Jak efektywnie wybrać system ERP?

Newsroom BrandsIT
5 min

Właściwie wybrany i skutecznie wdrożony system ERP stanowi nieocenione wsparcie wszystkich procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Ten szczególny rodzaj oprogramowania charakteryzuje się wieloletnią obecnością w firmie, dlatego niezmiernie ważny jest świadomy wybór najlepszego możliwego oprogramowania.

Aby system spełniał swoje zadanie, czyli usprawniał obieg dokumentów oraz informacji, ograniczał do minimum ręczne wprowadzanie danych oraz dostarczał danych i analiz w czasie rzeczywistym, powinien być jak najlepiej dostosowany do Twojego biznesu.

Dostosowanie do konkretnej gałęzi przemysłu.

Oprogramowanie ERP jest oferowane przez wiele firm. Niektóre z rozwiązań są dedykowane konkretnym gałęziom przemysłu, inne charakteryzują się zmienną zawartością i funkcjonalnością poszczególnych modułów. Przed wyborem oprogramowania ERP dobrze jest wraz z grupą kluczowych pracowników przeanalizować potrzeby naszego przedsiębiorstwa w tym temacie. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie – jakie procesy ma usprawnić wdrażany system ERP. Prosta analiza oferty pozwoli stwierdzić, czy rozważane oprogramowanie zawiera oczekiwane przez nas funkcjonalności.

Skalowalność i modułowość rozwiązań systemu ERP.

System ERP, na który się decydujemy, powinien charakteryzować się modułową budową. Oznacza to lepszą możliwość dopasowania systemu do potrzeb naszego przedsiębiorstwa poprzez wybór tylko tych modułów, których funkcjonalności przyniosą określone korzyści. Takie rozwiązanie jest również korzystne finansowo. Nie płacimy za moduły, których nie planujemy wykorzystywać. Wraz z rozwojem firmy i pojawieniem się nowych potrzeb w zakresie funkcjonalności oferowanych przez oprogramowanie ERP, powinna być możliwość dokupienia interesujących nas modułów.

REKLAMA

System ERP powinien się rozwijać i dopasowywać do nowych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Aktualizacje i dodatki programistyczne powinny utrzymać jego sprawność na wysokim poziomie oraz dostosować jego działanie do zmieniających się realiów. To niezwykle istotne ze względu na przewidywany okres funkcjonowania takiego oprogramowania w firmie.

Sprawdzony producent.

Inwestycja w oprogramowanie ERP oznacza związanie się z określonym producentem na wiele lat. Decydując się na jedno z dostępnych rozwiązań warto wybierać te, które są oferowane przez firmy z wieloletnim stażem. Jest to gwarancja nie tylko doświadczenia firmy w produkcji i wdrażaniu takich systemów, ale również pewna gwarancja, że firma nadal będzie obecna na rynku za kilka lat. A my do tego czasu będziemy mogli liczyć na wsparcie techniczne, produkcję uaktualnień oraz nowych modułów do naszego systemu ERP. Przykładem takiego produktu może być system ERP firmy ODL.

Koszt całego wdrożenia.

Decydując się na zaimplementowanie systemu ERP warto zwrócić uwagę jak wygląda koszt całego wdrożenia. Różne firmy w całkowicie odmienny sposób podchodzą do kosztów szkoleń, kosztów licencji w kolejnych latach, kosztów wsparcia technicznego czy też samego wdrożenia oprogramowania w firmie. Wybierając jeden z dostępnych produktów warto szczegółowo przeanalizować te koszty, tak, by w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek.

System ERP wdraża się w konkretnym celu – jest nim optymalizacja procesów biznesowych, a co za tym idzie – zysk. Dobrze jeśli wdrożenie systemu ERP poprzedzone jest analizą procesów biznesowych wykazującą konkretne dane liczbowe dotyczące spodziewanych zysków i czasu jaki zajmie planowany zwrot inwestycji.

Opinie użytkowników.

Decydując się na konkretne rozwiązanie dobrze jest poznać opinie innych użytkowników. Fora internetowe czy komentarze pod branżowymi artykułami to doskonałe źródło informacji. Czytając je warto pamiętać o jeszcze jednym – to samo oprogramowanie może być wdrożone na wiele różnych sposobów, a to ma ogromne znaczenie zarówno dla funkcjonowania systemu, jak i samego wprowadzania oprogramowania do firmy. Warto również sięgnąć po referencje bezpośrednio u klientów wybranego dostawcy.

Wdrożenie systemu ERP.

Nie wszystkie firmy produkujące oprogramowanie ERP mają własne piony wdrożeniowe. W ich miejscu znajdują się całe sieci partnerów wdrożeniowych. To od nas zależy, kogo wybierzemy. Warto kierować się doświadczeniem takich firm, a więc wybierać te z największym stażem. Wiedza takich wdrożeniowców to nie tylko skuteczne wdrożenie systemu w firmie, ale również garść konkretnych pomysłów jak zoptymalizować i przemodelować procesy, by były najbardziej efektywne.

ERP czy CRM.

Wdrażając w firmie oprogramowanie wspierające procesy biznesowe mamy do wyboru dwa odmienne typy produktów. Są to systemy CRM zapewniające wsparcie systemu obsługi klienta oraz systemy ERP zapewniające kompleksowe wsparcie wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Poza funkcjonalnością systemy te różnią się również ceną. Rozpoczynając niewielką działalność usługową nie ma raczej biznesowych przesłanek za wprowadzeniem pełnego systemu ERP, natomiast system CRM może w takiej sytuacji pomóc. Więcej na temat tego zagadnienia, oraz podstawowych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami oprogramowania wspierającego procesy biznesowe znaleźć można przeczytać w artykule: System ERP – czym różni się od CRM?.