in , ,

Pierwszy chatbot na GPW

„GPW Asystent” to pierwszy bot w historii Giełdy, stworzony przez twórców aplikacji mobilnych z MoveApp (Grupa Me & My Friends). Umożliwia on inwestorom szybki dostęp do indeksów i notowań spółek oraz udostępnia najnowsze wiadomości rynkowe z Polskiej Agencji Prasowej, dotyczące emitentów.

Asystent działa w oparciu o platformę Facebook Messenger. Twórcy chwalą się, że chatbot rzekomo wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Aby skorzystać z pomocy tego narzędzia należy wybrać „GPW Asystent” na liście kontaktów w komunikatorze i wysłać wiadomość np. z nazwą spółki. W odpowiedzi otrzymamy aktualne notowania oraz inne informacje, dotyczące m.in. raportów bieżących czy okresowych.

Ile tak prosty algorytm ma wspólnego ze sztuczną inteligencją – trudno powiedzieć. Bot podpowiada nam, w jaki sposób mamy do niego pisać, aby nas zrozumiał. Zakres danych, które oferuje nie jest specjalnie powalający. Wysyłając nazwę spółki, której dane chcemy otrzymać, uzyskujemy informację dotyczącą aktualnej ceny akcji, możemy także przejść na stronę GPW, gdzie uzyskamy podstawowe dane na temat spółki, możemy również wybrać ostanie wiadomości dotyczące emitenta ze strony PAP. Miejmy nadzieję, że bot się rozwinie i że rzeczywiście zacznie dostarczać informacje, których zdobycie w innych sposób zajęłoby więcej czasu. Na ten moment GPW Asystent jest lekkim rozczarowaniem, mimo to w tym pomyśle tkwi świetny potencjał, który dobrze byłoby wykorzystać.

Komentarz

Odpowiedz
  1. Rzeczywiście “GPW Asystent” ma bardzo duży potencjał. Doskonale pokazuje też, w czym tkwi siła takich, nawet bazujących na prostych algorytmach, rozwiązań. Chatboty zawsze mają czas dla osób kontaktujących się z nimi, a także nieprzerwany dostęp do potrzebnej wiedzy na dany temat. Tym samym mogą odpisywać błyskawicznie, co jest bardzo ważne, jeśli nie chce się zniechęcić np. konsumenta w przypadku sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ
huawei logo

Veracomp został Certyfikowanym Partnerem Serwisowym Huawei

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja nie rozumie ludzkich emocji?