Zanieczyszczenie środowiska
PIE: ok. 32 proc. gmin ma porozumienie w ramach programu „Czyste Powietrze”
Gospodarka PAP - 0
Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach "Czystego Powietrza" zawarło ok. 32 proc. gmin w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.
Plastik unosi się nad oceanami
Plastik rozpadający się na mniejsze cząstki w oceanach staje się coraz poważniejszą kwestią dla środowiska. Izraelscy naukowcy wskazują na inny problem związany z mikroplastikiem – jego drobiny mogą unosić się nad oceanami przez wiele dni i zanieczyszczać miejsca pozornie niedostępne.
Francja: Aktywiści protestują przeciwko ekspansji Amazona
W piątek przed budynkiem ministerstwa finansów w Paryżu odbył się protest aktywistów klimatycznych przeciwko planom ekspansji amerykańskiego koncernu e-handlowego we Francji. Demonstranci zarzucają Amazonowi niszczenie środowiska i negatywny wpływ na francuski rynek.
KE: w 2019 r. unijne emisje gazów cieplarnianych spadły do najniższego poziomu od trzech dekad
W 2019 r. unijne emisje gazów cieplarnianych spadły do najniższego poziomu od trzech dekad. Zmniejszyły się o 3,7 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy PKB wzrósł o 1,5 proc. – podała Komisja Europejska.
W. Brytania: Od 2030 r. zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi
Gospodarka PAP - 0
Brytyjski rząd ogłosił we wtorek wieczorem 10-punktowy plan "zielonej rewolucji przemysłowej", której celem jest osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji netto gazów cieplarnianych. Plan zakłada m.in. zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 r.
Prezes Wód Polskich: zrzut surowych ścieków do Wisły przekroczył w sumie 10 mln m sześc.
Dzisiaj zrzut surowych ścieków do Wisły przekroczył w sumie 10 mln metrów sześciennych. Daje to opłatę podwyższoną ok. 30 mln zł - poinformował we wtorek na Twitterze Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka".
Korea Płd. chce powstrzymać Japonię przed uwolnieniem skażonej wody z Fukushimy
Władze Korei Płd. apelują do Japonii, by zrezygnowała z planu uwolnienia do Pacyfiku 1 mln ton przefiltrowanej radioaktywnej wody ze zniszczonej w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie. Według japońskich mediów decyzja może zapaść przed końcem miesiąca.
Australia: Wielka Rafa Koralowa straciła już połowę koralowców
Od 1995 roku Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę tworzących ją organizmów, a jej zdolność do regeneracji jest zagrożona - wynika z badania opublikowanego w środę przez naukowców z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii. To efekt zmian klimatu.
Nie było sabotażu w „Czajce”; prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomego sabotażu w oczyszczalni "Czajka", który według MPWiK miał być przyczyną sierpniowej awarii. Intencjonalne działanie człowieka jest wariantem nieprawdopodobnym – stwierdzono.
Trzaskowski: Inżyniera Rzeszów będzie realizowała pierwszy etap inwestycji w „Czajce”
Wczoraj w nocy udało się podpisać umowę z firmą Inżynieria Rzeszów, która będzie wykonywała pierwszy etap inwestycji - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc do kwestii naprawy systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka". Dodał, że ma nadzieję, że prace zakończą się na początku grudnia i można będzie się wtedy przełączyć z mostu pontonowego na rurę stalową.
- Reklama -
- Reklama -