Inwestowanie w ropę – co należy wiedzieć? Czy warto?

Newsroom BrandsIT
6 min

Ropa naftowa zalicza się do surowców, które najbardziej interesują oraz ekscytują inwestorów. Szczególnie teraz, gdy jej cena znacząco spadła. Dla wielu traderów to doskonały moment, by ulokować w tzw. czarnym złocie swój kapitał i czekać, aż notowania instrumentu bazowego wrócą na właściwy tor. Inwestowanie w ropę może okazać się strzałem w dziesiątkę, o ile dobrze pozna się charakterystykę rynku tego surowca. Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na handel tego typu?

Ropa naftowa budzi wśród inwestorów spore emocje przede wszystkim ze względu na fakt, że jest jednym z podstawowych surowców energetycznych świata (obok węgla oraz gazu). Gdyby nie ona, wiele firm czy nawet całych gałęzi przemysłu po prostu nie miałoby prawa funkcjonować. Ropa pod tym względem jest więc towarem bardzo cennym. Wystarczy zresztą spojrzeć na kraje, które na wydobyciu „czarnego złota” zbudowały swoją potęgę (np. Arabia Saudyjska, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy w czasach świetności Wenezuela). Na ropie dorobić się mogą także indywidualni inwestorzy. Trading przy udziale tego surowca jest dość popularny, a w ostatnim czasie, ze względu na znaczny spadek cen, liczba zainteresowanych handlem tego rodzaju rośnie.

Jak wygląda inwestowanie w ropę?

REKLAMA

Mówiąc o inwestowaniu w ropę naftową, nie ma się raczej na myśli fizycznego zakupu surowca. Powód?  Ropa w stosunku do swojej objętości jest po prostu zbyt tania, a na dodatek przechowywanie wielu litrów cennego dla gospodarki płynu nie byłoby dla nikogo wygodne. Dlatego też handel ropą, a także wieloma innymi surowcami, odbywa się najczęściej przez:

  • kontrakty CFD (tzw. kontrakty różnicy czasowej),
  • kontrakty Futures,
  • fundusze inwestycyjne ETF oparte o cenę ropy.

Wybór formy handlu jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną i zależy m.in. od wielkości posiadanego kapitału, zdobytego doświadczenia czy nawet używanej platformy handlowej. Nie można zatem wskazać, który z powyższych sposobów tradingu przy udziale ropy naftowej jest najlepszy.

Od czego zależy cena ropy naftowej?

Na kurs ropy naftowej wpływa kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, jak w przypadku wszystkich innych surowców, niezwykle istotne jest, jak wygląda aktualna sytuacja z popytem oraz podażą. W zależności od tego, ile ropy zostanie wydobyte oraz tego, jakie jest na nią zapotrzebowanie, formułuje się ostateczna cena surowca. W dużym uproszczeniu można założyć, że w czasach, gdy występuje globalny rozwój gospodarczy (a tym samym zapotrzebowanie na ropę rośnie), tym „czarne złoto” powinno być droższe. Z kolei przy recesji kurs surowca zaczyna notować spadki, tak jak chociażby po wybuchu pandemii koronawirusa. Wówczas popyt na ropę nieco zmalał, a wydobycie pozostało na wysokim poziomie. W ten sposób nagromadziły się nadwyżki zgromadzonego surowca i aby go jak najszybciej sprzedać, niezbędne okazało się obniżenie cen.

Kurs dolara

Nie bez znaczenia na ceny ropy jest także kurs dolara amerykańskiego. Dlaczego akurat ta waluta ma wpływ na notowania surowca? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie ona uznawana jest za jednostkę rozliczeniową w obrocie „czarnym złotem” na świecie. Zwykle zależność miedzy ropą a USD uznaje się za dodatnią, czyli prościej rzecz ujmując – mocniejszy kurs waluty powoduje jednocześnie umocnienie się kursu surowca. Zdarza się jednak, że zależność ta przybiera formę ujemną – wówczas gdy kurs dolara rośnie, pozycja ropy zaczyna się osłabiać. Najłatwiej wytłumaczyć to faktem, że kraje skupujące ropę naftową mają ograniczone budżety na takie transakcje. Jeśli surowiec zaczyna być za drogi, a determinuje do dodatkowo wyższy kurs USD, wówczas popyt na ropę maleje, a wtedy obniża cen wydaje się nieunikniona.

Rodzaje ropy naftowej

Niewiele osób wie, że istnieje kilka rodzajów ropy naftowej, przy czym za najpopularniejsze uznaje się:

  • BENT – tzw. europejska, pochodząca ze złóż z Morza Północnego. Bardzo ważna, ponieważ jej cena stanowi punkt odniesienia wobec innych typów ropy.
  • WTI – tzw. amerykańska, pochodząca z Teksasu oraz stanu Luizjana. Drugi najważniejszy rodzaj ropy.
  • REBCO – rosyjska, wydobywana na zachodzie Syberii, a także w rejonach Uralu oraz Wołgi.
  • BENCHMARK OPEC basket – kilka rodzajów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

O czym warto pamiętać, decydując się na inwestowanie w ropę?

Inwestowanie w ropę, tak jak w przypadku każdych innych instrumentów lub aktywów, wiąże się z ryzykiem poniesienia strat. Nie ma uniwersalnych i w stu procentach pewnych metod handlu, które za każdym razem przyniosą nam zysk. Decydując się ulokować kapitał w ropę, trzeba mieć świadomość, że transakcja zawsze może potoczyć się nie po naszej myśli. Aby zminimalizować ryzyko poniesienia strat, należy zawsze działać według opracowanej strategii, która uwzględnia m.in. systematyczne dokonywanie analizy wybranego rynku. Niezbędne będzie też ciągłe poszerzanie swojej wiedzy inwestycyjnej oraz wyciąganie wniosków z popełnionych błędów.