Microsoft zaprezentował Windows 11. Jak wygląda nowa wersja systemu?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
7 min

Microsoft zaprezentował nową wersję systemu Windows. Poprzednia, 10 wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego została wydana w lipcu 2015 roku. Po 6 latach od ostatniej wersji, Microsoft prezentuje kompletnie odmienioną wersję kultowego systemu. Nowy Windows ma nowoczesny wygląd,

Windows 11

W nowej wersji systemu Microsoft uprościł wygląd i doświadczenia użytkownika. Jak zapewnia producent, od nowozaprojektowanego przycisku Start i paska zadań, po dźwięki systemowe, czcionkę i ikony – wszystko zostało przemyślane tak, aby zapewnić pełną kontrolę i intuicyjność obsługi. Start został przesunięty na środek widoku. Start wykorzystuje moc chmury obliczeniowej i platformy Microsoft 365, aby wyświetlać ostatnie pliki bez względu na platformę czy urządzenie, na którym wcześniej były przeglądane, nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS.

Windows 11

- Advertisement -

Windows 11

Nowością w Windows 11 jest wprowadzenie funkcji Snap Layouts, Snap Groups i Desktops. To nowe funkcje, zaprojektowane po to, aby pomóc uporządkować okna i zoptymalizować obszar ekranu. Dzięki dostępności kilku pulpitów można tworzyć oddzielne przestrzenie dla każdej części swojego życia i dostosowywać je do własnych upodobań. Na jednym urządzeniu można mieć kilka odrębnych pulpitów – do pracy, rozrywki i szkoły.

Windows 11

Microsoft wprowadza także nowy Chat w Microsoft Teams zintegrowany z paskiem zadań, dzięki któremu można szybko łączyć się za pomocą wiadomości tekstowych, czatu, rozmowy głosowej lub wideo z każdym z kontaktów, bez względu na platformę lub urządzenie – czy to z systemem Windows, Android czy iOS. Co więcej, jeśli osoba, z którą się łączysz nie pobrała jeszcze aplikacji Teams, nadal można połączyć się z nią za pomocą dwukierunkowej wiadomości SMS.

Windows 11

Microsoft zapowiada, że Windows 11 uwalnia pełny potencjał sprzętowy i najnowsze technologie dla graczy. DirectStorage zapewnia szybsze przetwarzanie danych i podnosi jakość detali, a Auto HDR dostarcza żywszą gamę kolorów, potęgujących wrażenia wizualne. Windows 11 obsługuje akcesoria do gier i urządzenia peryferyjne do gier na PC. Dzięki usłudze Xbox Game Pass na PC lub Ultimate gracze uzyskują dostęp do ponad 100 gier na komputery PC, a nowe tytuły są stale dodawane.

windows 11

W Windows 11 pojawiają się Widgety – nowy kanał oparty na sztucznej inteligencji i  przeglądarce Microsoft Edge. Po otwarciu spersonalizowanego kanału, przesuwa się on po ekranie w sposób niezakłócający tego, co robi użytkownik. Dla niezależnych twórców i komercyjnych wydawców treści, Widgety w Windows otwierają nowe możliwości na dostarczanie spersonalizowanych treści. Microsoft wskazuje, że aspiracją jest stworzenie dynamicznego kanału dla globalnych marek i lokalnych twórców, w sposób, który przyniesie korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom.

Windows 11

Nowy Microsoft Store to zintegrowana platforma aplikacji i treści do oglądania, tworzenia, gry, pracy i nauki. Został przebudowany z myślą o szybkości działania i całkowicie nowym wyglądzie. Microsoft zapewnia, że w nowej wersji Store będzie więcej aplikacji oraz usprawniono sposób wyszukiwania dzięki opisom i kolekcjom. W Microsoft Store znajdą się Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom i Canva.

Windows 11

Microsoft po raz pierwszy wprowadza do systemu Windows aplikacje na Android. Jeszcze w tym roku użytkownicy odnajdą w Microsoft Store aplikacje na tę platformę i pobiorą je za pośrednictwem Amazon Appstore. Microsoft nawiąże także partnerstwo z Amazon i Intel, której rozwiązanie Intel Bridge Technology będzie wykorzystane w nowym systemie.

 

Microsoft zapowiada, że podejmuje kroki w celu zwiększenia dostępności Microsoft Store, aby zapewnić twórcom i programistom więcej możliwości biznesowych. Deweloperzy i niezależni producenci oprogramowania (ISV) będą mogli udostępniać swoje aplikacje niezależnie od tego, czy są one zbudowane w architekturze Win32, Progressive Web App (PWA), Universal Windows App (UWP), czy innej, co stwarza możliwość dotarcia do większej liczby użytkowników. Będą także stopniowe zmiany zasad podziału przychodów, dzięki którym programiści mogą teraz wprowadzać własne produkty do sklepu i czerpać 100% wpływów. Deweloperzy aplikacji mogą nadal korzystać z oferty podziału przychodów w stosunku 85/15.

Microsoft wskazuje, że Windows 11 został zbudowany na fundamencie znanym z Windows 10. Planowanie, przygotowywanie, wdrażanie i uaktualnianie systemu Windows 11 będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku Windows 10, a znajome mechanizmy zarządzania, takie jak Microsoft Endpoint Manager, konfiguracja w chmurze, Windows Update for Business i Autopilot będą wspierać przyszłe środowisko po aktualizacji systemu.

Podobnie jak w przypadku Windows 10, jednym z głównych założeń Windows 11 jest kompatybilność aplikacji. W nowym systemie będą działać wszystkie aplikacje dzięki usłudze App Assure, która pomaga klientom posiadającym 150 lub więcej użytkowników w rozwiązywaniu wszelkich problemów z aplikacjami bez dodatkowych kosztów.

Windows 11 to system operacyjny gotowy do działania w trybie Zero Trust, który chroni dane i dostęp do nich na wszystkich urządzeniach.

Microsoft zaznacza, że od samego początku prac nad Windows 11 ściśle współpracuje z partnerami, takimi jak AMD, w zakresie użycia procesorów Ryzen, Intel, z 11. generacją procesorów Evo, Qualcomm w dziedzinie sztucznej inteligencji i obsługę 5G oraz Arm. Z firmami Dell, HP, Lenovo, Samsung, Surface Microsoft pracował nad tym, aby większość komputerów PC*, które można dziś kupić, była gotowa na Windows 11 – w różnych wersjach i cenach.

Microsoft zaznacza, że usprawniono także obsługę dotykową, tworząc więcej miejsca między ikonami na pasku zadań, zwiększając powierzchnie dotyku i dodając subtelne wskazówki wizualne ułatwiające zmianę rozmiaru i przesuwanie okien, a także obsługę gestami. Możliwe jest także korzystanie z funkcji haptycznych.

System Windows 11 będzie dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji dla kwalifikujących się urządzeń z systemem Windows 10 oraz w nowych komputerach już od końca 2021 roku. Aby sprawdzić, czy posiadany komputer z systemem Windows 10 kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji do Windows 11, odwiedź witrynę Windows.com i pobierz aplikację PC Health Check. Bezpłatna aktualizacja rozpocznie się pod koniec roku.

  • Należy szukać komputerów, na których widnieje informacja, że kwalifikują się do bezpłatnej aktualizacji lub pytać sprzedawców.
Udostępnij
- REKLAMA -