Masowe zwolnienia w IT. Czy trend dotknie Polskę?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 4 min
4 min

Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. Amazon zredukował już 27 tys. etatów, firma macierzysta Google (Alphabet) ogłosiła w styczniu zwolnienie 12 tys. pracowników, a w nadchodzących miesiącach Meta zwolni 10 tys. osób. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

“Problem masowych zwolnień dotyka przede wszystkim największych graczy technologicznych, którzy do tej pory strategię rekrutacyjną opierali na potrzebach przyszłych projektów. Obecnie firmy planują działania rekrutacyjne w oparciu o aktualne potrzeby, rozważniej podchodząc do planów wysokich wzrostów. Pomimo zawahań, wciąż obserwujemy duże potrzeby rekrutacyjne w sektorze IT, jednak są one zdecydowanie mniejsze niż w 2022 roku.”

Mikołaj Jaśkiewicz, Division Manager IT & Telco, w Cpl Poland

Oczekiwania pracowników

Zmniejszenie liczby otwierających się procesów rekrutacyjnych w branży IT nie wpływa na spadek oczekiwań kandydatów. Z danych Cpl Poland – globalnego dostawcy innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych i eksperta w pozyskiwaniu i rozwoju talentów – wynika, że specjaliści IT wciąż oczekują elastyczności w wyborze formy zatrudnienia, a więc możliwości zdecydowania pomiędzy umową o pracę, a kontraktem B2B. 

Jednak warunkiem koniecznym do podjęcia współpracy na zasadach B2B jest pewność dołączenia do konkretnego projektu, który spełniałby ich oczekiwania, dając możliwość rozwoju i pracy w oparciu o najnowsze technologie. Choć informacje na temat projektu zawsze były ważnym czynnikiem decydującym o przyjęciu oferty przez kandydata, w tym roku czynnik ten może mieć kluczowe znaczenie. W obliczu doniesień o zwolnieniach w branży, kandydaci chcą mieć pewność, że po dołączeniu do organizacji będą mieli gwarancję wykonywania działań związanych z danym projektem. 

Perspektywa pracodawców

Dane Cpl Poland wskazują, że doświadczeni pracownicy sektora IT preferują pracę w modelu B2B, z kontraktem dopasowanym do ich indywidualnych preferencji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także projekty krótkoterminowe, pozwalające specjalistom IT na częste zmiany środowiska pracy i postrzeganie projektu jako zadania do wykonania. Kontrakt daje również możliwość współpracy z kilkoma organizacjami równocześnie, zwiększając tym samym zarobki. Na rynku pojawiają się rozwiązania, pozwalające spełnić oczekiwania pracowników, a jednocześnie umożliwiające pracodawcom elastyczne dostosowywanie wielkości swojej kadry do bieżących potrzeb projektowych. Jednym z nich jest IT Contracting.

“To forma korzystna finansowo dla pracodawcy, ze względu na ograniczone kwoty podatku i składek ZUS. Dzięki temu pracownicy mają możliwość wynegocjowania dla siebie lepszych, bardziej odpowiadających ich doświadczeniu i oczekiwaniom stawek. Firmy, które ze względu na wewnętrzną politykę nie mogą zaproponować kandydatom takiego modelu współpracy mogą skorzystać z usługi IT Contracting’u świadczonej przez zewnętrznych partnerów, takich jak Cpl Poland.”

Mikołaj Jaśkiewicz

Pomimo zwolnień w sektorze technologicznym, popyt na specjalistów IT nadal jest silny na polskim rynku pracy. Pomimo obaw i niepewności, firmy wciąż szukają wysoko wykwalifikowanych ekspertów do realizacji bieżących projektów i rozwoju swoich działalności. Rozwiązania takie jak IT Contracting, które spełniają oczekiwania pracowników i umożliwiają elastyczną adaptację zasobów ludzkich do dynamicznie zmieniających się potrzeb projektowych, stają się istotnym elementem konkurencyjności na rynku. Model B2B z indywidualnie dopasowanymi kontraktami daje pracownikom większą kontrolę nad swoją karierą i zarobkami, jednocześnie umożliwiając firmom efektywne zarządzanie kosztami. 

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz