Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Rynek chmury w drugim kwartale rośnie o 29%

Udostępnij

Nowe dane od Synergy Research Group pokazują, że wydatki przedsiębiorstw w II kwartale na usługi infrastruktury chmury zbliżyły się do 55 miliardów dolarów. Pomimo turbulencji na rynkach walutowych i znacznie umocnionego dolara amerykańskiego, to nadal stanowi 29% wzrost w stosunku do zeszłego roku. Gdyby kursy wymiany pozostały niezmienione w ciągu ostatniego roku, tempo wzrostu byłoby o około sześć punktów procentowych wyższe. Ponieważ wydatki na usługi w chmurze stale rosną, udział Amazona w światowym rynku wzrósł o ponad pełny punkt procentowy do prawie 34%. Google odnotował również znaczący wzrost udziału w rynku w ciągu kwartału. Amazon, Microsoft i Google łącznie miały w tym kwartale 65% udziału w światowym rynku, w porównaniu z 61% rok temu. Łącznie wszyscy inni dostawcy usług w chmurze zwiększyli swoje przychody o ponad 150% od początku 2018 r., chociaż ich łączny udział w rynku spadł z 49% do 35%, ponieważ ich tempo wzrostu pozostaje znacznie poniżej liderów rynku.

Ponieważ większość głównych dostawców chmury opublikowała swoje dane o zarobkach za drugi kwartał, Synergy szacuje, że kwartalne przychody z usług infrastruktury chmurowej (w tym IaaS, PaaS i hostowanych usług chmury prywatnej) wyniosły 54,7 miliarda dolarów, a przychody w ciągu dwunastu miesięcy osiągnęły 205 miliardów dolarów. Większość rynku stanowią usługi publiczne IaaS i PaaS, które w II kwartale wzrosły o 31%. Dominacja głównych dostawców chmury jest jeszcze wyraźniejsza w chmurze publicznej, gdzie trójka największych kontroluje 72% rynku. Pod względem geograficznym rynek chmury nadal silnie rośnie we wszystkich regionach świata.

„Ponieważ rynek chmury nadal rośnie, największa historia w II kwartale dotyczyła raczej makroekonomii niż faktycznego wykorzystania chmury. Gdy dane dotyczące rynków krajowych są zagregowane w dolarach amerykańskich, roczna stopa wzrostu spadła o ponad sześć punktów procentowych z powodu ruchów walutowych, przy czym ponad połowa tej redukcji została uwzględniona w samym II kwartale”powiedział John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group. „Jak dowodzą dane o zarobkach w tym tygodniu, globalni dostawcy usług w chmurze z pewnością nie są odporni na wpływ trwających zmian kursów walut. Faktem jest jednak, że bazowy wzrost wykorzystania chmury nadal rośnie w naprawdę imponującym tempie. wyraźne przyspieszenie zarówno w zakresie uruchamiania nowych hiperskalowych centrów danych, jak i poziomu wydatków na sprzęt i oprogramowanie dla centrów danych. Nasze prognozy wskazują na dalszy silny wzrost we wszystkich kluczowych wskaźnikach rynku chmury”.

Zobacz

Od kiedy osioł stał się towarzyszem człowieka? Po raz pierwszy udomowiono je w Afryce

Osły zostały udomowione siedem tysięcy lat temu w Afryce – wskazują badania genetyczne, które opublikowano na łamach magazynu „Science”.

Minister klimatu: Baltic Pipe został zakończony na czas

Baltic Pipe został zakończony na czas również w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji po uroczystym otwarciu gazociągu. Dodała, że Polska może stać się "gazowym sercem Europy".

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik „Tagesspiegel”. Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z NS2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i „poważnym spadku ciśnienia” w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.

Podatek od zysków nadzwyczajnych: negatywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego

Skala i złożoność zapowiadanego przez rządu podatku od zysków nadzywczajnych jest większa niż oczekiwano, co może wpłynąć negatywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce oraz inwestycje dużych firm - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, podatek zadziała natomiast stabilizująco na finanse publiczne.

PGNiG odebrało 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.

Niemieccy demonstranci domagają się otwarcia gazociągu Nord Stream 2

W niedzielę po południu w Lubminie koło Greifswaldu we wschodnich Niemczech zebrało się 3 500 osób, które demonstrowały przeciwko polityce energetycznej niemieckiego rządu, a za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i zakończeniem sankcji wobec Rosji - informuje portal stacji NDR. Widać było rosyjskie flagi.
- Reklama -

REKLAMA