Ad image

Rosyjski gang cyberprzestępców paraliżuje londyńskie szpitale

Rosyjski gang cybernetyczny Qilin został oskarżony o przeprowadzenie ataku ransomware, który sparaliżował działanie londyńskich szpitali, powodując odwołanie operacji i znaczące zakłócenia w dostępie do usług medycznych.

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit

Seria zakłóceń w działaniu londyńskich szpitali, w tym odwołanie operacji i wizyt lekarskich, została przypisana działaniom rosyjskiej grupy cyberprzestępczej Qilin, jak podaje były szef brytyjskiego cyberbezpieczeństwa, Ciaran Martin. Atak ransomware, który miał miejsce w poniedziałek, uderzył w Synnovis, dostawcę usług patologicznych dla Narodowej Służby Zdrowia (NHS).

Rozległe skutki ataku

Incydent, którego skutki odczuły główne placówki medyczne, takie jak King’s College oraz szpitale Guy’s i St Thomas’ w południowym Londynie, zakłócił nie tylko codzienne operacje, ale i krytyczne procedury, w tym transfuzje krwi. Martin, w rozmowie z BBC Radio 4, opisał sytuację jako jedną z najpoważniejszych tego typu w historii Wielkiej Brytanii, podkreślając, że oprogramowanie zablokowało systemy, uniemożliwiając dostęp do kluczowych wyników badań.

Walka z ransomware

Ransomware, czyli rodzaj złośliwego oprogramowania, które paraliżuje systemy komputerowe i żąda okupu za ich odblokowanie, jest obecnie uznawane za jedną z najbardziej destrukcyjnych form cyberprzestępczości. Zazwyczaj operujące z terenu byłych państw radzieckich, gangi cybernetyczne, takie jak Qilin, pozostają poza zasięgiem zachodniej sprawiedliwości.

Działania NHS i reakcje

W odpowiedzi na kryzys, personel NHS został poinformowany o “krytycznym incydencie”. Dyrektor generalny Synnovis, Mark Dollar, wyraził we wtorek niepewność co do pełnego zrozumienia sytuacji, a firma nie udzieliła dodatkowych komentarzy (stan na środę). Incydent został zgłoszony na policję, co wskazuje na jego poważny charakter.

Perspektywy i długoterminowe implikacje

Atak na Synnovis nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy brytyjski system opieki zdrowotnej stanął w obliczu cybernetycznego zagrożenia. Podobne incydenty miały miejsce w przeszłości, w tym znaczący atak z 2017 roku, który zablokował komputery w szpitalach na całym terenie kraju. Qilin, znane także jako Agenda, operuje poprzez darknet, oferując swoje złośliwe oprogramowanie innym grupom przestępczym, co potęguje zagrożenie na szeroką skalę.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *