Pomimo globalnej inflacji, wojny na Ukrainie oraz groźby recesji i zwiększonych regulacji, nowe badanie przeprowadzone przez Donnelley Financial Solutions przewiduje silną aktywność w zakresie fuzji i przejęć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Składający się z panelu kluczowych ekspertów branżowych, w tym bankierów inwestycyjnych, specjalistów ds. funduszy private equity i prawników, raport The DealMaker Meter – The Resiliency of Dealmaking* ma pomóc kadrze zarządzającej zrozumieć czynniki napędzające globalną gospodarkę i podejmować strategiczne decyzje dotyczące potencjalnych fuzji i przejęć.
Według raportu 73 procent ankietowanych stwierdziło, że rekordowe trendy z lat 2020 i 2021 prawdopodobnie utrzymają się w 2022 roku. Raport sugeruje również zmianę strategii, a 88 procent respondentów wskazuje, że przedkłada rentowność nad wzrost. Opierając się na tym podejściu, 58 procent uważa, że przyczyni się to do zawarcia większych umów z organizacjami o ugruntowanej pozycji; nieco mniejsza liczba (56 procent) spodziewa się zmiany w kierunku mniejszych, strategicznych transakcji.
Inne ważne spostrzeżenia obejmują:
- Wpływ geopolityczny: rosyjska inwazja na Ukrainę bezpośrednio wpłynęła na wiele operacji, od łańcuchów dostaw po produkcję surowców, pozostawiając swój ślad w zawieraniu transakcji. Trzydzieści dziewięć procent respondentów twierdzi, że wojna bezpośrednio wpłynęła na ich zdolność do zawierania umów, a kolejne 31 procent odczuwa wpływ pośredni
- Korzyści z pracy zdalnej: Podczas gdy dwie trzecie dealerów wierzy, że Wall Street w końcu w pełni powróci do biura, wielu nadal korzysta z zalet zdalnego środowiska, takich jak brak garniturów i butów, praca w skarpetkach (28 procent) i chronione soboty (55 procent)
„Globalne wstrząsy, których doświadczyliśmy w ciągu ostatniego roku z powodu COVID, wojny na Ukrainie oraz innych czynników społeczno-ekonomicznych i geopolitycznych, skłoniły liderów korporacji do ponownego przeanalizowania i zaktualizowania strategii fuzji i przejęć” – powiedział Craig Clay , prezes globalnych rynków kapitałowych w DFIN. „Nasz raport potwierdza, że dealerzy są odporni i pomimo tych wyzwań mają nadzieję na przyszłość. Firmy, które wykorzystują spostrzeżenia zawarte w naszym raporcie, będą dobrze przygotowane do podejmowania szybszych i lepszych decyzji na bardzo konkurencyjnym rynku”.