Trend Force: 10 najlepszych firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych po 2021 r.

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
4 min

Według badań TrendForce, światowy przemysł układów scalonych w 2021 roku cierpiał na poważne braki w zaopatrzeniu. To, w połączeniu z rosnącymi cenami chipów, zwiększyło przychody dziesięciu największych światowych firm projektujących układy scalone w 2021 r. do 127,4 mld USD, czyli o 48% rok do roku.

TrendForce wskazuje trzy główne rozbieżności w porównaniu z rankingiem 2020. Po pierwsze, NVIDIA wyprzedziła Broadcom, zajmując drugie miejsce. Po drugie, tajwańskie firmy Novatek i Realtek awansowały odpowiednio na szóste i ósme miejsce. Początkowo dziesiąty w rankingu Dialog został zastąpiony na tym miejscu przez Himax po przejęciu Dialogu przez giganta IDM Renesas.

Qualcomm kontynuuje panowanie jako numer jeden na świecie, głównie dzięki wzrostowi o 51% i 63% r/r sprzedaży odpowiednio SoC (System on Chip) do telefonów komórkowych i chipów IoT. Dodanie zdywersyfikowanego rozwoju w dziale RF i chipów samochodowych było kluczem do 51% wzrostu przychodów. NVIDIA wdrożyła integrację oprogramowania i sprzętu, demonstrując swoje ambicje w tworzeniu „kompleksowej platformy obliczeniowej”. Kierując się rocznym wzrostem przychodów z kart graficznych do gier i centrów danych o odpowiednio 64% i 59%, firma NVIDIA z powodzeniem wspięła się na drugie miejsce. Broadcom skorzystał na stabilnych wynikach sprzedaży chipów sieciowych, chipów do komunikacji szerokopasmowej oraz chipów do przechowywania i mostkowania, przy czym przychody wzrosły o 18% r/r. W AMD przychody z komputerów i grafiki wzrosły o 45% r/r dzięki wysokiej sprzedaży procesorów Ryzen i kart graficznych Radeon oraz rosnącej średniej cenie sprzedaży. W połączeniu z rosnącym popytem ze strony firm działających w chmurze, roczny przychód dywizji korporacyjnych, wbudowanych i częściowo dostosowanych AMD wzrósł o 113%, napędzając roczny wzrost całkowitych przychodów do 68%.

Jeśli chodzi o firmy tajwańskie, strategia MediaTek polegająca na skupieniu się na telefonach komórkowych SoC przyniosła świetne rezultaty. Korzystając ze wzrostu penetracji 5G, wyniki sprzedaży portfolio produktów telefonii komórkowej MediaTek wzrosły o 93%, a firma zobowiązała się do zwiększenia udziału portfeli produktów z wyższej półki, co skutkuje 61% rocznym wzrostem przychodów. Dwie główne linie produktów firmy Novatek: SoC i układ scalony sterownika wyświetlacza znacznie się rozwinęły. Dzięki ulepszonym specyfikacjom produktów, zwiększonym dostawom i korzystnym wzrostom cen przychody wzrosły o 79% rok do roku, co jest najwyższym wynikiem w pierwszej dziesiątce. Realtek był napędzany silnym popytem na notebooki Netcom i komercyjne notebooki, podczas gdy wydajność chipów audio i Bluetooth pozostaje dość stabilna, zapewniając roczny wzrost przychodów o 43%.

- Advertisement -

Patrząc na 2022 rok, po tym, jak AMD zakończy przejęcie Xilinx, rankingi uzupełnią inni gracze. Jednak producenci systemów terminalowych muszą rozwiązywać problemy związane z niedopasowaniem komponentów. Ponadto rosnące koszty odlewni, nasilające się konflikty geopolityczne i rosnąca inflacja będą miały negatywny wpływ na globalny wzrost gospodarczy i mogą wpłynąć na osłabiony już rynek elektroniki użytkowej. Oto wyzwania stojące przed firmami zajmującymi się projektowaniem układów scalonych w 2022 r. i w jaki sposób mogą utrzymać dynamikę sprzedaży produktów w ramach istniejących mocy produkcyjnych, wg Trend Force.

Trend Force

Udostępnij
- REKLAMA -