Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje dla gigantów technologicznych, co wzbudziło wiele emocji wśród operatorów platform internetowych. W ramach ustawy o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA), od marca tego roku, firmy te muszą przestrzegać szeregu rygorystycznych wymogów, a ich naruszenie grozi surowymi karami. Celem ustawy jest zapewnienie większej konkurencji w usługach cyfrowych oraz danie nowych możliwości mniejszym rywalom.
Ostatnia decyzja sądu UE przyniosła przełom w kontekście przestrzegania tych regulacji. Chińska firma Bytedance, operator TikToka, przegrała proces przeciwko Unii Europejskiej. Sąd odrzucił pozew Bytedance, która kwestionowała swoją klasyfikację jako “strażnika” rynku cyfrowego. Komisja Europejska uznała TikToka za wpływową platformę, która musi podlegać specjalnym wymogom określonym w DMA.
Sędziowie UE uznali argumenty Bytedance, że globalna wartość rynkowa firmy wynika głównie z jej działalności w Chinach, za nieistotne w kontekście unijnego rynku wewnętrznego. Według sądu, TikTok stanowi “ważną bramę dostępową” dla użytkowników w Europie, co uzasadnia nałożenie na Bytedance dodatkowych obowiązków regulacyjnych.
W swoim pozwie Bytedance twierdził również, że jest nowym uczestnikiem rynku i że jego pozycja jest szybko kwestionowana przez gigantów takich jak Meta (Facebook) i Alphabet (Google). Sąd nie podzielił tego stanowiska, podkreślając, że TikTok szybko zdobył dużą liczbę użytkowników w UE, szczególnie wśród młodszej generacji.
Decyzja sądu UE jest istotna nie tylko dla Bytedance, ale również dla innych firm, które mogą w przyszłości podlegać regulacjom DMA. Zalando, niemiecka platforma e-commerce, już wcześniej zapowiedziała, że zamierza podjąć działania prawne przeciwko ustawie.
Chociaż wyrok może jeszcze zostać zaskarżony przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS), decyzja sądu UE podkreśla determinację Unii Europejskiej w egzekwowaniu zasad DMA. Celem tych regulacji jest zapobieganie nadmiernej koncentracji władzy rynkowej w rękach kilku gigantów technologicznych i promowanie bardziej konkurencyjnego środowiska dla cyfrowych usług.
Na liście “strażników” rynku cyfrowego znaleźli się również amerykańscy giganci technologiczni: AApple, Amazon, Microsoft, Alphabet i Meta. Decyzja sądu w sprawie TikToka może stanowić precedens dla przyszłych spraw dotyczących egzekwowania przepisów DMA, mających na celu ograniczenie dominacji tych potężnych graczy na rynku.