Podatkowy pomysł na obniżenie cen na stacjach paliw

Udostępnij

Ropa naftowa potaniała, gdy w USA nagle pojawił się pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku od zysku spółek naftowych.

Podobne próby wpłynięcia na ceny na stacjach paliw podjęto na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Jednak w tych krajach zrobiono to przede wszystkim, aby podreperować budżet państwa.

– W USA byłby to podatek od dodatkowych zysków, ale producentom jednocześnie obiecano im, że ci, którzy zwiększą produkcję poprzez większą podaż obniżając rynkowe ceny, nie zostaną objęci takim 21% podatkiemmówi Michał Stajniak, ekspert XTB.

W USA podatek korporacyjny to 21% obciążenie więc wprowadzenie dodatkowego podatku w tej samej wysokości byłoby bardzo dużym zwiększeniem obciążeń fiskalnych dla podnoszących ceny.

Ceny ropy spadły. W czerwcu na kontraktach terminowych za ropę brent trzeba było już płacić w granicach 125 USD za baryłkę, w drugiej połowie miesiąca cena osłabiła się w okolice 110 USD.

Natomiast na stacjach paliw w USA ceny były już rekordowe, bo przekroczyły 5 USD za galon, co wpłynęło na oceny partii Demokratów i prezydenta Joe Bidena.

– Prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowego podatku nie jest duże, przeciw są Republikanie, ale rynki zareagowałykomentuje ekspert XTB.Teraz rynki czekają na efekty wizyty prezydenta USA w Arabii Saudyjskiej, zapowiadanej na połowę lipca.

Sytuacja jest jednak niepewna. Nie wiadomo czy ceny ropy nie powrócą do 130 USD, a Goldman Sachs przewidywał przed kilkoma dniami, że dojdą do 140 USD w II półroczu.

Polscy konsumenci nie mają jednak powodów do optymizmu, złoty choć w drugiej połowie czerwca odrobił część wcześniejszych strat wobec dolara, to nadal jest bardzo słaby.

– Przez najbliższe tygodnie na stacjach paliw pozostaną z nami ceny 8 zł za litrocenia M.Stajniak.Jednak nie powinny przekroczyć 9 zł, choć mamy najwyższe ceny hurtowe, poczekajmy też co z Arabii Saudyjskiej przywiezie Joe Biden.

Źródło:MarketNews24

Zobacz

Prezes PKN Orlen: promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca

Sądzę, że promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca - powiedział w poniedziałek w Polsat News prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zastrzegł, że nie będą one znaczące. Mają być realizowane m.in. poprzez programy lojalnościowe.

PGE zamknęła transakcję przejęcia trzech farm wiatrowych; wartość transakcji ok. 939 mln zł

PGE Energia Odnawialna zamknęła transakcję przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Collfield Investments, posiadającej trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 84,2 MW. Wartość transakcji wyniosła ok. 939 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Samorząd Rybnika i SRK porozumiały się w sprawie zwrotu niesłusznie pobranego podatku

Samorząd Rybnika zwróci Spółce Restrukturyzacji Kopalń blisko 44 mln zł niesłusznie pobranego w latach 2003-2011 podatku od nieruchomości, zaś dzięki wypracowanemu przez strony porozumieniu w sprawie oprocentowania, miasto zaoszczędzi ok. 22 mln zł na odsetkach - wynika z zawartej ugody.

Minister Moskwa: do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku wpłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski wpłynęło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W zakresie zrównoważonego rozwoju polski biznes skupia się na wyzwaniach środowiskowych

Aż 79% polskich przedsiębiorców ma świadomość, że w najbliższych...

Nowe umowy między polskimi i francuskimi firmami sektora jądrowego

Pięć kolejnych umów o współpracy w sektorze energetyki jądrowej podpisano w środę podczas 5. polsko-francuskiego dnia przemysłu jądrowego. Jak podkreślał wiceprezes koncernu EDF Vakis Ramany, Francja chce włączyć Polskę w europejskie łańcuchy dostaw.
- Reklama -