligencji

Działając w Europie w obszarze HPC i AI, HPE koncentruje się na rozwijaniu krajowych inicjatyw mających na celu skrócenie czasu potrzebnego do analizy danych w zaawansowanych badaniach naukowych. Badania te są kluczowe w poszukiwaniu rozwiązań dla globalnych wyzwań, takich jak przewidywanie i przygotowywanie się na ekstremalne zjawiska pogodowe, diagnozowanie i leczenie chorób oraz poprawa bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju. Uzyskanie dostępu do nowej generacji technologii przyspiesza analizę danych, daje nowe możliwości w zakresie sztucznej inteligencji, a także może znaczenie pomóc Europie w osiągnięciu suwerenności cyfrowej.

HPE ściśle współpracuje w Europie m.in. z inicjatywą European HPC Joint Undertaking (EuroHPC JU), realizowaną przez UE, kraje europejskie i partnerów technologicznych z branży, a jej celem jest koordynacja i łączenie zasobów do opracowania w Europie światowej klasy superkomputerów pre-eksaskalowych i eksaskalowych. Za pośrednictwem EuroHPC JU, firma HPE zaprojektowała i zbudowała już superkomputer LUMI dla ośrodka CSC – IT Center for Science w Finlandii oraz superkomputer Karolina dla IT4Innovations w Czechach.

Firma wspiera także lokalne inicjatywy w zakresie HPC i AI, inwestując w projekty badawczo-rozwojowe, takie jak francuski Centrum Doskonałości w Grenoble. Centrum jest dostępne dla szerszego grona naukowców, badaczy oraz inżynierów, którzy są zainteresowani testowaniem oraz tworzeniem nowych rozwiązań generacyjnych.  „AI for Humanity” – ogłoszona w marcu 2018 r. przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona to kolejna inicjatywa, którą wspiera HPE, mająca na celu wykorzystanie AI w przemyśle i do wzrostu gospodarczego. Aby wesprzeć tę misję, HPE rozszerzyło swoją współpracę w zakresie sztucznej inteligencji z partnerami z Francji o superkomputer Adastra dla GENCI-CINES, superkomputer Jean Zay dla GENCI i superkomputer dla Maison de l’Intelligence Artificielle.

Dzięki tym projektom europejskie instytucje będą mogły szybciej czerpać korzyści ze wzrostu ilości danych, zwiększając swą zdolność do generowania wniosków na ich podstawie, lepszego korzystania z ogromnych rozproszonych zestawów danych oraz wzmacniając kontrolę nad modelami opartymi na danych.

Klienci europejscy zyskują lokalne przedstawicielstwo zajmujące się rozwiązaniami HPC i AI, wspierające wszelkie potrzeby dotyczące danych

Nowy zakład będzie produkować i dostarczać dwie główne linie produktów: systemy HPE Apollo, potrzebne do zaawansowanych aplikacji HPC i AI, a także superkomputery HPE Cray EX, zaprojektowane do obsługi superkomputerów nowej generacji, żeby zapewnić najwyższą wydajność. Każda z dwóch linii produktów pozwoli wdrażać kompleksowe systemy HPC i AI obejmujące moc obliczeniową, przyspieszone obliczenia, oprogramowanie, rozwiązania sieciowe i pamięci masowe.

Fabryka została zaprojektowana tak, aby spełniać specyficzne wymagania produkcyjne oferowanych przez HPE chłodzonych cieczą systemów HPC i AI. Chłodzenie cieczą to idealny wybór dla systemów wymagających dużej wydajności. Fabryka posiada wzmocnioną podłogę dostosowaną do ciężaru superkomputerów HPE Cray EX (których pojedyncze moduły ważą nawet ponad 3,5 tony) oraz obwód wodny między superkomputerami a dachem budynku, pozwalający na obniżenie temperatury płynu.

Foxconn będzie wspierał działalność nowej fabryki HPE

Wieloletni partner HPE w zakresie usług produkcyjnych, Foxconn, będzie wspierał produkcję i wysyłkę produktów do klientów HPE w Europie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku głównego oddziału HPE w czeskiej Kutna Horze.

Udostępnij
- REKLAMA -