Ad image

Kurs Excel – sprawdź, jak wykorzystać Excela w pracy

Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 3 min

Microsoft Excel to niezwykle popularne narzędzie, które najczęściej wykorzystywane jest do dokonywania prostych obliczeń lub tworzenia tabel. To jednak niewielka część możliwych zastosowań oferowanych przez to oprogramowanie. Co jeszcze można zrobić w Excelu?

Aplikacje do automatycznych obliczeń

Jeśli wielokrotnie wykonujesz w pracy jakąś czynność związaną z obliczeniami, możesz wykorzystać Excela do zautomatyzowania tej pracy. Wystarczy przygotować odpowiedni arkusz, który posiadać będzie makra dostosowane do twojego celu. Takie rozwiązanie możesz zastosować na różne sposoby, zaczynając od automatyzacji prostych obliczeń, a kończąc na programie do przenoszenia i obróbki danych pomiędzy Excelem a Accessem. Oczywiście, nie każde makro będzie proste do stworzenia. Te podstawowe można zrobić, nagrywając akcje podejmowane w programie, który, potem gdy uruchomimy makro, będzie je odtwarzać. Do tworzenia bardziej zaawansowanych makr potrzebna będzie jednak znajomość Visual Basic for Applications, czyli języka programowania zintegrowanego z Excelem.

kurs excel 1

Wizualizacje danych

Zdarza Ci się, że musisz przygotować prezentacje podsumowującą jakieś zagadnienie, na przykład wielkość sprzedaży w miesiącach? Chciałbyś jednak przedstawić dane inaczej niż pod postacią zwyczajnych tabel? Tutaj właśnie z pomocą przychodzi Excel, który w prosty sposób pozwala Ci na przygotowanie czytelnych i dokładnych wykresów. Wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie dane, zaznaczyć je i wybrać interesujący Cię rodzaj wykresu. Gotowe! To jednak nie koniec możliwości. Możesz zrobić znacznie więcej. Stworzone wykresy poddaj edycji zależnie od swoich potrzeb: dodawać legendę, zmieniać nagłówki lub kolory. Dodatkowo dane możesz także zamienić na tabele przestawne, które doskonale będą uzupełniać wizualizacje.

kurs excel 2

Stworzenie analizy What-If

Twoim zadaniem jest tworzenie prostych symulacji i zbadanie wpływu podjętych działań? Excel może być do tego idealnym narzędziem! Wystarczy wykorzystać kilka podstawowych opcji i przygotowanie takiej analizy gotowe! Dzięki możliwości obliczania wyników przy pomocy odnośników możesz w prosty sposób sprawdzić wpływ zmian ceny lub wielkości sprzedaży na przychody. Takie obliczenia w Excelu nie wymagają dużych nakładów czasu, a mogą dać odpowiedzi na niezwykle istotne pytania zarządcze, które mogą wpłynąć na to, jak będziesz podejmował decyzje w swoim biznesie.

Microsoft Excel to niezwykle proste, a jednocześnie rozbudowane narzędzie, które wykorzystać w pracy można na wiele sposobów. Może ono być prostym kalkulatorem, którego używamy, gdy potrzebujemy coś policzyć, programem do tworzenia wizualizacji danych czy innym narzędziem, które będzie wykonywać różnorodne akcje, które samemu zdefiniujemy. By jednak dobrze opanować wszystkie oferowane przez program funkcje, potrzeba czasu i umiejętności. Jeśli jednak chcesz szybciej opanować wszystko, co związane z nim związane, możesz zdecydować się na Kurs Excel, które pogrupowane na poziomy, pozwoli Ci poszerzyć swoją wiedzę na temat tego programu. Wybierz odpowiedni poziom: