Jak rozwiązać podstawowe problemy w zarządzaniu produkcją?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Firmy produkcyjne codziennie mierzą się z wyzwaniami jakie stawiają przed nimi obecne realia rynkowe. Klienci oczekują zindywidualizowanych produktów cechujących się najwyższą jakością a do tego tanich, wyprodukowanych najlepiej „na wczoraj”. Firmy technologiczne nieustannie wprowadzają nowe, nie zawsze optymalne cenowo rozwiązania a konkurencja nie śpi. Które aspekty produkcji są kluczowe i od czego warto rozpocząć usprawnianie?

Firmy produkcyjne codziennie mierzą się z wyzwaniami jakie stawiają przed nimi obecne realia rynkowe. Klienci oczekują zindywidualizowanych produktów cechujących się najwyższą jakością a do tego tanich, wyprodukowanych najlepiej „na wczoraj”. Firmy technologiczne nieustannie wprowadzają nowe, nie zawsze optymalne cenowo rozwiązania a konkurencja nie śpi. Które aspekty produkcji są kluczowe i od czego warto rozpocząć usprawnianie?

Wiedza punktem wyjścia

Firmy produkcyjne stosują różne metody zarządzania – od zaawansowanego i wydawać by się mogło kompleksowego oprogramowania po najprostsze arkusze kalkulacyjne wzbogacone o funkcję makr. Mimo to, nadal najczęstszym źródłem problemów w obszarze zarządzania procesami produkcyjnymi jest brak wiedzy i danych. O czym konkretnie mowa? Informacje o postępie w realizacji zleceń i bieżących odstępstwach od planu działania a nawet brak dokładnego planu oraz niedokładne opisy technologii produkcji. Aby sprawnie produkować i sprostać oczekiwaniom rynku należy sobie poradzić przede wszystkim z poniższymi kwestiami.

Opis technologii produkcji

Właściwie sporządzony opis powinien zawierać listę materiałową oraz marszrutę, czyli listę operacji technologicznych. O ile pierwsza z nich jest stosowana na porządku dzienny  o tyle druga jest źródłem większych problemów. Marszruta jest przygotowywana w oparciu o kreatywne przewidywania, doświadczenia osób zarządzających i domysły. Lista operacji technologicznych ma prawo działać tylko wtedy, gdy powstaje w oparciu o rzeczywiste dane zebrane w sposób rzetelny.

Błędne planowanie zaopatrzenia

Niestety nadal wiele firm nie posiada adekwatnych narzędzi do planowania zaopatrzenia. Choć Microsoft Excel posiada wiele przydatnych funkcji i potrafi ułatwiać pracę, to jednak zaawansowane planowanie z udziałem wielu arkuszy kalkulacyjnych po prostu nie sprawdza się – skutkuje błędami lub pobieżnymi prognozami. W ten sposób nie jesteśmy w stanie zbierać i analizować danych z wielu niezależnych od siebie źródeł. A czym to skutkuje nie trudno sobie wyobrazić. Nawet sporadyczne, pojedyncze błędy wynikające z takiego niedokładnego planowania mogą prowadzić do zaburzenia całego procesu produkcji. Wszystko zależy od przypadku i tego, na jak bardzo istotny w całym procesie prefabrykat padło tym razem…

- Advertisement -

Plan produkcji

Plan produkcji powinien być kompletny a jednocześnie oparty o rzeczywiste dane płynące bezpośrednio z hali produkcyjnej. Musi on uwzględniać posiadaną przez nas technologię, stan maszyn i aktualne moce przerobowe a także zapotrzebowanie wynikające z bieżących zleceń. Pojawiające się często ograniczenia dostępności posiadanych przez firmę produkcyjną zasobów – czy to w wyników absencji pracowników, awarii czy przeciążenia maszyn, planowanych przezbrojeń czy innych aspektów utrudniających terminową realizację zlecenia – muszą być brane pod uwagę i to one powinny wpływać na finalny kształt planu a nie idealistyczne założenia.

Jak zatem poradzić sobie z tymi bolączkami? Prostym rozwiązaniem, będącym na wyciągnięcie ręki zarówno małych jak i dużych firm jest oprogramowanie dedykowane do zarządzania produkcją.

OptiMES zarządza produkcją i usprawnia pracę w Twojej firmie

OptiMES to kompleksowe narzędzie do zarządzania produkcją, które rozwiązuje wszystkie wspomniane problemy i sprawia, że produkujesz więcej i szybciej. System składa się z pięciu praktycznych modułów, które zabezpieczają planowanie i wykonanie produkcji, zarządzanie magazynem i utrzymaniem ruchu a także rozliczanie czasu pracy. Niezwykle istotny jest tu moduł SCADA, który rozwiązuje pierwszy wspomniany problem. Umożliwia on zbieranie danych z maszyn i urządzeń dając pełną kontrolę i możliwość świadomego sterowania procesem produkcyjnym.

Dzięki OptiMES unikniesz błędów związanych z błędnym planowaniem zaopatrzenia – wiesz jakie materiały są konieczne do produkcji a sam proces automatycznych zamówień jest niezwykle prosty.  System kontrolując stany magazynowe oraz analizując dane historyczne przygotowuje właściwe prognozy, dzięki którym nie jesteś już zdany na przypadek.

Planowanie produkcji także staje się dużo prostsze jeśli pomaga Ci w tym OptiMES. Moduł APS pozawala zaplanować każdy rodzaj produkcji a nagła konieczność przeplanowania działań przestaje być wyzwaniem. OptiMES, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, zaplanuje produkcję, pokieruje zespołem, a w razie potrzeby przeplanuje zadania i zaalarmuje o zagrożeniach.

OptiMES to narzędzie, które ułatwia pracę każdemu. Kadra zarządzająca zyskuje bieżący i zdalny wgląd do istotnych danych oraz pełną kontrolę nad procesami w firmie. Optymalizacja działań i wzrost wydajności produkcji pozwala na stabilizację pozycji na rynku a także zdobycie przewagi konkurencyjnej.

Kierownicy produkcji mogą się cieszyć zautomatyzowanym planowaniem procesów produkcji, sprawnym planowaniem pracy, dostaw, serwisów, eliminacją przestojów i wąskich gardeł. Zyskują realny nadzór nad produkcją i wszystkimi jej parametrami a  uproszczony podział pracy i rozliczanie czasu pracy ułatwia zarządzanie personelem.

Czy jest możliwe skrócenie średniego czasu realizacji zlecenia  w Twojej firmie o 12%? A oszczędność czasu pracowników nadzorujących produkcję o 42%?  Tak! Sprawdź co jeszcze zyskasz z OptiMES.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -