Women Go Tech i DareIT przeszkolą 300 tys. kobiet

Dwie organizacje wspierające kobiety w technologii – litewska Women Go Tech i polska DareIT – ogłosiły strategiczną fuzję, dzięki której do 2026 roku przeszkolą 300 tys. kobiet w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji. Połączenie sił ma na celu zwiększenie obecności kobiet w branży IT oraz stworzenie dla nich nowych możliwości rozwoju zawodowego na rynku międzynarodowym.

Klaudia Ciesielska
2 min
DareIT, Women Go Tech

Litewska organizacja Women Go Tech oraz polska inicjatywa DareIT ogłosiły połączenie sił, by wspólnie wspierać rozwój kobiet w branży technologicznej. Nowo utworzona struktura organizacyjna skupi się na podnoszeniu kompetencji technologicznych uczestniczek, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI). W ciągu najbliższych dwóch lat z ich programów ma skorzystać aż 300 tys. osób.

Międzynarodowa współpraca na rzecz cyfrowej edukacji

Women Go Tech to uznana organizacja non-profit, działająca w Europie Środkowo-Wschodniej, wspierana przez Komisję Europejską. W Polsce aktywnie współpracuje m.in. ze Związkiem Cyfrowa Polska, który prowadzi inicjatywy na rzecz zwiększenia udziału kobiet w sektorze ICT.

DareIT natomiast działa w Polsce, angażując się w projekty z wiodącymi firmami technologicznymi i instytucjami edukacyjnymi, w tym Uniwersytetem Stanforda. Fuzja obu organizacji ma pozwolić na efektywniejszą realizację wspólnych programów, takich jak kurs technologiczny Discovery, rozwijany we współpracy z Google.

Rosnący entuzjazm kobiet dla AI i nowych technologii

O potrzebie takich inicjatyw świadczą najnowsze badania Women Go Tech. Wskazują one, że Polki przodują w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji – aż 87% respondentekmiało styczność z co najmniej jednym narzędziem AI. Ponadto 61% badanych wyraziło chęć dalszego rozwijania swoich kompetencji w tym zakresie.

Ad imageAd image

Branża IT nadal zmaga się z niedoborem talentów, a większa obecność kobiet może pomóc wypełnić tę lukę. Równocześnie różnorodność zespołów wpływa na lepsze dopasowanie produktów technologicznych do potrzeb użytkowniczek.

Plany na przyszłość – mentoring i edukacja

Pierwszym krokiem po połączeniu Women Go Tech i DareIT będzie uruchomienie nowej edycji programu mentorskiego, do którego aplikacje otwarte zostaną 17 lutego. W 2024 roku skorzysta z niego 500 uczestniczek, które otrzymają indywidualne wsparcie, doradztwo oraz szkolenia w obszarze AI i ICT.

Organizacje stawiają sobie ambitny cel – do końca 2026 roku podnieść kompetencje 300 tys. kobiet i pomóc im znaleźć zatrudnienie w branży technologicznej. To jeden z największych tego typu projektów w regionie, który ma szansę realnie wpłynąć na cyfrowy rynek pracy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Udostępnij