#PolskaDolinaCyfrowa – opinie biznesu i polityków

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
6 min

Microsoft ogłosił dzisiaj kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 mld USD, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Plan zakłada budowę pierwszego w Europe Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu data center firmy oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze, z których skorzysta około 150.000 polskich pracowników, partnerów Microsoft i studentów. Będzie to największa dotychczas inwestycja technologiczna w Polsce. Na temat inwestycji wypowiadają się osoby ze świata polityki, technologii i biznesu.

Georgette MosbacherGeorgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce – „To prywatno-publiczne partnerstwo z Chmurą Krajową postawi Polskę w roli globalnego gracza na rynku cyfrowym. Na data center będzie składała się najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G. To wszystko jest dobre dla biznesu i dobre dla Polski! Microsoft jest sprawdzonym i zaufanym partnerem dla Polski od prawie 30 lat. I dalsze zaangażowanie firmy, na pewno przyczyni się do rozwoju polskiego rynku cyfrowego”.

Tomasz StaszelisTomasz Staszelis, Dyrektor ds. Digitalizacji, Polpharma – „Ważne jest to, żeby dostawca rozwiązań chmurowych był jednocześnie partnerem biznesowym. Tylko wtedy oprócz kontraktu będzie nas łączyć zaufanie, transparentność, zrozumienie priorytetów biznesowych, a co najważniejsze – umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów. Oprócz wszelkich parametrów, które rozwiązania chmurowe muszą spełniać z punktu widzenia bezpieczeństwa, szybkości przetwarzania, dostępności i ceny, to bardzo ważne jest to, żeby nasza organizacja mogła stworzyć z dostawcą rozwiązań chmurowych jeden zespół, który działa w kontekście wspomagania użytkowników, którzy z tych rozwiązań korzystają”.

 

Michał PotoczekMichał Potoczek, Prezes Zarządu, Operator Chmury Krajowej – „Dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Microsoft, które jest bardzo ważne, ponieważ Microsoft jest obecnie największym przedsiębiorstwem na świecie. Patrząc z perspektywy polskich firm, jeśli zapytać typowe przedsiębiorstwo w Polsce, czego obecnie potrzebuje, prawdopodobnie odpowie, że elastyczności w zakresie innowacji. Firmy chcą podejmować właściwe decyzje, a jeśli je podejmą, to chcą działać szybko więc czas wprowadzenia na rynek jest teraz kluczowy i ważne jest, aby być pierwszym, a nie drugim, ponieważ drugi jest prawdopodobnie pierwszym przegranym”.

 

Adam MarciniakAdam Marciniak, Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski – „Wiemy, że nasi konkurenci, zwłaszcza duzi gracze, przestali ograniczać się do oferty produktów finansowych dla klientów. Działają w chmurze i wykorzystują najbardziej zaawansowaną oraz innowacyjną technologię. Dla PKO chcielibyśmy mieć takie możliwości również w Polsce”.

 

- Advertisement -

 

Paweł BorysPaweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju – „Współpraca strategiczna pomiędzy Chmurą Krajową a Microsoft to przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. Szczególnie jest to szansa dla małych i średnich firm, które dzisiaj w niewielkim stopniu korzystają z usług chmury obliczeniowej. Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem”.

 

Paweł JakubikPaweł Jakubik, Dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze – „Jest to bezprecedensowy moment. Co dla nas niezwykle ważne, wpisujący się w misję Microsoftu, czyli zwiększanie możliwości rozwoju każdego człowieka i każdej organizacji. Ze strategicznego partnerstwa z Chmurą Krajową wynikają trzy elementy. Pierwszy – już od dzisiaj rozpoczynamy programy podnoszenia kompetencji chmurowych dla ponad 150 tysięcy polskich programistów, developerów i informatyków. Drugi – już od dzisiaj rozpoczynamy programy transformacji cyfrowej dla polskich firm i przedsiębiorstw. Trzeci – od dzisiaj rozpoczynamy w Polsce budowę potężnych centrów przetwarzania danych – regionu chmury publicznej Microsoftu”.

 

Dariusz ŚliwowskiDariusz Śliwowski, Wiceprezes Zarządu, Operator Chmury Krajowej – „Rok 2020 mówi nam: nie czas na półśrodki! Wejście polskiej gospodarki w chmurę cyfrową jest możliwe, konieczne i pożyteczne dla nas wszystkich. Róbmy to mądrze, łącząc zasoby światowych gigantów z pomysłami, rozwiązaniami i kompetencjami polskich firm IT. Odrzućmy półśrodki i bagaż decyzji, które może i były dobre wczoraj, ale nie będą dobre jutro. Co jest do tego potrzebne? Odwaga! Odwaga Microsoftu (za co ponownie dziękuję), który decyduje się na inwestycję w Polsce, bo patrzy w przyszłość, a nie zamyka się w rozważaniach o skutkach zamrożenia światowej gospodarki. Odwaga udziałowców Operatora Chmury Krajowej, którzy postanowili w nas zainwestować. Odwaga firm i instytucji publicznych, które patrząc w przyszłość, potrafią dokonać diametralnej, cyfrowej zmiany, zrzucając balast przyzwyczajeń i historii”.

 

Filip GrzegorczykFilip Grzegorczyk, Prezes Zarządu, Tauron – „Niewątpliwie rozwiązania chmurowe to jest przyszłość. Trzeba otworzyć się na wiedzę, wiedzę która mówi, że rozwiązania chmurowe są równie bezpieczne, a może nawet bardziej bezpieczne niż rozwiązania tradycyjne. Jest pewność co do tego, że współpraca z zaufanym partnerem, daje możliwość pełnego i efektywnego wykorzystania bezpiecznych rozwiązań chmurowych w firmie, na przykład w takich korporacjach, jaką jest grupa Tauron. Różne rozwiązania cyfrowe pozwoliły nam w krótkim czasie przestawić tak naprawdę jedną z największych spółek energetycznych w Polsce na zupełnie nowe tory, przy zachowaniu ciągłości produkcji energii elektrycznej, przy zachowaniu ciągłości dostaw energii elektrycznej do klientów”.

Udostępnij
- REKLAMA -