Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Pracownik IT najtrudniejszy do zrekrutowania w Polsce

Udostępnij

Specjaliści IT i analizy danych otwierają polską listę stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia nowymi pracownikami. Jedna trzecia przebadanych przez ManpowerGroup firm mówi, że znalezienie kandydatów na te funkcje jest dla nich największym wyzwaniem. Co więcej pandemia znacząco pogłębiła deficyt kadr w tym obszarze – rok temu specjaliści IT byli trzecią a tuż przed wybuchem pandemii 12. profesją najtrudniejszą do zrekrutowania nad Wisłą. Również w ujęciu globalnym firmy mają największe wyzwania z pozyskaniem tej grupy pracowników.

31% pracodawców ogółem w Polsce wskazuje specjalistów IT i analizy danych jako grupę najtrudniejszą do zrekrutowania – to numer jeden w zestawieniu stanowisk pracy, których obsadzenie jest największym wyzwaniem. Biorąc pod uwagę ponad dziesięcioletnią historię badania niedoboru talentów w Polsce ta profesja jeszcze nigdy nie była tak wysoko w zestawieniu, co w praktyce oznacza, że jeszcze nigdy pozyskanie tych pracowników nie było tak trudne.

Jak wyjaśnia Konrad Gandziarski, lider odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis, w Polsce, w obszarze IT, mierzymy się z niedoborem talentów na poziomie minimum kilkudziesięciu tysięcy osób. – Duże braki w branży IT wynikają między innymi z ciągłego rozwoju obszarów gospodarki wspieranych przez rozwiązania informatyczne. W obecnych czasach nie ma branży, która z nich nie korzysta. Rozwiązania te pozwalają między innymi na poprawę efektywności procesów czy zarządzanie produkcją, stają się również kluczowym wyznacznikiem do osiągnięcia przewagi rynkowej dodaje Konrad Gandziarski.

Z kolei Justyna Mazur, liderka odpowiedzialna za linię biznesową realizującą rekrutacje stałe z obszaru IT w Experis dodaje, że digitalizacja niemal wszystkich branż sprawia, że niedobór talentów w tym obszarze nieustannie rośnie, a wyspecjalizowani pracownicy IT nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych ofert pracy. – Doświadczeni kandydaci decydują się na udział w rekrutacjach bardzo świadomie, rozpatrując oferty i podejmując rozmowy tylko w przypadku firm oferujących rozwój i zdobywanie nowych kompetencji, ciekawe projekty z możliwością ich rotacji, a także wybór stosowanych technologii. Równie istotne jest także odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Obecnie stawki uległy znacznemu ujednoliceniu i nie są już tak wyraźnie zróżnicowane ze względu na lokalizację, na co miała wpływ pandemia. Dobry czas dla branży IT powoduje duże zainteresowanie tym obszarem również wśród osób spoza tego rynku. Wielu kandydatów decyduje się na zmianę dotychczasowej ścieżki zawodowej i wejście do świata IT często zupełnie modyfikując swój profil zawodowy. W momencie dużej luki kompetencyjnej można zaobserwować rosnącą otwartość na przebranżowienie również wśród potencjalnych pracodawcówwyjaśnia Justyna Mazur.

W badaniu ManpowerGroup wzięły udział także firmy reprezentujące sektor IT i technologii, które zdradziły, jakie umiejętności miękkie są najtrudniejsze do pozyskania przy rekrutacji nowych pracowników. Najbardziej deficytowe okazały się inicjatywa w działaniu (31% pracodawców nie znajduje tej umiejętności u kandydatów) a także odporność na stres i adaptacja (29%). Według pracodawców u kandydatów do pracy trudno znaleźć umiejętność pracy w zespole (27%), rzetelność, dyscyplinę oraz kreatywność (25%).

– Patrząc przez pryzmat ogromnych braków na rynku IT, poza wynagrodzeniem czy oferowanymi podstawowymi benefitami, konieczne są dodatkowe działania zmierzające do pozyskania nowych talentów. Ważną rolę odgrywają akademie, programy stażowe realizowane przez pracodawców. Tego typu projekty szkoleniowe pozwolą na metodyczne podnoszenie i rozwijanie kompetencji wśród pracowników. Istotna jest też współpraca organizacji z uniwersytetami oraz szkołami, w celu zapewnienia odpowiedniego kierunkowego wykształcenia absolwentów opuszczających mury uczelnimówi Konrad Gandziarski i dodaje, że woja w Ukrainie ma ogromny wpływ na dostępność wykwalifikowanej kadry IT z terenów Ukrainy i Rosji. – Ukraińscy specjaliści są zaangażowani w obronę swojego kraju, co całkowicie wyklucza ich z rynku pracy lub mocno ogranicza dostępność. Dodatkowo mimo uproszczonych już od jakiegoś czasu procedur zatrudnienia w ramach programu Poland Business Harbour nie odnotowujemy wzrostu zatrudnienia wśród obywateli Rosji i Białorusi, chociaż wielu z nich sprzeciwia się wojnie i chce pracować na rzecz innych podmiotów zdalnie lub wręcz relokować się do Polski – dodaje przedstawiciel Experis.


Badanie „Niedobór talentów” zostało zrealizowane w kwietniu 2022 roku, zatem odzwierciedla już wpływ konfliktu w Ukrainie na rynek pracy i dostępność kandydatów.

Źródło:ManPower Group

Zobacz

AI nadal na wczesnym etapie wdrażania

W opracowaniu „Globalny stan sztucznej inteligencji 2021”, ResearchAndMarkets.com przedstawia...

Kryzys żywnościowy dotknie kilkadziesiąt krajów

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa poinformowała w poniedziałek, że 48 państw odczuje konsekwencje globalnego kryzysu żywnościowego, a w krajach arabskich 41 mln ludzi jest narażonych na głód.

Europoseł: Niemcy blokują w UE limit cenowy na gaz, a chcą przeznaczyć 200 mld euro na wsparcie swoich obywateli i firm

Niemcy chcą przyznać wsparcie w wysokości 200 mld euro dla swoich obywateli i firm, a jednocześnie blokują wprowadzenie w UE limitu cenowego na gaz. W ten sposób Berlin konfliktuje się z pozostałymi krajami UE - powiedział PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).

PGE sprzedała na rzecz PGE GiEK udziały w sześciu spółkach

PGE podpisała z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna umowy zbycia udziałów w spółkach Bestgum, Betrans, Elmen, Eltur – Serwis, Megaserwis oraz Ramb - poinformowała PGE w komunikacie prasowym. To działania przygotowujące grupę do wydzielenia aktywów węglowych.

Nord Stream po wybuchu stał się bezużyteczny. Gazociągami już nigdy nie popłynie gaz?

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.

Reuters: OPEC+ planuje zmniejszenie produkcji ropy, zmierza do konfliktu z USA

Grupa OPEC+, w skład której wchodzi Rosja, ma zamiar podczas środowego spotkania w Wiedniu podjąć decyzję o zmniejszeniu produkcji ropy, by podbić jej ceny. Doprowadzi do zapewne do konfliktu z USA, które są przeciwne windowaniu cen surowca - pisze w Reuters, powołując się na źródła.
- Reklama -

REKLAMA