in ,

Toshiba sprzedaje dział mikroprocesorów. Chętnych jest wielu

Do 28 czerwca zostanie rozstrzygnięty przetarg na kupno działu mikroprocesorów Toshiby. Wartość transakcji to nawet 27 mln dolarów.

W styczniu agencja Kyodo podała, że japoński koncern Toshiba Corp. chce wydzielić ze swej struktury kluczowy dział produkcji mikroprocesorów. Dwa miesiące później Toshiba oświadczyła, że może zanotować najwyższą stratę netto w swojej historii, wysokości 1 bln jenów. Toshiba może zostać usunięta z tokijskiej giełdy papierów wartościowych, jeśli do końca marca 2018 nie odzyska dodatniej wartości rynkowej. 1 kwietnia powstała firma Toshiba Memory Corp. Memory Corp. została wydzielona ze struktur Toshiby i jej działalność dotyczy tylko mikroprocesorów. To właśnie jej udziały chce sprzedać Toshiba.

10 firm stanęło do przetargu w pierwszej rundzie w kwietniu, jak podała agencja Kyodo. Zalicza się do nich tajwańska Hon Hai Precision Industry, która zaoferowała najwyższą kwotę, 3 bln jenów (ok. 27 mld dol). Amerykański fundusz Silver Lake Partners czy producent półprzewodników Broadcom zaoferowali ok. 2 bln jenów. Do kupna chętni są także Apple i Amazon.

Hon Hai to największy na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych, do którego należy m.in. japoński Sharp. Zdaniem Kyodo sprzedaż Toshiba Memory Corp. to część strategii Toshiby. Jej celem ma być pozyskanie pieniędzy na pokrycie strat związanych z jej działalnością na rynku energii atomowej.

Toshiba to drugi światowy producent zaawansowanych technologicznie kart pamięci flash typu NAND, wykorzystywanych powszechnie np. w smartfonach. Wyprzedza go na tym rynku jedynie Samsung Electronics Co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ
ulica zakupy

Raport: Z kim Polacy konsultują się przed ważnym zakupem?

apple

Apple wprowadza funkcję dla osób mających problem ze skupieniem