Polacy przekonują się do Profilu Zaufanego

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych – imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Jest tak zabezpieczony, by nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma Profil Zaufany jest wiarygodna. Korzysta z niego już 3 mln Polaków.

Korzystając z  Profilu Zaufanego można skutecznie potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz np. – jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy – można podpisać wniosek.

Profil Zaufany może założyć każdy kto ma numer PESEL. Można to zrobić od ręki, za darmo, w dowolnym momencie. Jest ważny 3 lata. Po tym czasie warto go przedłużyć – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. To np. jedyny sposób na zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziemy historię naszych wizyt lekarskich – dodaje.

Dwie drogi

Są dwa sposoby, by założyć PZ. Pierwszy – przez Internet, za pomocą internetowego konta bankowego. Drugi – w punkcie potwierdzającym.

Dane, przetwarzane przez bank są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie trzeba już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Aby utworzyć Profil Zaufany w ten sposób należy przede wszystkim, sprawdzić, czy bank ma możliwość założenia Profilu Zaufanego. Następnie trzeba zalogować się na konto bankowe i wyszukać formularz zakładania Profilu Zaufanego. Należy uważnie czytać informacje przekazywane podczas procesu rejestracji. Za każdym razem, gdy chcemy zalogować się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, należy wybierać opcję logowania przez system tego banku.

Jeśli nie mamy konta w jednym z banków, które umożliwiają założenie PZ, należy wybrać drugą drogę – wizytę w punkcie potwierdzającym. Przedtem, trzeba wejść na stronę Profilu Zaufanego lub na stronę ePUAP, kliknąć „Zarejestruj się” i wypełnić formularz. W ten sposób składa się wniosek o PZ. Później mamy zalogować się na stronie Profilu Zaufanego, czyli www.pz.gov.pl.

- Advertisement -

Następnie należy udać się do wybranego punktu potwierdzającego. Mamy na to 14 dni od złożenia wniosku. Punktami potwierdzającymi są np. delegatury Urzędów Wojewódzkich, urzędy gminy, urzędy skarbowe, czy poczty. W sumie na terenie całego kraju funkcjonuje niemal 1500 takich punktów.

Droga dostępu

Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są m.in.:

  • serwis OBYWATEL.GOV.PL – dzięki Profilowi Zaufanemu można sprawdzić tutaj m.in. swoje punkty karne, swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, czy Twój dowód jest unieważniony. Można także złożyć  wniosek o nowy dowód osobisty (e-dowód),
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — można tu np. umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — można tu np. założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

Profil Zaufany to także najszybszy sposób na sprawdzenie e-PITA na stronie www.podatki.gov.pl.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -