Wpływ nowoczesnych technologii IT na wzrost wydajności produkcji

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Sprostanie nowym wyzwaniom i oczekiwaniom konsumentów niejako wymusza porzucenie starych, niesprawdzających się już metod „ręcznych”. Problematycznych sytuacji na produkcji szukać nie trzeba, ponieważ codziennie jest ich mnóstwo. Obecnie rozwijająca się firma produkcyjna nie może sobie pozwolić np. na straty surowców wynikające ze źle zaplanowanego procesu produkcji, niepotrzebnych błędów ludzkich czy zwyczajnie kradzieży. Powodują one dodatkowe koszty a w razie braku surowca grożą zatrzymaniem produkcji i niedotrzymaniem terminów.

Postęp technologiczny XIX i XX wieku doprowadził do gwałtownego wzrostu w przemyśle wytwórczym i znacząco wpłynął na kształt dzisiejszej gospodarki, jednak prawdziwa rewolucja ma miejsce w czasach obecnych i dzieje się na naszych oczach. Czym jest rewolucja 4.0?

Postęp technologiczny a zmiany w systemie produkcji

Już od lat siedemdziesiątych przemysł jest automatyzowany. Obecnie jednak jesteśmy  na skraju czwartej rewolucji przemysłowej, która opiera się na digitalizacji i danych. Przemysł 4.0. to rozwiązania informatyczne we wszystkich aspektach produkcji – projektowaniu i planowaniu, produkcji, obsłudze, serwisie produktów i systemów produkcyjnych. Wymiana danych i interakcja pomiędzy częściami, maszynami i ludźmi powoduje, że systemy produkcyjne będą coraz bardziej wydajne i elastyczne. W koncepcji tej odchodzimy zatem pod pojedynczych zautomatyzowanych elementów – w ich miejsce pojawiają się całkowicie zintegrowane i zautomatyzowane urządzenia, które komunikują się ze sobą. Produkcja zyskuje dzięki temu szybkość i nową jakość.

Nowe technologie a konkurencyjność rynkowa

- Advertisement -

Konkurencyjność staje się jednym z kluczowych wyznaczników do oceny działania i rozwoju przedsiębiorstw. Aby firma produkcyjna odnosiła sukcesy i spełniała kryteria konkurencyjności powinna zwiększać efektywność i wydajność pracy, terminowo realizować zlecenia, mieć dobrze obliczone zapotrzebowanie surowcowe i właściwie ustawione procesy zaopatrzenia, dobrze skalkulowane koszty produkcji, szybki i pełny przepływ informacji a także zoptymalizowane harmonogramowanie i skuteczną kontrolę wszystkich procesów.
I choć koszty cyfryzacji i modernizacji przedsiębiorstwa są często niemałe, badania przeprowadzane przez Światowe Forum Ekonomiczne i firmę konsultingową  McKinsey wykazały, że im wcześniej firma produkcyjna zdecyduje się na cyfrową transformację tym lepsze efekty uzyska. Badanie działalności ponad 1000 firm produkcyjnych, które już wdrożyły rozwiązania wspierające zarządzanie produkcję w oparciu i założenia koncepcji przemysłu 4.0. potwierdzają tę tezę a także wyznaczają źródła optymalizacji jakimi są: łączność, sztuczna inteligencja (inteligenta produkcja) i elastyczna automatyzacja.

Sprostanie nowym wyzwaniom i oczekiwaniom konsumentów niejako wymusza porzucenie starych, niesprawdzających się już metod „ręcznych”. Problematycznych sytuacji na produkcji szukać nie trzeba, ponieważ codziennie jest ich mnóstwo. Obecnie rozwijająca się firma produkcyjna nie może sobie pozwolić np. na straty surowców wynikające ze źle zaplanowanego procesu produkcji, niepotrzebnych błędów ludzkich czy zwyczajnie kradzieży. Powodują one dodatkowe koszty a w razie braku surowca grożą zatrzymaniem produkcji i niedotrzymaniem terminów. Podobnie niewłaściwie ustalony łańcuch dostaw może nieść ryzyko zatrzymania produkcji lub przepełnienia magazynu – a to z kolei blokuje kapitał finansowy a także spowalnia pracę na magazynie. Im większe przedsiębiorstwo tym więcej informacji i danych do analiz, do których również potrzebne są nowoczesne technologie. Działania w tym obszarze wymagające optymalizacji to chociażby nadal mające miejsce ręczne inwentaryzacje, tworzenie od podstaw kluczowych dokumentów magazynowych, czasochłonne i niosące ryzyko błędów ręczne wprowadzanie danych do Excela, ręczne pilnowanie przeglądów i żywotności części, brak komunikacji między poszczególnymi obszarami firmy. Trudno jest planować i rozliczać produkcję nie mając wglądu na bieżąco w pracę całej firmy i nie znając wszystkich danych które bezpośrednio lub pośrednio mają na nią wpływ.

Systemy do zarządzania produkcją

Rozwiązaniem są systemy, które wykorzystują oprogramowanie, aplikacje i urządzenia elektroniczne a także elementy automatyki, aby pozyskiwać na bieżąco informacje o produkcji i reagować na zaistniałe sytuacje lub też odpowiednio modyfikować produkcję, by była bardziej wydajna.

OptiMES to system, który wspiera firmy produkcyjne we wszystkich wspomnianych obszarach, zgodnie z koncepcją produkcji 4.0. Dzięki OptiMES łatwiejsze stają się właściwie wszystkie procesy związane z produkcją. Harmonogramowanie produkcji i rozdział zadań produkcyjnych staje się dużo prostszy a w razie nieoczekiwanych zmian system sam w mgnieniu oka przeplanuje pracę i przydzieli zadania pracownikom. Kontrola i zarządzanie wykonaniem produkcji również staną się bardziej efektywne, ponieważ osoby zarządzające mogą na bieżąco, z dowolnego miejsca i urządzenia monitorować postępy pracy i podejmować reakcje w razie potrzeby. Firma działa wydajniej, ponieważ decyzje podejmowane są szybciej a wychwycone błędy ludzkie są eliminowane. Analiza stanowisk, maszyn i linii także pozwala lepiej zarządzać wydajnością. Rozliczanie produkcji – surowców i czasu pracy –  umożliwia bardziej efektywne planowanie zamówień i przydział  zadań do pracowników. Gromadzenie wszystkich danych w jednym miejscu sprawia, że system generuje dokładne raporty, które można dopasować do swoich preferencji – zarówno pod względem szczegółowości raportu ja i jego formy. Na ich podstawie osoby zarządzające mogą dokonać zmian w procesach – ograniczając niepotrzebne przestoje, marnotrawstwo surowców, nieoptymalne grafiki dostaw, zbędne czynności w obszarze magazynowym i wiele innych. OptiMES tworzy także automatyczne dokumenty magazynowe, usprawnia kompletacje i załadunki – to kompleksowy system, który zabezpiecza działanie każdego obszaru w ramach firmy produkcyjnej.

Zadbaj już dziś o przewagę rynkową swojej firmy i wyposaż ją w OptiMES, który będzie Cię wspierał w każdej decyzji. Zarządzanie może być prostsze niż kiedykolwiek dotąd!

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -