Przyszłość z AI: kluczowe kroki do osiągnięcia pełnego potencjału sztucznej inteligencji w Polsce

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

Jak najpełniej możemy wykorzystać szanse związane z rozwojem sztucznej inteligencji? Potrzebna jest zorganizowana edukacja cyfrowa oraz absorbcja nowoczesnych technologii przez małe i średnie przedsiębiorstwa – przekonywali przedstawiciele nauki, biznesu i administracji państwowej podczas konferencji #AIChallenger, współorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Niezbędne jest także zdecydowane działanie: – Chiny i USA wdrażają sztuczną inteligencję, a my o niej dyskutujemy. To ważna różnica, która powoduje, że zostajemy w tyle – mówił Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Zmiany zachodzące w dziedzinie nowej technologii już wkrótce dotkną nas wszystkich. Sztuczna inteligencja często kojarzona jest z zanikiem niektórych miejsc pracy, ale, jak przekonywali eksperci podczas czwartkowej konferencji #AIChallenger na Uniwersytecie Śląskim, niesie za sobą także olbrzymie szanse. W 2022 roku wartość wciąż raczkującego sektora sztucznej inteligencji osiągnęła ok. 120 mld dol. przychodów. Według prognoz średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się do końca dekady na poziomie przekraczającym 38 proc. i już w 2030 r. rynek ten będzie wyceniany na niemal 1,6 bln dol.

“Rewolucja sztucznej inteligencji porównywana jest do wynalezienia pisma lub elektryczności, ale nie zdajemy sobie do końca sprawy przed jakimi zagrożeniami i wyzwaniami stoimy.”

prof. dr hab. inż. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Jak zatem prawidłowo wdrażać mechanizmy AI?

“Sztuczna inteligencja ma spełniać wymogi przejrzystości, uczciwości, odpowiedzialności, ale też przynosić społeczną korzyść i bezpieczeństwo. W procesie tworzenia AI musimy pamiętać o inkluzywności na każdym etapie.”

Kamila Sotomska z Google

Konieczne ramy edukacji cyfrowej

Jednym tematem jest jednak samo tworzenie rozwiązań sztucznej inteligencji, a zupełnie innym – ich wykorzystanie. Dlatego w trakcie debaty specjaliści skupili się między innymi na temacie zapewnienia odpowiedniej edukacji cyfrowej. Prowadzący spotkanie dr hab. Dariusz Szostek z Uniwersytetu Śląskiego przywoływał wspólną inicjatywę trzech uczelni (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnika Śląska), które w zeszłym roku, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, przeszkoliły 25 tys. studentów z zakresu cyberbezpieczeństwa. To jednak zaledwie kropla w morzu potrzeb.

“Nauczanie nowych technologii powinno się odbywać w masowej skali.”

prof. Szostek

Z czym zgadzała się prof. Celina Olszak:

“Powinniśmy stworzyć strategię dotyczącą sztucznej inteligencji na poziomie państwowym. Szkoły wyższe powinny wiedzieć, jakich specjalistów mają uczyć i jakie kompetencje cyfrowe powinni mieć studenci, nie tylko kierunków związanych z informatyką i nowymi technologiami.”

rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Rozmówcy przyjrzeli się także wykorzystaniu technologii AI w biznesie, a zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

“Małe polskie firmy nie są zdigitalizowane, nie mówiąc o tym, że nie korzystają ze sztucznej inteligencji. Naszym zadaniem, rządu, biznesu i nauki, jest wpłynięcie na małe i średnie firmy, aby szybciej absorbowały technologię.”

Marianna Sidoroff, Dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Z kolei Michał Kanownik, prezes organizującego debatę Związku Cyfrowa Polska, zaznaczał rolę sztucznej inteligencji w codziennym życiu: – Jeżeli nauczymy się, jak wykorzystywać technologię do ułatwiania sobie życia, to cała reszta pójdzie jak z płatka. Biznes sobie poradzi – mówił.

Rozmowy i warsztaty o AI w Katowicach

Debata odbyła się w ramach konferencji #AIChallenger, dotyczącej szeroko pojętej roli biznesu, nauki i społeczeństwa w świecie sztucznej inteligencji. Oprócz debat eksperckich w programie znalazły się także warsztaty dla studentów, wykłady dotyczące m.in. regulacji prawnych w dziedzinie AI, a także pokaz możliwości słynnego już czata GPT.

Konferencję zorganizował wspólnie Związek Cyfrowa Polska, branżowa organizacja zrzeszająca największych graczy na rynku nowych technologii oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Inżynierii, Techniki i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science. 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *