Tak wygląda budowa nowego data center Atman. Firma właśnie pozyskała 1,35 miliarda złotych finansowania

Atman zawarł umowę na finansowanie rozbudowy swoich obiektów o wartości 1,35 miliarda złotych, mając na celu rozwój nowego kampusu WAW-3 w Duchnicach oraz modernizację istniejących obiektów. Tym samym firma uzyskała największy kredyt konsorcjalny w Polsce na rozwój centrów danych, co świadczy o jej silnej pozycji i perspektywach na przyszłość w sektorze data center w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Atman zawarł umowę na finansowanie rozbudowy obiektów centrów danych na kwotę 1,35 miliarda złotych. Kredyt przeznaczony jest na głównie na budowę nowego kampusu WAW-3 w Duchnicach pod Warszawą, ale także na rozbudowę istniejących obiektów kolokacyjnych firmy Atman.

„Wsparcie udzielone Atmanowi przez 6 czołowych instytucji finansowych jest największym kredytem konsorcjalnym uzyskanym w Polsce na rozwój centrów danych. Doskonała kondycja spółki znalazła uznanie krajowych i zagranicznych instytucji finansujących w postaci udzielonych kredytów, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój Atmana jako pierwszoplanowego gracza data center w Polsce i regionie CEE” – powiedział Wojciech Sadowski, Chief Financial Officer, Atman. 

Oprócz standardowych wymogów finansowych umowa kładzie ogromny nacisk na aspekty niefinansowe, związane z efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem firmy (ESG) we wszystkich obszarach. Celem działań podejmowanych przez Atman ma być przede wszystkim dążenie do obniżenia ilości zużywanej energii i budowanie pozytywnego wpływu na otoczenie gospodarcze i społeczne oraz środowisko naturalne.

„Mocno wierzymy w sukces naszej pierwszej europejskiej inwestycji w centra danych, która da początek kolejnym projektom w tej części świata. Budowę kampusu WAW-3 traktujemy jako sztandarowe przedsięwzięcie naszej grupy kapitałowej w regionie Europy Środkowej”powiedział Doug Lane, Chief Financial Officer firmy Global Compute Infrastructure, głównego udziałowca Atmana.

Kampus centrum danych WAW-3 docelowo pomieści ponad 50 000 serwerów w 3 budynkach o łącznej powierzchni blisko 19 000 mkw. netto pod kolokację sprzętu IT. Pierwszy etap rozpoczętej w październiku 2023 r. inwestycji, tj. budowa pierwszego budynku oferującego 14,4 MW mocy IT, zakończy się w czwartym kwartale 2024 r.

„Według wielu analityków branżowych stoimy przed wielką falą wzrostu na rynku centrów danych. Atman inwestuje w budowę nowych obiektów, widząc dobre perspektywy komercjalizacji związane z rosnącym popytem na usługi centrum danych, generowanym przez rozwój chmury obliczeniowej oraz technologii AI. W ostatnich latach Polska stała się zapleczem centrodanowym w Europie Środkowej i Wschodniej dla najważniejszych globalnych podmiotów branży IT”podkreślił Sławomir Koszołko, Chief Executive Officer, Atman.