Energetyka

Niemcy: Minister gospodarki nie wie, z jakich źródeł pochodzi importowana energia elektryczna

Niemcy lubią się prezentować jako lider ochrony klimatu. Jednak minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) nie potrafi wskazać, z jakich źródeł pochodzi importowana przez Niemcy energia elektryczna. „Można założyć, że pochodzi ona z tak niemile widzianych w Niemczech źródeł, jak energetyka jądrowa i węglowa” – opisuje „Die Welt”.

Grupa Orlen planuje budowę 9 nowych hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen, w ramach projektu Hydrogen Eagle, planuje m.in. budowę 9 nowych hubów wodorowych, w tym 5 w Polsce, 3 w Czechach i jednego na Słowacji. Produkcja nisko i zeroemisyjnego wodoru będzie odbywała się tam w oparciu o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

Komisja senacka za odrzuceniem ustawy dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem w całości ustawy dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej.

Belgia/ Minister energetyki: elektrownie gazowe potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii

Rozbudowa elektrowni jądrowych nie wystarczy do zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii w kraju - uważa minister energetyki Belgii. Minister Tinne Van der Straeten poinformowała posłów we wtorek, że potrzebny będzie dodatkowy mechanizm – elektrownie gazowe.

NAJNOWSZE

Badanie: wysokie koszty inwestycji główną barierą korzystania z OZE dla 63 proc. Polaków

63 proc. badanych Polaków wskazało, że wysokie koszty inwestycji w urządzenia OZE są główną barierą korzystania ze źródeł odnawialnych - wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia.

UK: rząd rozważa dopłaty dla firm energetycznych, by chronić odbiorców

Brytyjski rząd rozważa interwencję na rynku energetycznym, aby ograniczyć skutki wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych - pisze we wtorek dziennik "Financial Times". Bez interwencji od kwietnia maksymalny pułap cen dla klientów indywidualnych wzrośnie o ok. 50 proc.

Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną Choszczno II

Niespełna rok po uruchomieniu 6-megawatowej farmy fotowoltaicznej w gminie Choszczno (Zachodniopomorskie), Tauron zakończył budowę w pobliżu drugiej instalacji o mocy 8 megawatów. Wraz z 5-megawatową instalacją w Jaworznie Grupa ma trzy elektrownie słoneczne i planuje budowę kolejnych.

Szwecja: Zaobserwowano kolejny lot drona nad elektrownią jądrową Forsmark

Nad elektrownią jądrową Forsmark zaobserwowano w poniedziałek kolejny lot drona - podała szwedzka policja. Podobny incydent odnotowano na terenie tego zakładu oraz dwóch innych w piątek.

Obajtek: mały atom m.in. SMR-y – tak; duże elektrownie – w żadnym wypadku

Stawiamy na małe reaktory np. SMR, Orlenu w żadnym wypadku nie interesują inwestycje w duże elektrownie atomowe - powiedział w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szwecja: Służby specjalne przejęły dochodzenie ws. lotów dronów nad elektrowniami jądrowymi

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w poniedziałek dochodzenie policji w sprawie lotów dronów nad trzema elektrowniami jądrowymi. Według mediów niewielki wojskowy obiekt latający pojawił się także nad Zamkiem Królewskim w Sztokholmie.

PGE: ruszył przetarg na projekt budowlany Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 i 3

Firmy PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW - przekazała w poniedziałek Polska Grupa Energetyczna.

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego dla MFW Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica, tj. Baltica 3 o mocy ok. 1.045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1.500 MW - podały spółki w komunikacie prasowym.

Średnia cena sprzedaży energii elektr. na rynku OTC w IV kw. wyniosła 322,58 zł/MWh – URE

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej sprzedawanej w kontraktach dwustronnych (OTC) w czwartym kwartale wyniosła 322,58 zł/MWh i była najwyższa od 2010 roku - podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

Energia z górniczych szybów może popłynąć już pod koniec przyszłego roku

Energia wytwarzana w szybach nieczynnych kopalń węgla kamiennego może popłynąć już pod koniec przyszłego roku – poinformowano podczas piątkowego spotkania w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, który jest liderem projektu.
Strona głównaEnergetyka

Dołącz do nas