Upadłość konsumencka, to według niektórych jedyna droga dla osób, które popadły w problemy finansowe. Proces ten polega na tzw. oddłużeniu konsumentów, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań finansowych i są niewypłacalni lub wpadli w spiralę długów. Mylnie sądzi się jednak, że to szybki sposób na pozbycie się długów. Ile faktycznie trwa cała przebieg czynności od momentu złożenia wniosku, do całkowitego spłacenia długów? Czy da się jednoznacznie określić czas trwania całej procedury?
Złożenie i rozpatrzenie wniosku
Procedura postępowania upadłościowego jest wszczynana na bezpośredni wniosek konsumenta lub jego wierzyciela. Złożenie wniosku uruchamia wieloetapową procedurę, która może lecz nie musi zakończyć się oddłużeniem wnioskodawcy. W momencie, kiedy konsument samodzielnie lub przez swojego pełnomocnika złoży wniosek do sądu upadłościowego, zostaje on sprawdzony pod względem spełniania wymogów formalnych. Jeśli, wniosek nie zawiera błędów wymagających korekty, etap ten trwa od 3 do 4 miesięcy. W przypadku, gdzie wcześniej wszczęte było postępowanie egzekucyjne, zostaje ono zawieszone, a po uprawomocnieniu się postanowienia zostaje umorzone. Majątek upadłego zostaje masą upadłościową, którą zarządza od teraz syndyk.
Czas trwania właściwego postępowania upadłościowego
Jednoznaczne określenie długości czasu trwania tego etapu, jest niezmiernie trudne do oszacowania. Wynika to, bowiem z różnej sytuacji, w jakiej znaleźli się bankrutujący konsumenci. W momencie, w którym sąd przyznaje syndyka, rozpoczyna się żmudny proces likwidacji majątku konsumenta. W procesie tym syndyk ustala, co wchodzi w skład majątku upadłego (ruchomości i nieruchomości), ilu posiada wierzycieli i na jakie kwoty opiewają długi wobec poszczególnych wierzycieli.
Należy podkreślić fakt, że w tej fazie dochodzi również do unieważnienia umów przeniesienia własności z dłużnika na członków jego rodziny, zawartych na 6 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości i unieważnienia umów sprzedaży lub darowizny, które zostały zawarte na rok przed ogłoszeniem upadłości. Syndyk zajmuje również konto bankowe dłużnika, z którego może korzystać w bardzo ograniczonym stopniu, pozostawia do dyspozycji jedynie niewielką sumę na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych dłużnika i jego rodziny. Na tym etapie następuje spieniężenie majątku przez syndyka, które powinno nastąpić w ciągu kilkunastu miesięcy. Jeżeli w skład majątku upadłego wchodzą składniki trudne do spieniężenia (np. posiadanie lub udział w mało atrakcyjnej nieruchomości), to czas trwania właściwego postępowania upadłościowego może potrwać nawet klika lat. W przypadkach mniej skomplikowanych proces ten trwa w zależności od syndyka około roku.
Plan spłaty
Po wykonaniu ostatecznego planu podziału funduszów masy upadłości (gdy upadły ma majątek) następuje kolejny etap postępowania upadłościowego, jakim jest postanowienie sądu o ustalenie planu spłaty wierzycieli. Sąd ustala wysokość kwot spłaty wierzycieli oraz czas ich trwania, może to być okres 12, 24 lub 36 miesięcy. Podczas określania kwot, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dochody, jakie uzyskuje upadły, bez względu na wysokość zobowiązań. Po zrealizowaniu w terminie planu spłaty i po złożeniu przez upadłego corocznego sprawozdania, zobowiązania, które nie zostały zaspokojone w wyniku realizacji planu spłaty, zostają przez sąd umorzone.
Faktyczny czas trwania procesu upadłości konsumenckiej
Jak widać, czas trwania całego procesu upadłościowego zależy od wielu czynników i może trwać nawet ponad 5 lat. Czy można coś zrobić, aby skrócić ten czas? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest skontaktowanie się z wierzycielami, przedstawienie im swojej sytuacji i próba rozwiązania problemu bez wszczynania procesu upadłościowego na zasadach ugody. Aby uniknąć nawarstwiania się długów, warto korzystać z pożyczek online u wiarygodnych pożyczkodawców, poprzedzonych wcześniejszą wnikliwą analizą swojej sytuacji finansowej i swoich możliwości spłaty comiesięcznych zobowiązań.