Kto wygra Eurowizję? Dane wskazały faworytów

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 3 min
3 min

Eurowizja zapoczątkowała kariery gwiazd takich jak ABBA i Celine Dion, pomogła spopularyzować Riverdance i zapoczątkowała rozmowy na temat płci i tożsamości, umożliwiając występy Conchity Wurst i Dana International. Niewątpliwie, wygrana w konkursie otwiera drzwi do międzynarodowej kariery, dlatego uczestnicy starają się dobrać swój repertuar tak, aby wpasować się w gusta europejskiej widowni. Kto ma największe szanse na wygraną w tym roku? By znaleźć odpowiedź na to pytanie Preply, międzynarodowa platforma edukacyjna online, która wykorzystuje autorskie algorytmy rankingu i klasyfikacji, przeanalizowała dane z 70 letniej historii konkursu. 

Liverpool przygotowuje się do rozpoczęcia jednego z najbardziej rozpoznawalnych konkursów muzycznych na świecie. Eurowizja odbywa się od 1956 roku. Promuje artystów, wartości integracyjne, wywołuje radość, a czasami też kontrowersje. Daje też widzom na całym świecie rzadką szansę poznania języków i kultur, których normalnie nie mogliby usłyszeć lub spotkać.

W tym roku, Preply, platforma która pozwala znaleźć korepetytorów do nauki na odległość postawiła zbadać unikalny i zmieniający się związek Eurowizji z językami europejskimi, ale także przeanalizowała dane historyczne z ponad 70 lat – wszystko po to, aby ujawnić trendy, sprawdzić, jak gusta konkursowe ewoluowały w czasie, a nawet przewidzieć, kto może wygrać tegoroczny konkurs. Wnioski? 

Co z tą różnorodnością? 

Pomimo różnorodności europejskich języków i kultur w Europie, to angielskie piosenki zdominowały konkurs. Zdobyły łącznie 34 zwycięstwa. W rzeczywistości, odkąd w 1999 roku zniesiono zasadę dotyczącą możliwości śpiewania wyłącznie w swoim języku ojczystym, wygrały tylko cztery piosenki nieanglojęzyczne. Kolejnymi, po angielskim, odnoszącymi największe sukcesy językami są francuski, niderlandzki, włoski i hebrajski.

Eurowizja nie zawsze była tak anglojęzyczna jak obecnie. Aż do momentu, w którym ABBA zaprezentowała “Waterloo” w 1974 roku, żaden zwycięski utwór nie został wykonany w innym języku niż ojczysty. Kolejna taka sytuacja powtórzyła się dopiero w 1989 roku, kiedy to Jugosławia wygrała utworem “Rock me”.

Niektóre kraje miały znacznie więcej szczęścia niż inne

Piętnaście szczęśliwych krajów wygrało więcej niż raz. Kraje z największą liczbą zwycięstw to Irlandia (7), Szwecja (6) i Holandia (5). Z drugiej strony, gdyby można było zdobywać punkty za wysiłek, to najwyżej uplasowałyby się Malta, Cypr i Islandia, ponieważ wszystkie te kraje rywalizowały przez ponad trzydzieści lat bez żadnego zwycięstwa.

SOURCES:Preply
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz