Nowy szef EIT InnoEnergy w regionie Europy Środkowej

Udostępnij

Jeden z czołowych polskich menadżerów branży energetycznej – Marcin Wasilewski – dołączył do zespołu EIT InnoEnergy, by kierować działaniami funduszu w regionie Europy Środkowej. Wasilewski, pracujący ostatnio na stanowisku Vice President ABB, formalnie obejmuje stanowisko CEO w EIT InnoEnergy Central Europe oraz członka Executive Board w centrali.

Marcin Wasilewski jest związany z branżą energetyczną od 15 lat. Od 2018 roku w ABB zarządzał sektorami energetyki i przemysłu ciężkiego w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Wcześniej w PKN ORLEN odpowiadał za stworzenie segmentu energetyki. Pełnił także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Anwil oraz prezesa Baltic Power, spółki realizującej projekt off shore. Od 2018 roku jest członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Wasilewski jest absolwentem m.in Uniwersytetu Harvarda.

„Zielona transformacja przynosi ekscytujące wyzwania. Zmiany regulacyjne proponowane w Fit for 55 czy REPowerEU napędzają innowacje. EIT InnoEnergy jest w centrum tych innowacji. Jako czołowy europejski inwestor w innowacyjne projekty w obszarze zrównoważonej energii pomagamy tworzyć jednorożce, jak choćby szwedzki Northvolt. Widać także, że Europa Środkowo-Wschodnia ma w tym obszarze olbrzymi potencjał.”mówi Wasilewski. 

„Cieszę się, że Marcin dołącza do naszego zespołu. Jego doświadczenie w zarządzaniu projektami energetycznymi w firmach, które są liderami rynku pomoże nam w rozwoju biznesu na rynkach Europy Środkowej. Marcin zna doskonale branżę energetyczną i potrafi antycypować wpływ regulacji na obecny i przyszły biznes energetyczny w różnej skali. Spółki, które mamy w portfelu to już często dojrzałe biznesy, które wchodzą w fazę komercjalizacji poszukując klientów i inwestorów.”mówi Diego Pavia, prezes zarządu EIT InnoEnergy.

Dotychczasowy szef, Jakub Miler przechodzi do jednego z bardziej obiecujących regionalnych projektów bateryjnych w portfelu EIT InnoEnergy, spółki ElevenEs – pochodzącego z Serbii producenta baterii LFP na potrzeby elektrycznych samochodów osobowych i przemysłu. W regionie Europy Środkowej, EIT InnoEnergy jest także udziałowcem m.in. takich firm jak estońska Skeleton Technologies, specjalizująca się w produkcji superkondensatorów dla transportu i przemysłu, czy polskiego startupu EcoBean, który planuje uruchomić biorafinerię do przerobu odpadów z kawy na zieloną energię i eko-produkty.  W portfolio funduszu znajdziemy też producenta dachów solarnych, firmę Sunroof.

EIT InnoEnergy to europejska spółka inwestująca w innowacje w obszarze energii. Jest wspierana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (ciało Unii Europejskiej) oraz udziałowców, będących czołowymi graczami w energetyce i przemyśle na świecie, jak TOTAL, EDF, Volkswagen, Capgemini, Schneider Electric i wielu innych. W ciągu dziesięciu lat działalności EIT InnoEnergy zainwestował ponad 560 milionów euro w startupy i projekty innowacyjne z zakresu zielonej transformacji gospodarki. Fundusz szczególnie stawiał na takie branże jak magazynowanie energii, zielony wodór w przemyśle, czy nowe technologie solarne. Dotychczas wsparcie od EIT InnoEnergy otrzymało 480 innowacyjnych przedsięwzięć, których prognozowane przychody do 2030 roku przekroczą 72,8 miliardów euro.

Źródło:EIT InnoEnergy

Zobacz

Adamczyk: silosy na zboże nie muszą być budowane przy granicy

Silosy na zboże nie muszą być budowane tylko przy granicy polsko-ukraińskiej, ale wszędzie tam, gdzie będzie to korzystne z logistycznego punktu widzenia - powiedział we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Sygnis wygrał przetarg w Bułgarii na kwotę ponad 400 tys. zł

Notowana na NewConnect deeptechowa spółka prowadząca projekty R&D w...

Związki zawodowe: zmniejszenie liczby lotów w Amsterdamie to “nóż w serce gospodarki”

Holenderski rząd nakazał lotnisku Schiphol w Amsterdamie zmniejszenie liczby lotów do 440 tys. rocznie. Organizacja gospodarcze i związki zawodowe nie zgadzają się z tą decyzją. "To nóż w serce niderlandzkiej gospodarki" - twierdzi Reinier Castelein, szef związku zawodowego De Unie.

Wpływ wojny na Ukrainie na branżę IT

Opóźnienia w realizacji projektów, wzrost cen i kryzys na...

Kowalczyk: nie powtórzy się w tym roku problem suszy jak w 2018 i 2019 roku

Nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy jak w 2018 i 2019 roku - powiedział w sobotę PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że z optymizmem patrzy na tegoroczne plony.

Nowa ustawa deweloperska – jakie zmiany wprowadza?

Obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy...
- Reklama -