Ubezpieczamy drona – jak, gdzie i dlaczego?

Bartosz Martyka

Użytkowanie dronów staje się coraz popularniejsze w Polsce – zarówno w celach rekreacyjnych, jak również do nagrywania filmów czy wykonywania zdjęć. Oprócz umiejętności operowania urządzeniem będziemy musieli załatwić również parę kwestii formalnych, a przede wszystkim związanych z ubezpieczeniem naszego sprzętu, nie wspominając już o zdaniu egzaminu UAVO uprawniającego nas do sterowania większością „poważnych” modeli dronów.

Ubezpieczenie OC

Większość firm oferujących ubezpieczenie dronów w zakresie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zazwyczaj przewiduje kilka wariantów tego ubezpieczenia, jak na przykład biorące za przedmiot samo urządzenie, jak również operatora, także tego, który przystępuje do wspomnianego wyżej egzaminu. Jest to jednak tak naprawdę względem prawa jedno i to samo ubezpieczenie opierające się na ochronie operatora przed odpowiedzialnością za wyrządzone szkody na mieniu bądź osobie powstałe z eksploatowaniem drona. Obowiązek ubezpieczenia OC wynika z przepisów ustaw i pierwszy raz można się z nim zetknąć w czasie uzyskiwania licencji UAVO – aby przystąpić do egzaminu konieczne jest posiadanie takiego ubezpieczenia, które oczywiście musi być ważne.

Ustawa nakłada również wymóg, aby każdy, kto eksploatuje drony w polskiej przestrzeni powietrznej posiadał ubezpieczenie OC o gwarantowanej sumie ubezpieczenia nie mniejszej niż równowartość 3000 SDR (specjalnych praw ciągnięcia), czyli około 15 000 złotych.

Ubezpieczenie AeroCasco

Ubezpieczenie AC, czyli w tym przypadku AeroCasco, jest ubezpieczeniem zaadresowanym zarówno do operatora, jak i samego sprzętu latającego. Ubezpieczenie AC jest wyborem całkowicie opcjonalnym i nie istnieją przepisy nakazujące wykupienie takiej usługi, ale są dobrym pomysłem, gdy dysponujemy szczególnie kosztownym sprzętem oraz urządzeniami do jego obsługi – zawsze może zdarzyć nam się awaria drona skutkująca jego zniszczeniem albo po prostu kradzież. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy wykupić ubezpieczenie AC to musimy uprzednio posiadać licencję UAVO.

Jakie ubezpieczenie wybrać i u którego ubezpieczyciela?

Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć samodzielnie, porównując oferty różnych zakładów ubezpieczeniowych, jak również zdecydować się na skorzystanie którejś z firm oferujących kompleksowe usługi związane z korzystaniem z dronów. Firmy takie nie tylko będą w stanie wybrać ofertę najodpowiedniejszą do naszych potrzeb, ale również mogą wynegocjować o wiele korzystniejsze warunki umowy. Jeśli więc, drogi czytelniku, planujesz korzystać z dronów w szerszym zakresie niż tylko podwórkowa rekreacja to nie czekaj i ubezpiecz drona już dzisiaj.

Udostępnij
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *