Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Praca w IT: 10 najlepiej płatnych stanowisk w branży IT

Udostępnij

Od lat praca w IT kojarzona jest przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Architekt danych, data engineer, mobile developer, cyber security engineer i Java Developer – te specjalizacje należą do absolutnej czołówki specjalistów poszukiwanych przez firmy IT. Na tym jednak nie koniec. Listę najbardziej pożądanych stanowisk przeanalizowali eksperci Kodilla.com i Devire.

Procesy rekrutacyjne w branży IT wiążą się z coraz większymi problemami dla firm poszukujących pracowników. Dobrze wykwalifikowani specjaliści są na wagę złota, a każda dodatkowa umiejętność zwiększa atrakcyjność kandydata oraz jego oczekiwania finansowe.

– Mimo ciężkiego dla rynku pracy roku 2020, już w grudniu zauważyliśmy pierwsze wzmożone ruchy w obszarze rekrutacji IT. Obecnie popyt na rynku pracy jest już bardzo duży. Wiosna 2021 to nieustanne poszukiwania najlepszych specjalistów, a kandydaci uczestniczą w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i otrzymują nawet po 3-4 oferty od różnych firm. Coraz częściej spotykamy się również z sytuacją, w której pracodawca składa kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkęmówi Dominika Opozda, starszy rekruter w obszarze IT i telekomunikacji w firmie Devire.

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, przyznaje, że rośnie także zainteresowanie dokształcaniem się przez programistów z doświadczeniem.

– Są to osoby, które znają już język programowania, mają opanowaną technologię pozwalającą im na samodzielną, dobrą pracę na stanowiskach dla tzw. regularów, ale zauważyli, że zestaw dodatkowych kwalifikacji może im zapewnić szybszy awans. Jako studenci są bardziej wymagający niż osoby uczące się od podstaw, mają określone cele i potrzeby. Celują w konkretne potrzeby pracodawców, bo choć wiedzą, że są poszukiwani na rynku, mają też świadomość, że specjalistów IT są tysiące i tylko ci, którzy się wyróżniają, mają szansę na najlepsze oferty tłumaczy ekspertka.

Praca w IT jeszcze bardziej opłacalna. Nawet 40% wzrost wynagrodzeń od ubiegłego roku

Gra jest warta świeczki, zwłaszcza na niektórych posadach. Dominika Opozda z Devire podaje za przykład stanowisko Data Engineera.

– Jeszcze w 2020 roku średnie zarobki takiego specjalisty były na poziomie 17 tys. zł brutto. Teraz jest to już 24 tys. zł brutto, co oznacza 40-procentową podwyżkę. Data Engineer, który swój background programistyczny opiera o Pythona, jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Taka osoba, współpracując w oparciu o kontrakt B2B, może otrzymać jedno z większych wynagrodzeń na rynku pracy IT sięgające 30 tys. zł netto lub więcejmówi ekspertka.

praca w IT, zarobki, Kodilla
źródło: Kodilla

Jakie jeszcze stanowiska w IT wiążą się z wysokimi wynagrodzeniami?

Ekspertka z Kodilla.com za najbardziej lukratywne finansowo wskazuje stanowiska związane z analizą danych. Opłaca się także praca w IT w obszarze developmentu, zarówno w przypadku technologii od strony backendu (np. Java oraz Python), jak i frontendu (np. React). Poza tym liczą się zadania związane z rozwojem infrastruktury IT i bezpieczeństwa, jak i wszystko to, co związane z inżynierią danych.

praca w IT, zarobki, Kodilla

Co ciekawe firmy, które w 2020 roku nie dopuszczały formy zatrudnienia w oparciu o kontrakt B2B, dziś oferują tę możliwość. Warto wziąć przy tym pod uwagę wprowadzone ulgi podatkowe, takie jak IP Box, które sprawiają, że umowa B2B stała się jeszcze bardziej atrakcyjną formą zatrudnienia. Co więcej, pełny wymiar pracy zdalnej lub w modelu hybrydowym znajdują się już w ofercie przeważającej części pracodawców z branży IT, nawet dla tych, dla których praca w IT w tej formie była akceptowalna jedynie okolicznościowo.

Tutaj jest największe zapotrzebowanie na specjalistów IT

Programowanie to obszar bardzo szeroki, a specjalizacji, które się w jego obrębie pojawiają, jest coraz więcej.

– Z jednej strony, w związku z rozwojem technologii i urządzeń, pojawia się coraz więcej ofert dla developerów tworzących rozwiązania mobilne. Z drugiej, bardzo aktywny jest obszar web, czyli aplikacje i strony internetowe, szczególnie dla branży e-commerce czy medycznejzauważa Magdalena Rogóż. Z zebranych informacji wynika, że wśród pożądanych specjalistów są także m.in.:

  • DevOps (Development & operations) – stanowisko, które łączy dziedzinę administracji IT (infrastruktura, sieci) z rozwojem oprogramowania (programiści). Zespoły IT coraz częściej potrzebują takiego specjalisty dla poprawy jakości oprogramowania, jego szybszego wdrożenia, a także podniesienia poziomu bezpieczeństwa.
  • Analityk danych zajmujący się sztuczną inteligencją, machine learningiem (AI/ML) i dużymi zbiorami danych (Big Data/Data Engineering).
  • Eksperci ds. bezpieczeństwa sieci (network & security) – specjaliści z tego obszaru szczególnie potrzebni są w obliczu przechodzenia firm na hybrydowy tryb pracy.

Czy wzrost wynagrodzeń w IT wyhamuje?

Dominika Opozda zwraca uwagę, że wraz z podwyżkami, pracodawcy napotykają problem, jakim są aktualne zarobki specjalistów związanych z firmą od dłuższego czasu. W wielu przypadkach ich wynagrodzenie jest znacząco niższe niż to oferowane przez tego samego pracodawcę nowym kandydatom.

– Czy firmy będą podnosić wynagrodzenia całym zespołom? Jak szybko stracimy starego stażem pracownika, jeśli jego wynagrodzenie będzie znacząco niższe od nowego kolegi z zespołu? To jedno z największych wyzwań rynku pracy IT w 2021 rokupodsumowuje ekspertka.

Czytaj więcej – praca w IT

Źródło:Kodilla

Zobacz

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik „Tagesspiegel”. Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z NS2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i „poważnym spadku ciśnienia” w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.

NATO: każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją

Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej, opublikowane w czwartek w reakcji na eksplozje i wycieki z gazociągów Nord Stream.

Trzeci co do wielkości giełdowy debiut w historii Europy

Od stycznia do czerwca kluczyki do nowego Porsche odebrało...

Akcje Orlenu w rękach PZU i PKO. Jak wpłynie to na koncern?

Zakup akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa przez PKO BP i PZU nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe, ale przypomina o ryzyku politycznym, jakie ciąży na spółkach - uważają analitycy.

Pekao szacuje, że szczyt inflacji wyniesie ponad 20%. Kiedy nastąpi?

Do końca roku inflacja dalej będzie rosnąć, a jej szczyt w tym cyklu powinien nastąpić w lutym przyszłego roku w wysokości przekraczającej 20 proc. rdr – stwierdzono w komentarzu Banku Pekao do piątkowych danych GUS o inflacji.

Wall Street zbiera żniwo podwyżek stóp procentowych

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. To kolejny dzień na minusie, chociaż początek dnia przyniósł próbę odbicia. Spośród głównych indeksów lekki wzrost zanotował jedynie Nasdaq.
- Reklama -

REKLAMA