Udział w rynku smartfonów obsługujących Wi-Fi 6 i 6E ma przekroczyć 80% w 2025 r.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Wi-Fi 6E zostało skomercjalizowane w 2021 roku i oprócz obsługi pasm 5 GHz i 2,4 GHz może pracować również w paśmie 6 GHz. Według badań TrendForce, Wi-Fi 6E ma na celu zmniejszenie przeciążenia sieci i zakłóceń przez liczniejsze, szersze i nienakładające się kanały (kanały transmisji sygnałów w systemach komunikacyjnych), podczas gdy regularny mechanizm wybudzania Wi-Fi 6 i 6E (Docelowy czas budzenia) skutecznie koordynuje ruch w sieci i maksymalizuje żywotność baterii smartfonów. Szacuje się, że do 2025 roku udział w rynku smartfonów obsługujących Wi-Fi 6 i 6E przekroczy 80%.

TrendForce wskazuje ponadto, że udział w rynku Wi-Fi 6 i 6E osiągnie 58% w 2022 roku, oficjalnie przewyższając technologię Wi-Fi 5. Przyjęcie to wynika przede wszystkim z faktu, że kraje takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Korea Południowa, Japonia i Tajwan korzystały już z pasma częstotliwości 6 GHz dla technologii Wi-Fi, a także ze wsparcia iOS i Android oraz aktywnego wdrażania powiązanych łańcuchów przemysłowych.

Ponadto, ponieważ wysokiej jakości Wi-Fi w urządzeniach takich jak telefony komórkowe, laptopy, tablety i mosty dostępu bezprzewodowego (punkt dostępu) wymagają bardziej wydajnych i niezawodnych wymagań dotyczących połączeń, a systemy wideo, telemedycyna i nawigacja wymagają większej przepustowości, zapotrzebowanie na mniejsze opóźnienia napędzają wzrost ruchu połączonego, oprócz większej liczby rozwiązań motoryzacyjnych, IoT i AR/VR, które mają wejść na rynek konsumencki w tym roku.

Jednocześnie technologia Wi-Fi rozwija się również w sektorach komercyjnym, przemysłowym i domowym, przy czym największy wzrost dotyczy popytu na inteligentny dom i inteligentne oświetlenie. W latach 2021-2026 dostawy inteligentnych urządzeń domowych opartych na Wi-Fi będą rosły w tempie 18% CAGR, łącząc urządzenia domowe przez Wi-Fi z podstawową siecią domową i napędzając aplikacje, takie jak AR/VR, gry w chmurze, wideokonferencje 4K i media strumieniowe 8K. Ciągły rozwój technologii inteligentnych sieci domowych dodatkowo wzmocnił promocję inteligentnej łączności z oświetleniem. Atrakcyjność inteligentnego oświetlenia to wygoda, bezpieczeństwo i energooszczędność. Obecnie asystenci głosowi, tacy jak Alexa, Cortana i Siri, mogą synchronizować się z aplikacjami inteligentnego oświetlenia i włączać polecenia głosowe do sterowania funkcjami, takimi jak włącznik światła, jasność i odcień koloru.

- Advertisement -
Udostępnij
- REKLAMA -