Nvidia Przygotowuje chip ARM dla Windows – Czy Intel ma powody do obaw?

Klaudia Ciesielska
2 min

Nvidia pracuje nad nowym chipem opartym na architekturze ARM, który będzie dostosowany do komputerów z systemem Windows. Ten krok ma na celu wsparcie Windows na platformie ARM i próbę pokonania lidera rynku –  Intela. Choć szczegółowe informacje są jeszcze nieznane, to już teraz wzbudza to spore zainteresowanie w świecie technologicznym.

Nvidia posiada doświadczenie w dziedzinie architektury ARM, co potwierdza jej wcześniejszy projekt, procesor Grace. Jednak Grace skoncentrowany jest na potrzebach centrum danych i obsłudze obciążeń związanych z przetwarzaniem sztucznej inteligencji, wykorzystując jednocześnie potencjał procesorów graficznych Nvidia. Nowy procesor nie będzie bezpośrednim konkurentem dla układów stosowanych w tradycyjnych komputerach stacjonarnych i laptopach, takich jak Intel Core czy AMD Ryzen.

Jedynym dostawcą układów ARM dla komputerów PC jest Qualcomm, jednak ich wydajność pozostawia sporo do życzenia. Nawet sam Microsoft próbował stworzyć urządzenia oparte na tych układach, takie jak seria Surface, ale efekty nie były zadowalające.

REKLAMA

Nvidia, mając swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie GPU, może przynieść istotne zmiany na tym rynku. O ile nowy chip będzie wystarczająco potężny, może on zmienić krajobraz komputerów z systemem Windows na ARM. Warto tu wspomnieć o sukcesie Apple, który przeszedł na własne procesory ARM i pokazał, że istnieje przyszłość bez tradycyjnej architektury x86. Jednak sukces Apple wynikał także z pełnego zaangażowania firmy w ten proces oraz współpracy z programistami, co pozwoliło na płynne przeniesienie oprogramowania na nową architekturę.

Warto jednak podkreślić, że Microsoft nie przyjął architektury ARM w pełni i niekoniecznie traktuje ją priorytetowo. To może być problemem, który NVIDIA będzie musiała pokonać.

Należy również wspomnieć, że według informacji Reuters, AMD także rozważa produkcję chipów opartych na architekturze ARM. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą technologią w świecie komputerów osobistych. Po sukcesie tej architektury w serwerach i w produktach Apple, może nadszedł czas na jej ekspansję także w komputerach PC.