Polacy chcą inwestować w nowoczesne technologie, by oszczędzać 

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 3 min
3 min

Od kilku miesięcy właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii – zarówno prądu, jak i gazu. Według informacji z Urzędu Regulacji Energetyki1 w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Badanie „Każdy kryzys potrzebuje bohatera” ujawniło, że wzrosty kosztów energii stanowią dla Polaków realny problem. Aż 92% respondentów stwierdziło, że są „zaniepokojeni” lub „bardzo zaniepokojeni” rosnącymi cenami prądu i ogrzewania. Okazuje się jednak, że Polacy są gotowi inwestować w nowoczesne technologie, by w przyszłości zaoszczędzić. 

Zmagania Polaków z kryzysem energetycznym 

Aż 92% respondentów w badaniu podkreśliło swoje zaniepokojenie wzrostem kosztów energii. By odczuć kryzys w jak najmniejszym stopniu, Polacy podejmują szereg działań, mających na celu zmniejszenie rachunków. Z ankiety wynikło, że tylko 8% korzysta z urządzeń sterujących ogrzewaniem. W tym zawierają się osoby, które zainstalowały te urządzenia w odpowiedzi na kryzys (3%), osoby, które bardziej efektywnie korzystają z posiadanego już sprzętu (4%) oraz osoby, które zdecydowały się na instalację inteligentnych termostatów (1%). 

Badanie ujawniło, że Polacy o wiele bardziej polegają na najprostszych sposobach tj. obniżenie temperatury w domu (18%), regulacja temperatury grzania w ciągu dnia (15%), cieplejszy ubiór (10%), czy uszczelnianie okien i drzwi (10%). Niektórzy podejmują bardziej radykalne kroki, tj. całkowite wyłączenie ogrzewania (8%) bądź ograniczenie ogrzewania tylko do jednego pomieszczenia (3%). Są i tacy, którzy nie podjęli żadnych kroków. Stanowią oni 8%. 

Polacy chcą inwestować w technologie 

Fakt, że niewielu Polaków korzysta obecnie z inteligentnych urządzeń sterujących ogrzewaniem nie oznacza, że sytuacja nie może w przyszłości ulec zmianie. Ponad połowa respondentów (52%) wyraziła chęć zainwestowania w najnowsze technologie, gdyby w dłuższej perspektywie czasu oznaczało to oszczędności na ogrzewaniu. W takiej sytuacji 65% Polaków poprosiłoby o instalację fachowca, podczas gdy 14% podjęłoby się tego zadania na własną rękę. 

Badanie zostało przeprowadzone także w 4 innych krajach Europy Wschodniej: Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Inwestowanie w najnowsze urządzenia sterujące ogrzewaniem rozważyłoby 50% badanych we wszystkich 5 krajach. Polacy (52%) są o wiele bardziej zainteresowani nowoczesnymi technologiami w swoich domach, w porównaniu z Czechami (24%) i Węgrami (24%). Ponadto, 71% mieszkańców Europy Wschodniej skontaktowałoby się ze specjalistą w celu zainstalowania urządzeń sterujących ogrzewaniem.

Technologia jako broń w walce z kryzysem energetycznym 

Nowoczesne technologie, zapewniając optymalne i automatyczne zarządzanie ogrzewaniem, dbają o kieszeń i komfort domowników. Według statystyk, dzięki inteligentnemu termostatowi można zaoszczędzić aż 12%. 

Inteligentny termostat to zdecydowanie najlepszy sposób na oszczędzanie w kryzysie energetycznym. Chwytając się najprostszych metod, takich jak obniżanie temperatury w mieszkaniu, noszenie większej ilości ubrań, czy też całkowite wyłączanie ogrzewania, często poświęcamy nasz komfort. Urządzenia smart home zapewniają nam natomiast oszczędności i wygodę w jednymmówi Natalia Długosz, manager ds. komunikacji i marketingu w Resideo. 

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz