Jakie materiały eksploatacyjne do drukarek wybrać do biura?

Nawet w dobie cyfryzacji niektóre pisma i dokumenty muszą zachować papierową formę. Nawet jeśli firma ich potrzebuje, mogą okazać się niezbędne dla kontrahentów lub urzędów. Z tego powodu drukarka jest jednym z podstawowych sprzętów biurowych. Aby spełniała swoją rolę i sprawnie drukowała niezbędne dokumenty, konieczne jest uzupełnianie na bieżąco materiałów eksploatacyjnych. Jeśli zastanawiasz się, jakie są rodzaje materiałów eksploatacyjnych do drukarek i które z nich wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Materiały eksploatacyjne do drukarek – co to jest?

Materiały eksploatacyjne do drukarki są to produkty, które podlegają wykorzystaniu, a zatem zużywają się i wymagają uzupełnienia. Co ważne, czynność tę powinno się wykonywać regularnie. Warto zatem wybierać takie materiały eksploatacyjne, które pozwolą wydrukować jak najwięcej materiałów. Dzięki temu można zachować ciągłość pracy drukarki, obniżyć koszt druku i jednocześnie oszczędzić czas niezbędny do uzupełnienia braków. Co więcej, odpowiednio dobrane materiały eksploatacyjne mogą mieć wpływ na żywotność samego urządzenia.

Podstawowym materiałem eksploatacyjnym do drukarki jest papier. Używany  jest w zarówno w drukarkach atramentowych, jak i laserowych, czy igłowych. Jest on dostępny w różnych formatach, gramaturach, klasach i kolorach. Im lepsze będą jego właściwości, tym wyższej jakości będzie wydruk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat papieru do drukarek przeczytaj artykuł Rodzaje papierów do druku – jakie są i czym kierować się podczas wyboru?

Pozostałe materiały eksploatacyjne różnią się w zależności od specyfiki konkretnego sprzętu. Przede wszystkim należą do nich tusze i tonery do drukarek, ale także bębny i pojemniki na zużyte tonery w przypadku drukarek laserowych, czy taśmy do drukarek igłowych.

Klasyczne tusze do drukarek atramentowych

W przypadku drukarki atramentowej niezbędnym materiałem eksploatacyjnym jest tusz. To ciekła substancja z barwnikiem, która umożliwia druk na papierze. Umieszcza się ją w specjalnie przystosowanym do danego urządzenia pojemniku, nazywanym kartridżem. Wybierając tusz do drukarki należy zatem dokładnie sprawdzić model urządzenia. Użycie nieodpowiedniego tuszu może skutkować złej jakości wydrukiem, a nawet uszkodzeniem drukarki.

Tusze są to jedne z tańszych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, choć zużywają się stosunkowo szybko. Warto pamiętać, aby regularnie z nich korzystać. Występują w stanie ciekłym i nieużywane mogą wysychać.

Wydajne tonery do drukarek laserowych

Materiałem eksploatacyjnym przeznaczonym wyłącznie do drukarek laserowych jest toner. Podobnie jak tusz, znajduje się on w specjalnej kasetce dopasowanej do konkretnego modelu urządzenia. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami eksploatacyjnymi jest ich stan skupienia. Tonery mają postać sproszkowaną, dzięki czemu nie wysychają. Ich cena jest także nieco wyższa niż tuszów, jednak są bardzo wydajne i nie trzeba ich często wymieniać.

Bęben również jest materiałem eksploatacyjnym występującym wyłącznie w drukarkach laserowych. Służy do przenoszenia tonera na papier. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w bębnie elementu światłoczułego, który odpowiada za przywieranie barwnika. Właśnie ta cześć podlega zużyciu, tracąc swoje właściwości. Co ważne, bęben może być elementem samodzielnym lub na stałe połączonym z kasetą tonera. Jest to zależne od modelu drukarki i warunkuje sposób jego wymiany.

Drukarki igłowe do zadań specjalnych

Drukarki igłowe to urządzenia przeznaczone do specjalistycznego użycia. Choć są nieco bardziej archaiczne niż drukarki atramentowe czy laserowe, to ich wyjątkowa wytrzymałość powoduje, że wciąż znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jako jedyne urządzenia drukujące mogą drukować z kopią.

Materiałem eksploatacyjnym przeznaczonym do drukarek igłowych jest specjalna taśma barwiąca. Igły drukarki uderzają w nią, dzięki czemu na papierze powstaje obraz. Dużą zaletą taśm barwiących jest ich niewielki koszt.

Podsumowanie

Wybierając materiały eksploatacyjne do biura należy przede wszystkim sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje firma. W zależności od tego można dobrać do niego tusze, tonery lub taśmę drukującą. Podczas drukowania zawsze niezbędny jest także papier. Dobrze jest wiedzieć, do jakich celów będzie wykorzystywany, aby odpowiednio dopasować jego rodzaj do projektu. Niezależnie jednak od tego, jakie materiały eksploatacyjne wybierasz, zwróć uwagę na ich jakość. Ma ona bezpośredni wpływ na wydajność sprzętu oraz poziom otrzymanych wydruków.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *