KSeF jednak później. Jest decyzja Ministerstwa Finansów

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska  - Redaktor prowadzący Brandsit 3 min czytania

Przyjmujemy decyzję Ministerstwa Finansów ze zrozumieniem i satysfakcją. Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 1 lipca 2024 r. to dla firm bardzo dobra informacja i zmiana de facto oczekiwana przez podatników. Resort przychylił się do głosów płynących ze strony biznesu, zwracających uwagę na zbyt krótki czas dostosowania do regulacji.

Rzeczywiście, zakładając, że zmieniona wersja projektu ustawy wraz ze schemą faktury ustrukturyzowanej ujrzałaby światło dzienne w lutym lub marcu a proces legislacyjny realnie zakończyłby się na przełomie czerwca i lipca br., w szczycie sezonu urlopowego, to na dostosowanie się do zmian pozostałoby mniej niż pół roku. To zdecydowanie za mało. W takim scenariuszu istniałoby bardzo duże ryzyko, że część podmiotów nie zdążyłoby z przygotowaniami i de facto w styczniu 2024 r. nie mogłyby one zgodnie z prawem wystawiać faktur. Niosłoby to ze sobą mnóstwo komplikacji i znaków zapytania.

Pamiętajmy, że dostosowanie się do KSeF to, szczególnie w przypadku średnich i dużych firm, bardzo duża zmiana, znacznie większa niż wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego przed kilkoma laty. Przejście na elektroniczne, ustrukturyzowane faktury wymaga analizy procesów księgowych, obiegu dokumentów, audytu systemów informatycznych, szkoleń pracowników oraz przygotowania i wdrożenia technologii integrujących przedsiębiorstwa z KSeF.

Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku dużych systemów informatycznych, takich jak SAP, proces dostosowania i integracji z KSeF-em zajmuje co najmniej kilka tygodni. Są jednak przypadki, w których firmy wykorzystują do wystawiania i odbierania faktur wiele systemów informatycznych. W takim przypadku ten proces może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy. Przy tym trzeba założyć przynajmniej miesiąc na testowanie rozwiązania, tak, by mieć stuprocentową pewność, że z dniem wprowadzenia obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF, wszystko będzie działać, jak należy.

Ważną zmianą wprowadzoną dzisiaj przez Ministerstwo Finansów jest wyłączenie z systemu KSeF faktur wystawianych przez firmy dla konsumentów. To zmniejszy poziom złożoności projektów integracyjnych. Pamiętajmy jednak, że rocznie KSeF będzie obsługiwał około 2,5 mld faktur ustrukturyzowanych. To i tak ogromna zmiana, wymagająca wiele pracy po stronie firm i integratorów.

Przedłużenie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF daje więc przedsiębiorcom bezpieczny zapas czasu na dostosowanie firm do nowych obowiązków. Pod jednym wszakże warunkiem: że nie będą oni czekać z pracami do ostatniej chwili. Dlatego teraz należy zrobić wszystko, by zachęcić przedsiębiorców do tego, by już teraz rozpoczęli proces dostosowania firm do nowych regulacji. Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie odpowiednich zachęt przez resort finansów. Zachęty mogą jednak też stosować firmy – my zrezygnowaliśmy np. z opłat utrzymaniowych. Przedsiębiorstwa, które rozpoczęły integrację z KSeF lub zamierzają ją zrealizować w tym roku, zostaną zwolnione z opłaty  za utrzymanie systemu do końca 2023 roku.

Skomentuj
- Reklama -

Nowy Roadshow Sony z najnowszą ofertą dla biznesu

Firma Sony zaaranżowała przestrzeń wystawową w formie dwóch mobilnych pawilonów, które odwiedzą ponad 60 lokalizacji w 17 krajach. W Polsce

3 min czytania

Nowe wyzwanie technologiczne: implementacja wymagań dyrektywy NIS2

W styczniu br. znowelizowano przyjętą w 2016 roku „Dyrektywę w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego cyberbezpieczeństwa w UE”. Jak

7 min czytania

BenQ będzie korzystać w 100 proc. z OZE

Grupa BenQ Qisda (BenQ) ogłosiła oficjalne przystąpienie do ruchu RE100 i zobowiązała się do wykorzystywania 100% OZE (odnawialnych źródeł energii)

4 min czytania