Nowa spółka w polskim systemie

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

W piątek prezydent Andrzej Duda wprowadził ustawę wprowadzającą tzw. Prostą Spółkę Akcyjną, stanowiącą nową, elastyczną formę prowadzenia działalności, mającą wspierać startupy w pozyskiwaniu kapitału. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 marca 2020 roku.

Prosta Spółka Akcyjna to połączenie cech spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.

Prosta spółka akcyjna ma być nowoczesnym narzędziem dla innowacyjnej gospodarki. Będą z niej mogli skorzystać zwłaszcza założyciele startupów, którzy będą potrzebowali finansowania zewnętrznego. Z analiz wynika, że obecnie dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak spółka z o.o. czy spółka akcyjna nie w pełni odpowiadają na potrzeby startupów. Potwierdzają to badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w których aż 73% ankietowanych wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm – nowej spółki kapitałowej.

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest wprowadzana nowelizacją Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Jak wskazano, to nowoczesna i elastyczna forma prowadzenia działalności, mająca ułatwić pozyskiwanie kapitału przez start-upy. Jest ona ostatnią ustawą z pakietu “100 zmian dla firm” przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

- Advertisement -

psa Andrzej Duda

Polską Spółkę Akcyjną można zarejestrować w 24 godziny na przykład przez internet, a na jej założenia wystarczy 1 złoty kapitału. Spółka nie musi mieć też rady nadzorczej, a uchwały będą mogły być podejmowane za pomocą poczty elektronicznej albo wideokonferencji. Istotną zaletą PSA jest również uproszczona procedura likwidacyjna.

Twórcy ustawy wskazują też na brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje PSA nie będą notowane na giełdzie. Jednocześnie będzie możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę.

Jak zaznacza MPiT, dzięki ustawie Polska włącza się w europejski trend tworzenia form prawnych z myślą o start-upach. Przykładem może być obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku regulacja słowacka (prosta spółka na akcje) czy SAS, ogromnie popularna we Francji. Resort zaznaczył, że PSA pozwoli nam więc nie tylko zatrzymać rodzime startupy w Polsce, ale także konkurować regulacyjnie z innymi krajami.

Podstawowe zalety nowej spółki to:

  • szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą „tradycyjną”),
  • łatwiejsze dysponowanie środkami spółki – brak „zamrożonego” kapitału zakładowego, ale z jednoczesnym obowiązkiem dbania o wypłacalność spółki i innymi środkami, które zapewniają ochronę wierzycielom spółki,
  • brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje PSA nie będą notowane na giełdzie,
  • uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza – dopuszczamy wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru, otwierając się na najnowocześniejsze technologie,
  • szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej w podejmowaniu uchwał, odbywaniu zgromadzeń akcjonariuszy.
  • brak skomplikowanych wymogów organizacyjnych – wystarczy 1-osobowy zarząd, nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej.

Uproszczona będzie również likwidacja PSA – skrócony został, w stosunku do innych spółek, czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji – przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -