Komputery kwantowe – czy to koniec prywatności, jaką znamy?

Komputery kwantowe, będące na styku najnowszych osiągnięć technologicznych i naukowych, stanowią potencjalną rewolucję w sposobie przetwarzania danych, obiecując prędkości obliczeniowe nieosiągalne dla tradycyjnych systemów. Ich rosnące znaczenie w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, badania naukowe i optymalizacja procesów biznesowych rysuje obraz przyszłości, w której granice możliwości technologicznych są stale przesuwane.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
5 min

Komputery kwantowe, podobnie jak sztuczna inteligencja, są technologią, która w znaczący sposób może zmienić biznes. Jedną z jej najważniejszych zalet jest moc obliczeniowa, która pozwoli na niezwykle szybkie przetwarzanie danych. Ta prędkość wpłynie na wiele dziedzin nauki i aspektów codziennego życia – od badania cząstek, przez dokładność prognozy pogody, optymalizację ruchu drogowego i modelowanie finansowe, aż po cyberbezpieczeństwo. Ułatwi jednak też działania cyberprzestępców, pozwalając choćby na łamanie szyfrów. Czy w roku 2024 powinniśmy się tym martwić?

– Idea komputerów kwantowych jest znana od lat 80. ubiegłego wieku. Wciąż jednak nie doczekaliśmy się maszyny, która spełniałaby wszystkie pokładane w tej technologii nadzieje. Komputer kwantowy to przede wszystkim ogromna moc obliczeniowa, która może przełożyć się na przełomy w medycynie, transporcie, ochronie klimatu i wielu innych dziedzinach. Ale też nowe zagrożenie, o czym mówi się od lat. W końcu cyberprzestępcy też będą korzystać z tej mocy, a to otwiera przed nimi nieznane do tej pory możliwościwyjaśnia Michał Zalewski, inżynier w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Czy jesteśmy na to gotowi? W listopadzie 2022 roku rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził ustawę o świadomości cyberbezpieczeństwa komputerów kwantowych. Rządy zatem powoli przygotowują się do tej rewolucji. Czy 2024 rok jest dobrym momentem na to, by o nowych możliwościach i zagrożeniach pomyślały też przedsiębiorstwa, instytucje oraz firmy zajmujące się cyberochroną?

Komputery kwantowe – co mówią eksperci?

Sheila Hara, Senior Director, Product Management, Email Protection: Komputery kwantowe nie stanowią na razie bezpośredniego zagrożenia dla obecnych systemów bezpieczeństwa. Jednak ważne jest, by już dziś rozważyć ich potencjalny wpływ i podjęć kroki, które pomogą przygotować się na przyszłość. Komputery kwantowe mają teoretyczną zdolność do złamania powszechnie używanych algorytmów szyfrowania, takich jak RSA i ECC, poprzez proces znany jako algorytm Shora. Oznacza to, że wrażliwe dane zaszyfrowane tymi algorytmami potencjalnie mogą zostać odszyfrowane przez komputer kwantowy. A to oznacza zagrożenie dla poufnych informacji, w tym danych osobowych czy transakcji finansowych. Przejście od obecnych standardów kryptograficznych do standardów odpornych na kwanty będzie wymagać czasu i starannego planowania. Organizacje muszą zacząć rozważać tę zmianę, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych w przyszłości.

- Advertisement -

Stefan Schachinger, Senior Product Manager, IoT: Firmy powinny traktować bezpieczeństwo jako ciągły proces. Trzeba zacząć od najłatwiejszych celów, ciągle się doskonalić i nie próbować osiągnąć 100% w jedną noc. Jeśli projekty się za bardzo rozrastają, są zbyt skomplikowane lub zbyt kosztowne, zawodzą, zamiast przynosić korzyści. Firmy, które uważają, że zrobiły już wszystko, aby się chronić przed obecnymi zagrożeniami, mogą martwić się o komputery kwantowe. Jednak ogromna większość organizacji musi najpierw wykonać inne zadania. Zastosowanie komputerów kwantowych jest wciąż bardzo ograniczone i z pewnością nie jest to rozpowszechniona technologia. Mimo to powinniśmy o niej pamiętać, bo pewnego dnia to się zmieni.

Rohit Aradhya, VP and Managing Director, Engineering: Komputery kwantowe to zbliżające się zagrożenie. Oczekuje się, że pomogą złamać asymetryczne rozwiązania szyfrowania oparte na faktoryzacji liczb całkowitych lub logarytmach dyskretnych. Jednak w praktyce możliwość wykorzystania zasobów kwantowych do wpływania na bezpieczeństwo przedsiębiorstw na dużą skalę jest jeszcze odległa. Dodatkowo już teraz prowadzone są badania oraz podejmowane różne działania, które mają sprawić, że produkty bezpieczeństwa będą radziły sobie z zagrożeniami ze strony komputerów kwantowych. Uważam, że warto zwrócić uwagę na ten temat w najbliższej przyszłości, ale prawdopodobnie jeszcze nie w 2024 roku.

Mark Lukie, Director of Solution Architects, APAC: Tak, nadszedł czas, aby myśleć o komputerach kwantowych w kontekście bezpieczeństwa. Nie jest to jednak jeszcze moment, aby się martwić. Komputery kwantowe są we wczesnym stadium rozwoju i ciągle mamy czas, aby się przygotować na ich nadejście. Istnieje wiele rzeczy, które organizacje i jednostki mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko. To na przykład korzystanie z algorytmów kryptografii postkwantowej, dystrybucja kwantowych kluczy oraz segmentacja sieci i systemów. Możemy również edukować pracowników w zakresie najlepszych praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby pomóc w zredukowaniu ryzyka ataków phishingowych i innych ataków z wykorzystaniem socjotechnik. Choć komputery kwantowe stwarzają pewne problemy związane z bezpieczeństwem, mają również potencjał do zrewolucjonizowania wielu branż, w tym sektora cyberbezpieczeństwa. Komputery kwantowe mogą być używane między innymi do opracowywania nowych algorytmów szyfrowania, które będą jeszcze bezpieczniejsze niż te, których używamy obecnie.

Udostępnij
- REKLAMA -