Praca zdalna a domowe rachunki za prąd – proste sposoby, które pozwolą zmniejszyć wydatki

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
5 min

Po najtrudniejszym okresie pandemii wiele osób postanowiło kontynuować pracę zdalną. Aktualnie powracający problem dużej ilości zakażeń będzie pogłębiał tą tendencję. Choć jest to wygodne rozwiązanie, generuje dodatkowe zużycie prądu ze względu na konieczność ładowania służbowych telefonów czy komputerów. Co zrobić, by praca z domu nie wpłynęła negatywnie na wysokość otrzymywanych rachunków za energię elektryczną?

Praca zdalna ma zarówno wiele plusów, jak i minusów. Do pozytywów należy przede wszystkim brak konieczności dojazdów, a co za tym idzie – więcej czasu wolnego i możliwość lepszego rozplanowania dnia, a często i oszczędność na paliwie lub biletach komunikacji miejskiej. Wielu osobom praca z domu ułatwia skupienie. Z drugiej zaś strony, nie brakuje głosów, że jej efektem jest brak kontaktu z ludźmi, utrudnione relacje interpersonalne czy poczucie samotności.

Brak wyjazdów do biura przekłada się również na konieczność ładowania w naszych domach służbowych sprzętów, takich jak laptopy czy telefony. Oznacza to zwiększoną ilość zużywanego prądu i wyższe rachunki za energię elektryczną. A to przecież nie wszystko! Do tego dochodzi koszt oświetlenia, a czasem nawet działającej w czasie letnim klimatyzacji.

Zwrot kosztów dobrą wolą, a nie obowiązkiem

Jak wynika z badania „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2021” przeprowadzonego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy, aż 97% specjalistów BHP, którzy wzięli udział w ankiecie uważa, że to pracodawca powinien pokrywać koszty energii i wody w trakcie pracy zdalnej. Jednak, choć pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia narzędzi i materiałów, to prawo nie nakłada na niego obowiązku zwrotu kosztów, takich jak opłaty za prąd i wodę. Wynika to z faktu, iż praca zdalna w rozumieniu Kodeksu pracy nie jest telepracą – a tylko za ten sposób wykonywania obowiązków przysługuje ekwiwalent. Ostateczne ustalenia w tej kwestii należą jednak wciąż do pracodawcy i pracownika, bowiem prawo takiego zwrotu nie zabrania.

- Advertisement -

Z kolei wyniki badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pokazują, aż 91 proc. respondentów określa samych siebie jako osoby oszczędzające energię elektryczną. A dla 86 proc. z nich głównym motywatorem do oszczędzania jest wysokość rachunków za prąd. Co więc zrobić, by koszt energii elektrycznej nie odbił się negatywnie na wysokości domowych wydatków? Przygotowaliśmy krótki poradnik:

  • Nawet jeśli pracujemy zdalnie, wielu z nas przebywa przy komputerach w standardowych godzinach „biurowych”. Po zakończeniu pracy, używane przez nas sprzęty nadal pozostają podłączone do prądu albo wręcz pozostawione w stanie „uśpienia”, ale wciąż pobierają energię elektryczną. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć się w listwy antyprzepięciowe, dzięki którym jednym prostym przyciskiem będziemy w stanie wyłączyć wiele urządzeń jednocześnie. Ma to jeszcze dodatkowy plus – zabezpieczy sprzęty na wypadek przepięć w instalacjach np. w trakcie burzy.
  • Innym rozwiązaniem jest odłączanie laptopa od zasilacza, kiedy jest w pełni naładowany. Jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., tylko dzięki takiej prostej zmianie, możemy zaoszczędzić około 28 zł rocznie. Warto również wyłączać nieużywane urządzenia na czas weekendów – komputery czy drukarki spokojnie mogą zostać włączone dopiero w poniedziałek rano.
  • W trakcie zakupu każdego nowego sprzętu, koniecznie powinniśmy zwracać uwagę na jego klasę energetyczną. Warto pamiętać, że aktualnie najwyższą klasą energetyczną jest A, a najniższą G. Co więcej, na etykietach znajdziemy również tzw. klasy hałasu, które informują nas o poziomach natężenia dźwięku, które wydaje dane urządzenie.
  • Oświetlenie znacząco wpływa na komfort pracy, jak również generuje znaczne zużycie prądu. Dlatego tak ważne jest, by wybierać oświetlenie energooszczędne np. LED, które nie tylko posłuży długo, ale również zmniejszy wysokość rachunków. Co więcej, jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., wymieniając lampy halogenowe na nowoczesne źródła światła typu LED możemy zaoszczędzić ponad 220 zł rocznie.
  • Aby działająca w domu klimatyzacja nie wpłynęła negatywnie na wysokość rachunków, warto schładzać pomieszczenia jedynie o kilka stopni względem temperatury panującej na dworze. Ma to podwójne zalety – w jednej strony zmniejszy wysokość rachunków, bo urządzenie nie będzie musiało pracować z pełną mocą, z drugiej zaś sprawi, że nie będziemy sobie codziennie fundować szoku termicznego po wyjściu na zewnątrz.
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -