IS-Wireless inicjuje międzynarodową inicjatywę na rzecz rozwoju 5G

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
6 min

Rusza międzynarodowa inicjatywa „5G Made Together” na rzecz współpracy w budowie sieci piątej generacji (5G) w modelu otwartym. Rozpoczyna ją specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych polska firma IS-Wireless, która zorganizowała międzynarodową konferencję w tej sprawie. – 5G niosące wielowymiarowe korzyści może powstać wyłącznie w oparciu o otwarty ekosystempodkreślają inicjatorzy.

Projekt został zainaugurowany podczas dyskusji ekspertów i przedsiębiorców z całego świata zainteresowanych inwestycjami w sieć 5G i uczestniczeniu w jej budowie. Inicjator konferencji, prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk podkreślił, że sieć piątej generacji to potencjał i szansa, na której może skorzystać wielu przedsiębiorców, a przy wykorzystaniu modelu otwartego – Open RAN – te możliwości są nieograniczone, w odróżnieniu od dotychczasowego sposobu budowy sieci telekomunikacyjnych, na którym do tej pory zyskiwali tylko duzi dostawcy i operatorzy. – Dlatego liczy się współpraca wielu podmiotów, by ta idea była jak najszerzej promowana. Konferencja na temat współpracy przy 5G, którą zorganizowaliśmy, jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie w naszym regionie Europy. Wierzymy, że otwarty ekosystem może zbliżyć do siebie partnerów wyznających te same wartości i dzielących wspólne zainteresowania w biznesie powiedział Sławomir Pietrzyk inaugurując inicjatywę „5G Made Together”.

I dodał:Wysiłki na rzecz budowy sieci 5G w modelu Open RAN przyniosą pożytek dla szerokiego grona ludzi, nie tylko wybranej garstki. Dadzą szansę na różnorodność, wspierając rynek i klientów. Wierzymy w potencjał ludzkiej kreatywności i pracę zespołową. Sieć piątej generacji może powstać wyłączenie, jeśli będziemy działać razem.

Przewaga Open RAN

IS-Wireless do współpracy i dyskusji zaprosił takie firmy jak Deutsche Telekom, IBM, Ofcom, Vmware, Cablefree, Comarch, Bitspiration Booster, Tambora Systems oraz Marvell. Podczas pierwszego tego typu spotkania eksperci rozmawiali o zaletach budowy sieci 5G w modelu Open RAN i wyzwaniach, jakie stoją w związku z jego wdrożeniem.

Franz Seiser z Deutsche Telekom podkreślił, że nawet z punktu widzenia przeciętnego klienta istotne jest, aby sieć, do której ma dostęp była oparta na otwartym ekosystemie. – Tradycyjne podejście sprawia, że to, jakie produkty są dostępne, zależne jest od jednego dostawcy. Prowadzi to do dużych ograniczeń w szybkości tworzenia innowacji i otrzymywania dostosowanych produktów. Duzi gracze skupiają się na masowych rozwiązaniach. Dlatego dzielenie sieci pozwala bardziej wyspecjalizowanym firmom na dostarczanie rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzebzaznaczył.Modularne podejście do dostarczania systemu pozwala wielu firmom wejść na rynek i zaspokoić specyficzne potrzeby. Zwiększa to konkurencję i ostatecznie prowadzi do innowacji oraz większego wyboru produktówdodał.

Eksperci wśród korzyści Open RAN wymienili m.in. możliwość korzystania z dowolnego rodzaju sprzętu.

– Oddzielenie warstwy sprzętowej od warstwy oprogramowania przypomina rozwiązania chmurowe zauważył Franz Seiser.

Z kolei Lorcan Burke z VMware zaznaczył, że Open RAN umożliwia budowanie ekosystemów w gęstych środowiskach miejskich. – Należy nawiązać współpracę z operatorami, aby zapewnić dostęp do sieci tam, gdzie ma to kluczowe znaczenie. Musimy zatem zjednoczyć miasta i operatorów, aby rozważyć ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Tradycyjne pozyskiwanie lokalizacji bowiem już nie działadodał.

Po pierwsze cyberbezpieczeństwo

Podczas zorganizowanego przez IS-Wireless spotkania eksperci podkreślali również zalety otwartych systemów 5G w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który uczestniczył w konferencji potwierdził, że czwartkowe wydarzenie jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpiecznego wdrożenia 5G w całej Europie. – Prace nad cyberbezpieczeństwem sieci piątej generacji wciąż trwają i dotyczą nie tylko aspektów prawnych, ale także bezpośrednio środków technicznych związanych z certyfikacją i normalizacją. Dlatego celem jest wdrożenie unijnego Toolbox 5Gzauważył.

Robert Kośla zapewnił również, że Komisja Europejska jest gotowa współpracować z państwami członkowskimi na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa 5G, również biorąc pod uwagę modele otwarte. – Cele KE obejmują budowanie wiedzy, rozpoznawanie wyzwań i cech modeli otwartych, a także zapewnienie bezpiecznego łańcucha dostawdodał.

Z kolei Zygmunt Łoziński, ekspert IBM zachęcał, by przy budowie sieci 5G korzystać z dobrych wzorców, również w zakresie cyberbezpieczeństwa, które udało się już wypracować w innych krajach. Jako przykład podawał Wielką Brytanię, gdzie na dużych operatorów nakłada się szereg obowiązków, które z kolei pomagają mniejszym operatorom i klientom korporacyjnym bez przeszkód wdrażać sieci prywatne oparte o sieć nowej generacji.

Wyzwanie: skupić firmy technologiczne wokół Open RAN

IS-Wireless zapowiada kolejne międzynarodowe rozmowy i spotkania oraz projekty pod hasłem „5G Made Together”. – Stoimy przed wyzwaniem znalezienia własnych ról w tworzonym ekosystemie graczy różnej wielkości. Dlatego musimy umieć słuchać siebie nawzajem i identyfikować nasze potencjalne role. Inicjatywa „5G Made Together” została właśnie po to stworzona, by integrować nasze środowisko i działać na jego rzeczzauważył prezes Sławomir Pietrzyk.

IS-Wireless w kwietniu zapowiedział, że w drugiej połowie roku uruchomi pierwszą sieć piątej generacji opartej o polską technologię. Firma będzie wdrażać polskie rozwiązanie na całym świecie. Strategiczny cel firmy to przejęcie w ciągu najbliższych trzech lat nawet 5 proc. całego globalnego rynku Open RAN.

O 5G w programie Technologia. Po prostu mówi Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless