IP Box: 1918 podmiotów skorzystało z ulgi w pierwszym roku jej funkcjonowania

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Ulga IP BOX została wprowadzona w 2019, aby pobudzić rynek nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Czu ulga spełnia wyznaczone jej cele? Firma KR Group w oparciu o liczne badania jakościowe oraz opracowane po raz pierwszy, szczegółowe dane z Ministerstwa Finansów i interpretacje indywidualne KIS, rozpoczyna debatę na temat innowacji w Polsce. W badaniu przeanalizowano podmioty z sektora IT, ICT, game development, biotechnologii, farmacji, przemysłu oraz ochrony zdrowia.

IP Box dla PITowca z sektora IT

W pierwszym roku działania ulgi skorzystało z niej prawie 2 tysiące podatników, z czego ponad 75% komercjalizowała prawo do oprogramowania komputerowego. Najszybciej na ulgę zareagowali mikro-przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, stanowiący 97% korzystających z IP Box w 2019 roku. W dużej dysproporcji znaleźli się płatnicy CIT, którzy stanowili zaledwie 3%.

Szeregi śpiących beneficjentów ulgi zasilają głównie podmioty z sektora biotechnologii, farmacji, przemysłu oraz ochrony zdrowia, choć katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej uprawnia ich do skorzystania z Innovation Box.

Po dwóch latach działania IP BOX w Polsce, KR Group dzieli się liczbami oraz odpowiedziami na kluczowe pytania, szacując czy ulga może zostać wyparta przez inne preferencje podatkowe.

- Advertisement -

“Wiemy też, co warto zrobić, by ułatwić podatnikom CIT i PIT korzystanie z ulgi. Niniejszym raportem inicjujemy debatę na ten temat. A jest o czym rozmawiać – analiza danych, tendencje i prognozy pozwalają sądzić, że czas uwolnienia potencjału IP BOX przypadnie na rok finansowy 2021-2022.”mówi Kacper Kosowicz, Dyrektor ds. Rozwoju KR Group.

Według danych w raporcie, podmioty, które skorzystały z ulgi i funkcjonują w branży IT to w 68,2% jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czy ulga działa?

W raporcie możemy przeczytać, że biorąc pod uwagę funkcjonowanie IP Box w Polsce i innych krajach Europy, ulga ma znaczenie dla przyciągania zagranicznych inwestorów oraz tworzenia sprzyjającego innowacjom środowiska biznesowego. Nie są to jednak główne przyczyny wzrostu innowacyjności danej gospodarki. Jeżeli Polska chce przyśpieszyć rozwój w innowacji gospodarki, przede wszystkim musi zadbać o napływ kapitału zagranicznego i wzrost inwestycji krajowych.

W 2019 r. nakłady brutto na środki trwałe w Polsce wyniosły około 442,5 mld zł. Największy strumień inwestycyjny generuje sektor przedsiębiorstw – 59,1%. Wynik ten jest bliski średniej europejskiej 61,5%.

Więcej informacji w raporcie “IP Box 2021. Bilans po dwóch latach” przygotowanym przez KR Group

Udostępnij
- REKLAMA -