Jak zmniejszyć firmowe rachunki za prąd?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

Przestrzenie biurowe generują znaczne rachunki za prąd, szczególnie w okresie letnim, kiedy przez wiele godzin działa klimatyzacja. Aby koszt rachunku za energię elektryczną nie wpłynął negatywnie na finanse firmy, warto zastosować kilka prostych i niezwykle skutecznych rozwiązań. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę.

Komputery, serwery, drukarki, ekspresy do kawy, klimatyzacja… Urządzeń pobierających prąd nawet w niewielkich przestrzeniach biurowych jest bardzo wiele. Warto przemyśleć nie tylko ich liczbę, ale również sposób użytkowania, by zmniejszyć wysokość firmowych rachunków za prąd.

Wybór klasy energetycznej sprzętów

W trakcie zakupu każdego nowego sprzętu, który znajdzie się na wyposażeniu biura, koniecznie powinniśmy zwracać uwagę na jego klasę energetyczną. Warto pamiętać, że Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego –  najwyższą klasą energetyczną jest A, a najniższą G. Co więcej, na etykietach znajdziemy również tzw. klasy hałasu, które informują nas o poziomach natężenia dźwięku, a także kody QR, dzięki którym możemy uzyskać szybki dostęp do karty produktu zamieszczonej w bazie EPREL (ang. European Registry for Energy Labelling), czyli europejskiej bazie danych produktów podlegających etykietowaniu energetycznemu.

Wyłączanie urządzeń, z których nie korzystamy

Większość biur pracuje w dość standardowych godzinach, a kiedy z nich wychodzimy, wiele sprzętów nadal pozostaje włączone i podłączone do prądu. W takim stanie wciąż pobierają energię elektryczną. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć się w listwy antyprzepięciowe, dzięki którym jednym prostym przyciskiem będziemy w stanie wyłączyć wiele urządzeń jednocześnie. Ma to jeszcze dodatkowy plus – zabezpieczy sprzęty na wypadek przepięć w instalacjach np. w trakcie burzy.

- Advertisement -

Warto również wyłączać nieużywane urządzenia na czas weekendów – wystarczy pozostawić podłączoną lodówkę czy serwery, a robocze komputery, drukarki czy ekspresy do kawy spokojnie mogą zostać włączone dopiero w poniedziałek rano.

Klimatyzacja – tak, ale z rozsądkiem

W czasie niemal afrykańskich upałów, biura są dla wielu z nas ostoją chłodu – to najczęściej tam, w klimatyzowanych pomieszczeniach, możemy spędzić najbardziej upalne godziny. Aby klimatyzacja nie wpłynęła negatywnie na finansowe wyniki firmy, warto stosować kilka prostych zasad:

  • schładzać pomieszczenia jedynie o kilka stopni względem temperatury panującej na dworze – ma to podwójne zalety – w jednej strony zmniejszy wysokość rachunków, bo urządzenie nie będzie musiało pracować z pełną mocą, z drugiej zaś strony sprawi, że nie będziemy sobie codziennie fundować szoku termicznego po wyjściu na zewnątrz;
  • zasłaniać okna – wielkie szklane tafle, o które opiera się słońce, sprawią, że pomieszczenie będzie się nagrzewało mimo działającej klimatyzacji. Dlatego warto zasłonić okna – szczególnie te, na które w danym momencie świeci słońce.

Oświetlenie dopasowane do potrzeb

W przestrzeniach biurowych oświetlenie odgrywa ogromną rolę i wpływa na komfort pracy. Aby wieczorami, bądź w miesiącach zimowych, zapewnić komfort pracy, potrzebujemy wielu źródeł światła. Są to urządzenia, które pracują przez wiele godzin i generują regularne zużycie prądu. Dlatego tak ważne jest, by wybierać oświetlenie energooszczędne np. LED, które nie tylko posłuży długo, ale również zmniejszy wysokość rachunków.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -