Navitel RE900 – jeden gadżet, wiele możliwości

Udostępnij

Mimo, iż wielu z nas korzysta ze smarfona jako urządzenia nawigacyjnego podczas jazdy, producenci nawigacji samochodowych wciąż wypuszczają nowe modele, które w różny sposób mają zdobyć dla siebie miejsce na tym dość trudnym rynku. Przykładem modelu nawigacji, który spełnia więcej niż jedną funkcję jest model RE900 Combo od firmy Navitel, łączący nawigację z rejestratorem jazdy. Pomysł ciekawy, ale jak się sprawdza w praktyce?

Do dwóch najważniejszych funkcji urządzenia, producent dołączył jeszcze możliwość korzystania z RE900 jako tabletu. Podczas jazdy, na 5-calowym wyświetlaczu IPS o rozdzielczości 1280×720 pikseli wyświetlany jest nie tylko obraz służący nawigowaniu, ale również podgląd nagrywanego obrazu. A nagrywaniu służy kamera z sensorem OmniVison OV2710, mogąca nagrywać w jakości 1080p/30fps, której kąt nagrywania wynosi 140 stopni. W urządzenie wbudowano odbiornik GPS i mapy 47 krajów, których aktualizacji możemy dokonać do 4 razy w roku.

re900 back menu pl

Obudowa

RE900 Combo zostało wykonane z czarnego plastiku. Na plus należy zaliczyć estetykę i jakość wykonania, a także jakość samego materiału, bowiem tył nawigacji nie palcuje się, nie zbiera kurzu. Z tyłu urządzenia umieszczono również obrotową kamerę rejestratora oraz głośnik, skomponowane razem za pomocą estetycznego uwypuklenia.

W górnym brzegu urządzenia umieszczono przycisk włączania, natomiast lewy brzeg to slot na kartę SIM, slot na kartę microSD oraz port miniUSB. Do montażu urządzenia w samochodzie używamy standardowego uchwytu, mocowanego do szyby, dołączonego do zestawu. Dobre podświetlenie ekranu zapobiega efektowi lusterka, z czym mógłby być problem z uwagi na jakość wykonania ekranu dotykowego. Plusem jest natomiast, że nie odczuwamy tego przy użytkowaniu.

re900 back navi pl

Wyświetlacz

Jak wspomniano wcześniej, urządzenie posiada dotykowy, podświetlany ekran IPS o przekątnej 5-ciu cali. Wyświetlane kolory są wyraziste, brak jest jakichkolwiek problemów z kątami widzenia. Dzięki dobrej jakości podświetleniu, widzimy ekran nawet w mocnym słońcu. Dotyk również działa bez zastrzeżeń, co jest szczególnie istotne, jeśli chcemy korzystać z urządzenia, gdy jest ono przypięte do szyby.

Akcesoria

W zestawie z urządzeniem RE900 otrzymujemy: uchwyt do mocowania na szybie, ładowarkę samochodową 12/24 V, kabel miniUSB, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Uchwyt jest zaprojektowany z myślą o rejestratorze i dlatego w żaden sposób nie przeszkadza przy nagrywaniu. Na minus można zaliczyć skrajnie krótki kabel miniUSB. Z uwagi na to, że producent sugeruje także korzystanie z urządzenia jako tabletu, tak krótki kabel może być przeszkodą przy używaniu RE900 właśnie w takiej formie.

re900 diag holder

Specyfikacja

RE900 posiada procesor MTK8382 Cortex-A7 Quad Core taktowany zegarem 1,3 GHz. Urządzenie posiada system Android, a możliwość korzystania z niego jak z tabletu nie jest tylko teorią, bowiem posiada przeglądarkę internetową, a także pozwala na odtwarzanie muzyki. Mimo, iż Android jest zamknięty, to istnieje możliwość zainstalowania dodatkowych aplikacji. Ponadto RE900 jest wyposażone w transmiter FM, Bluetooth i wbudowaną pamięć 16 GB.  Z poziomu menu mamy możliwość uruchomienia nawigacji, uruchomienia trybu nagrywania, otworzenia przeglądarki internetowej, odtwarzania muzyki, wyświetlenia i uruchomienia aplikacji zainstalowanych przez użytkownika.

Nawigacja

W RE900 mamy dostępną najnowszą wersję aplikacji Navitel Navigator z bardzo intuicyjnym i prostym menu. Jak wcześniej wspomniano, podczas nawigowania mamy podgląd nagrywania w małym okienku na ekranie, które możemy przesunąć w dowolne miejsce. Jest to bardzo istotne, ponieważ wielkość okienka nie odwraca wzroku od nawigacji. Jeśli chodzi o komunikację głosową, do wyboru mamy 4 “głosy” – dwa męskie (w tym Zbigniewa Urbańskiego) i dwa żeńskie (w tym Anny Cieślak).

Jeśli chodzi o samą funkcję nawigacji, urządzenie radzi sobie bardzo dobrze. Mapa uwzględnia nawet bardzo małe uliczki i miejscowości, a możliwości dostosowania ustawień nawigacji są na tyle szerokie, że można ją dowolnie spersonalizować.

Ustawienie miejsca nie stanowi najmniejszego problemu dla użytkownika, nawigacja głosowa informuje odpowiednio wcześniej o zmianach, do tego komunikaty są wyraźne i odpowiednio głośne. Bardzo przydatną jest funkcja stosowana w większości nawigacji, o której Navitel nie zapomniał, mianowicie przybliżenie obrazu nawigacji w momencie dojazdu do skrzyżowania, zjazdu , itp.

Użytkownik może zainstalować własne dodatkowe mapy. Ponadto, system nawigacyjny posiada funkcję ostrzegania o fotoradarach oraz odliczania czasu trasy.

re900 diag front

Wideorejestrator

Wideorejestrator daje możliwość nagrywania plików w formacie MOV (H.264) za pomocą kamery z 5-cio warstwową soczewką. W urządzenie wbudowano mikrofon rejestrujący dźwięk z kabiny pojazdu. Rejestrator posiada bardzo szerokie opcje konfiguracji. Oprócz możliwości dostosowania rozdzielczości, jakości i ekspozycji wideo, możemy również zdecydować, czy chcemy, aby na pliku wideo zostały zapisane informacje GPS, kiedy chcemy, aby rozpoczęło się nagrywanie filmu, jaki ma być czas nagrywania jednego pliku wideo, jaki ma być limit miejsca przechowywania plików, ustawienia dotyczące nagrywania w pętli, czy chcemy skorzystać z nagrywania za pomocą czujnika G-sensor, jak również o miejscu przechowywania plików wideo, nagrywaniu dźwięku i podglądzie podczas korzystania z funkcji nawigacji.

Oczywiście, urządzenie posiada możliwość “zablokowania” wybranych plików, aby nie zostały usunięte. Po włączeniu opcji nagrywania, RE900 nieustannie nagrywa w pętli, a dzięki sensorowi G możemy być pewni, że nagra każde zdarzenie, nawet na postoju. Jeśli chodzi o jakość filmów nagranych w dzień, można być zadowolonym. Biorąc pod uwagę przeznaczenie kamery, w ciągu dnia radzi sobie ona całkiem nieźle. Problem pojawia się po zmroku. Niestety, tak istotne szczegóły jak tablice rejestracyjne auta jadącego z przodu mogą nie być widoczne na wideo, co jest bardzo poważną wadą urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, funkcja rejestratora nie wypada najgorzej, jednak jeśli firma planuje kontynuację Combo, to koniecznie trzeba będzie dopracować jakość nagrań w nocy.

Zobacz

Prof. R. Musioł: bezpieczna chemia pomaga ratować zabytki literatury

Dla ratowania książek, starodruków, opracowujemy nowe, bezpieczne metody, jakich używa się przy projektowaniu leków. Podczas konserwacji archiwalnych książek i w ogóle papieru coraz częściej stosujemy ciecze jonowe, które dobrze wnikają w strukturę papieru i są aktywne przez długi czas - mówi PAP prof. Robert Musioł z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego. 9 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Miłośników Książek.

Skarb Państwa ma warunkową umowę kupna akcji Polskiej Grupy Górniczej

Skarb Państwa kupi od PGNiG Termika, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Enei, Ecarb (spółka zależna Energi), Polskiego Funduszu Rozwoju, Towarzystwa Finansowego Silesia oraz od Węglokoksu akcje Polskiej Grupy Górniczej. W tej sprawie zawarta została warunkowa umowa sprzedaży - poinformowały spółki w komunikatach giełdowych.

UOKiK: ponad 300 tys. zł kary dla spółki skupującej hurtowo zboże

Prezes UOKiK nałożył ponad 300 tys. zł kary na spółkę PolishAgri, skupującą hurtowo różne gatunki zbóż głównie od rolników indywidualnych - podał UOKiK. Firma żądała od rolników całości zakontraktowanych dostaw, nawet jeśli nie mogli tego zrobić np. z powodu suszy czy powodzi - dodał.

Dodatkowe 200 mln dolarów ma przyspieszyć budowę Wielkiego Teleskopu Magellana

Wielki Teleskop Magellana, ang. Giant Magellan Telescope (GMT), to jeden z gigantycznych teleskopów przyszłości będących aktualnie w trakcie budowy na powierzchni Ziemi. We wtorek ogłoszono przeznaczenie dodatkowych funduszy na tę inwestycję.

Indeks GIP60: Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł w lipcu o 1,36% po spadku o 6% w czerwcu

Na koniec lipca Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) osiągnął wartość...

Kosmos i rolnictwo – jak dane z przestrzeni kosmicznej wspierają rolników?

Łatwiejszy dostęp do zdjęć satelitarnych skłania twórców aplikacji do...
- Reklama -

REKLAMA