Konwertery satelitarne – czym są i jakie są ich rodzaje?

Newsroom BrandsIT
4 min

Planując założenie telewizji w domu, pamiętaj o zakupie odpowiednich urządzeń, które umożliwią odbiór sygnału. Konwertery satelitarne to urządzenia, które stanowią nieodłączny element zestawu antenowego. Jak dobrać przyrząd pod typ anteny? Dowiedz się, do czego służą konwertery oraz jakie są ich rodzaje.

Konwertery satelitarne – podręczny przekaźnik sygnału

Konwertery satelitarne to urządzenia, które wchodzą w skład zestawu satelitarnego. Głównym zadaniem tych przyrządów jest przekazywanie sygnału z satelity, który odbija się od czaszy anteny. Fale, które pochodzą z satelity, trafiają do konwertera, w którym zostają wzmocnione oraz zamienione na sygnał czytelny dla dekodera. Konwertery obsługują fale z zakresu 10.7 – 11.7 oraz 11.7 – 12,75 GHz w pośredniej częstotliwości satelitarnej (950 – 2150 MHz). Umożliwia to przesłanie sygnału przez kabel koncentryczny do odpowiedniego odbiornika satelitarnego.

Rodzaje konwerterów satelitarnych

W dzisiejszych czasach na rynku istnieje wiele modeli i typów konwerterów satelitarnych, które różnią się nie tylko obudową czy kolorem, ale głównie przeznaczeniem. Przed wyborem urządzenia, określ swoje potrzeby tak, aby dobór konwertera był udany i zapewniał najwyższą jakość odbieranego sygnału.

Konwertery pojedyncze

Konwertery pojedyncze (pełnozakresowe) to najpopularniejszy typ tych urządzeń. Posiadają one jedno wyjście, które umożliwia odbieranie sygnału z jednego tunera satelitarnego. Co ważne – w przypadku tych konwerterów fale nie mogą zostać rozdzielone na dwa tunery – mogłoby to wpłynąć na podanie innych sygnałów sterujących, w efekcie czego przyrząd funkcjonowałby niepoprawnie.

REKLAMA

Konwertery podwójne (Twin)

Konwertery podwójne to urządzenia, które posiadają dwa niezależne wyjścia. Przyrządy przystosowane są do obsługi dwóch tunerów lub tunera z dwoma wejściami odpowiednimi do odbioru sygnału satelitarnego. W przypadku wykorzystania tego urządzenia do każdego tunera musi być podprowadzony osobny kabel.

Konwertery poczwórne (Quad)

Ten typ konwerterów charakteryzuje się czterema niezależnymi wyjściami – jest to połączenie czterech konwerterów w jeden. Urządzenia te przystosowane są do obsługi 4 tunerów lub 2 dekoderów PVR – czyli odbiorników z funkcją nagrywania kanałów. Podobnie jak w przypadku konwerterów typu Twin również tutaj do każdego tunera musi być użyty jeden osobny kabel antenowy.

Konwertery Octo

Konwertery wyposażone w 8 osobnych wyjść, które działają niezależnie od siebie. Urządzenia potrafią obsłużyć 8 tunerów lub 4 dekodery PVR w jednym czasie.

Konwertery Monoblock

Są to urządzenia pełnozakresowe umieszczone obok siebie w jednej obudowie. Posiadają one wbudowany przełącznik DiSEqC (urządzenie umożliwiające przełączanie pomiędzy źródłami sygnału telewizyjnego oraz sterowanie anteną). Konwertery te zastępują układ dwóch, trzech lub czterech pojedynczych urządzeń, gwarantując odbiór sygnału dla każdego konwertera z osobna z innego satelity.

Konwertery Quattro

Ten typ urządzeń przeznaczony jest do pracy z urządzeniem rozdzielającym sygnał (multiswitchem). Posiadają one 4 wyjścia (podobnie jak konwertery Quad) – umożliwiają one jednak rozdzielenie sygnału nawet do kilkuset tunerów. Znajdują one zastosowanie w instalacjach, w których wymagane jest podłączenie większej liczby tunerów.

Konwertery Unicable

Urządzenia te podobne są do konwerterów typu Quad – z tą różnicą, że dodatkowo są w stanie przesłać sygnały satelitarne do czterech osobnych tunerów po jednym kablu.

Jeżeli szukasz profesjonalnych konwerterów, które przystosowane są do różnych instalacji satelitarnych, odwiedź stronę https://eltrox.pl/. Znajdziesz tam wiele typów nowoczesnych konwerterów, które zapewniają najwyższą jakość odbieranego sygnału.