Rekrutacja IT – jak zachęcić kandydatów do pracy w Twojej firmie?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
6 min

Rekrutacja w branży IT rządzi się swoimi prawami. Podstawowym wyzwaniem dla specjalistów HR i innych osób poszukujących kandydatów jest bowiem fakt, że, w przeciwieństwie do wielu innych branż, trudno tu napotkać kogoś bezrobotnego. Jak więc zdobyć wykwalifikowanego pracownika w IT?

Wynagrodzenie + benefity = zadowolony pracownik IT?

Jeśli chodzi o wynagrodzenia w branży IT, to od kilku dobrych lat są one jednymi z najwyższych na polskim rynku pracy. Czasem słyszy się nawet o przypadkach, kiedy pracownik podczas rozmowy “rzuca” jakąś przypadkową (oczywiście odpowiednio wysoką) kwotą, a pracodawca przystaje na propozycję i oferuje mu zatrudnienie bez mrugnięcia okiem. Nie wszystkie firmy stać oczywiście na takie ekstrema, niektórzy pracodawcy muszą więc radzić sobie inaczej – zwłaszcza, że oprócz pensji, znaczenie mają też inne czynniki. Wśród nich można wymienić np. ciekawe dodatki pozapłacowe. Ciekawe, czyli takie, które są rzadko spotykane gdzie indziej, bo chodzi przecież o to, by jako pracodawca stać się konkurencyjnym na tym nieprzyjaznym rynku.

Temat benefitów doskonale podsumowuje Marcin Sojka, Senior Business Development Manager w firmie doradczej Advisory Group TEST Human ResourcesOd dłuższego czasu, branża IT jest dla pracowników istnym eldorado. Firmy prześcigają się w oferowaniu coraz ciekawszych benefitów, aby przyciągnąć interesujących kandydatów, których ciągle brakuje – zwłaszcza, jeśli mamy na myśli programistów. Wynagrodzenia na rynku są najwyższe od lat. Coraz bardziej atrakcyjne i oryginalne benefity potrafią rozpalać wyobraźnię, z czego skwapliwie korzystają pracodawcy, przyciągając najlepszych. Już dawno karta sportowa przestała być atrakcyjna i traktowana jako dodatek – ale siłownia w firmie, w której się pracuje, dostępna tylko dla pracowników, czy właśni trenerzy personalni – to już coś nowego.

Ostatnimi czasy, dodatki pozapłacowe to coś, bez czego rzeczywiście trudno konkurować jako pracodawca – i to zresztą nie tylko w branży IT. Tam jednak, gdzie wynagrodzenia są naprawdę wysokie, trudno, żeby każdy licytował się o pracownika podbijając mu proponowaną pensję w nieskończoność. Ciekawe i wyszukane benefity rzeczywiście mogą więc okazać się zbawienne w grze o najlepszych specjalistów. Przykład osobistego trenera personalnego, dostępnego nawet bez wychodzenia z firmy, w obecnych czasach wydaje się strzałem w dziesiątkę. Coraz więcej osób stara się bowiem utrzymywać zdrowy styl życia, dbając o swój organizm i piękną sylwetkę. Pracownicy, którzy nie muszą wydawać pieniędzy na tego typu aktywności, bo zapewnia im je pracodawca, z pewnością poczują się zaciekawieni i zachęceni do pracy w jego firmie – oczywiście pod warunkiem, że elementy takie, jak odpowiednie wynagrodzenie i możliwość rozwoju także pozostaną bez zarzutu.

Praca w IT jako ciekawa przygoda

Jeśli mowa już o możliwościach rozwoju, warto zatrzymać się na chwilę przy tej kwestii. Osoby pracujące w IT są zwykle bowiem wysoko wykwalifikowanymi specjalistami (a jeśli nie, to ciężko pracują, żeby się nimi stać), koniecznie potrzebują więc motywatora w postaci ciekawych zadań. Nie po to ktoś przecież zostawał np. programistą, by pracować przy nudnych projektach, które nie pozwalają się rozwijać! Jeśli praca sama w sobie nie przynosi satysfakcji, nie wynagrodzi tego nawet wysoka pensja. Benefity, choćby i najbardziej wymyślne, też nie będą wystarczające, by zatrzymać kogoś na takim stanowisku. Pracownik IT potrzebuje ciągłego rozwoju – i to zarówno w postaci urozmaiconych zadań, które stanowią dla nieco codzienne wyzwanie, jak i interesujących szkoleń.

Powyższe kwestie są niezwykle ważne, ale nie można zapominać o podstawowych potrzebach każdego pracownika, takich jak work-life balance, dobra atmosfera pracy, pozytywne relacje z szefostwem itd. Wszystko razem sumuje się w bardzo długą listę wymagań, których spełnienie może spędzać sen z oczu pracodawcy. Zamiast więc łapać się za głowę, pracę nad “przygotowaniem” atrakcyjnego stanowiska dla specjalisty IT warto zacząć krok po kroku – przede wszystkim wsłuchując się w oczekiwania obecnych i potencjalnych pracowników.

Gdzie szukać pracowników IT?

W rekrutacji specjalistów na stanowiska IT ważna jest elastyczność rekruterów i otwartość na nowoczesne metody poszukiwania pracowników. Wielu specjalistów pracujących w branży codziennie dostaje spersonalizowane wiadomości poprzez profil na LinkedIn, co oznacza, że rekrutacja w tej branży zaczyna powoli przenosić się do sfery portali społecznościowych. Szukając kogoś do pracy w IT warto też poprosić o pomoc współpracowników i znajomych – rekrutacja przy pomocy systemu poleceń sprawdza się bardzo dobrze i pozwala dotrzeć także do tych pracowników, którzy obecnie nie poszukują zatrudnienia (wywiera przy tym zupełnie inny efekt niż masowo wysyłane wiadomości na Linkedinie, bo kandydat wie, że ktoś polecił właśnie jego, co od razu wzbudza w nim zainteresowanie). Standardowe metody rekrutacji, takie jak umieszczanie ogłoszenia w Internecie należy tu traktować bardziej jako dodatek – wartościowi kandydaci z branży rzadko odpowiadają na ogłoszenia, bo, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, są zwykle czynni zawodowo.

Rekrutacja pracowników IT wymaga sprytu i odpowiedniej wiedzy na temat specyfiki branży. Niestandardowe metody, takie jak poszukiwanie kandydatów za pomocą Linkedina czy poprzez system poleceń mogą się sprawdzić, ale do zatrudnienia dojdzie dopiero wtedy, gdy zachęcimy potencjalnego pracownika wysokim wynagrodzeniem, ciekawymi benefitami i atrakcyjnymi formami rozwoju.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -