AMD i HPE umacniają swoją pozycję liderów w branży superkomputerów, co potwierdza najnowszy ranking Top500, aktualizowany co sześć miesięcy. Na szczycie listy zadebiutował superkomputer El Capitan, który zastąpił dotychczasowego lidera, również stworzonego przez AMD – Frontiera. To kolejny cios dla Intela, który z trudem rywalizuje o miejsce w ścisłej czołówce.
El Capitan, wyposażony w niemal 45 000 akceleratorów AMD MI300A i ponad 11 milionów rdzeni, osiąga teoretyczny szczyt mocy obliczeniowej na poziomie 2,7 eksaflopów. W testach praktycznych zarejestrowano już 1,7 eksaflopa, co znacznie przewyższa wynik Frontiera (1,3 eksaflopa). Trzeci w zestawieniu system – Intel Aurora – osiągnął dotychczas 1,01 eksaflopa, co stawia firmę w trudnej pozycji w walce o pozycję lidera.
HPE – ukryta siła za sukcesami superkomputerów
Choć AMD przyciąga uwagę osiągnięciami swoich procesorów i akceleratorów, prawdziwym fundamentem technologii superkomputerowych jest HPE. Firma odpowiada za konstrukcję całej czołowej trójki w rankingu Top500, w tym systemów eksaskalowych El Capitan, Frontier i Aurora. Rozwiązania HPE Cray stanowią podstawę wielu innych maszyn w pierwszej dziesiątce zestawienia.
HPE odnosi także sukcesy w Europie. Włochy mogą pochwalić się superkomputerem HPC6 firmy Eni, który zadebiutował na piątym miejscu jako najpotężniejszy system korporacyjny na świecie. Natomiast Alps w Szwajcarii oraz fiński Lumi uplasowały się odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu.
AMD na czele, Intel w odwrocie
W rankingu Top500 AMD nie tylko utrzymuje pozycję lidera, ale również zwiększa swoją przewagę nad konkurencją. Intel, mimo premiery Aurory, pozostaje daleko w tyle. Jeśli firma chce rzucić wyzwanie AMD, konieczne będą znaczne ulepszenia technologiczne. Tymczasem HPE cicho, lecz skutecznie, wzmacnia swoją pozycję jako kluczowy gracz w świecie superkomputerów.
AMD i HPE wyznaczają kierunek dla przyszłości wysokowydajnych obliczeń. Kolejne półrocze pokaże, czy Intel zdoła odpowiedzieć na tę dominację, czy też AMD i HPE dalej będą rządzić w świecie HPC.